Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor halt meg Árpádházi...

Mikor halt meg Árpádházi Szent Margit? A Wikipedia szerint 1270. január 18-án. Gárdonyinál azt olvastam, hogy apja után halt meg, aki 1270. május 3-án halt meg. Akkor csak 1271-ben halhatott meg.

Figyelt kérdés
A katolikus.hu is 1270-et ír. A Magyar Néprajzi Lexikon 1271-et.

2014. ápr. 19. 15:57
 1/6 anonim ***** válasza:
39%

A Rubicon cikke szerint 1270. január 18.


[link]


Én nekik hinnék.

2014. ápr. 19. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A források közül egyik tudósítója sem volt ott az eseményen. Ráadásul, tudomásom szerint az azóta eltelt időben meg ráadásul naptárváltozás is történt.
2014. ápr. 19. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Felteszem máshogyan a kérdést. A következő három állítást olvastam az interneten illetve az "Isten rabjai" című Gárdonyi regényben:

1. IV. Béla 1270. május 3-án halt meg.

2. Margit tovább élt, mint IV. Béla, ő gyászolta meg édesapját.

3. Árpádházi Szent Margit 1270. január 18-án halt meg.


A három állítás egyszerre nem lehet igaz. Melyik a hamis? Én a harmadikra szavazok.

2014. ápr. 19. 19:59
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha mindenképp Gárdonyi tudását akarod elfogadni, akkor szavazz arra!
2014. ápr. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

[link]


Idézet innen:


1261-ben örök fogadalmat tett. Önfegyelmezés, a keresztény szeretet gyakorlása, teljes Istennek adottság, a legalacsonyabb szolgai munka, hősies vezeklés és a családi béke munkálása jellemezte életét. A kemény munka és önmegtagadás, valamint családi tragédiák legyengítették, súlyos beteg lett, tizenkétnapi szenvedés kioltotta életét. Szentség hírében halt meg 1271. január 18-án a Nyulak szigeti (ma Margit sziget) kolostorban.


Már 1271. június 13-án kérte V. István király (Margit bátyja) húga szentté avatását X. Gergely pápától, V. Ince 1276-ban újabb vizsgálatot indított, Károly Róbert, Mátyás király és II. Ferdinánt is sürgette az eljárást. A boldoggá avatás sohasem fejeződött be, de 1789-ben hivatalosan engedélyezték tiszteletét. 1943. november 19-én avatta végül is szentté XII. Piusz pápa. Hamvai ma is a (róla elnevezett) Margit-szigeten nyugszanak egy hatalmas vörös márványlap alatt, ezt tisztelői helyezték el ott halálának 700 éves évfordulóján.

2014. ápr. 21. 00:16
 6/6 anonim ***** válasza:
A hivatalosan elfogadott (Magyarország történeti kronológiája szerint)évszám 1270 január 18. Regényből ne tanulj történelmet! Pauler Gyula szerint 1271 január 18. helyes dátumot.
2015. febr. 19. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!