Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha egy sorozatgyilkos meggyónn...

Ha egy sorozatgyilkos meggyónná egy papnak, hogy már eltervezte a következő gyilkosságát, akkor a pap értesítené a hatóságokat?

Figyelt kérdés
2014. jún. 5. 17:54
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Köszönöm, tizes! Úgy tudom, hogy házastárs/élettársra is vonatkozik, hogy nem kell ellene vallania? van ilyesmi is?
2014. jún. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 FCs ***** válasza:

Kedves kérdező, és hozzászólók!

A Kánonjog szerint, a gyónás közben elhangzottakra a legszigorúbb titoktartás vonatkozik. Az a pap, aki ezt megszegi, azt akár ki is átkozhatják az egyházból.

Gyónni csak az gyónhat, aki volt elsőáldozó. Ha nem volt, akkor legfeljebb lelki beszélgetésről lehet szó. A kettő messze nem ugyanaz. Az el nem követett, talán a jövőben végbemenő bűnökre nem lehet előre feloldozást adni. Helyes az a hozzászólás, hogy a pap nem minden esetben oldozhat fel valakit. Ennek is vannak szigorú szabályai (pl: abortusz, gyilkosság, nemi erőszak). Egyes esetekben csak püspöknek, az érseknek, vagy magának a szentatyának, a pápának van joga feloldozni a bűnbe esettet.

Ami a katolikusok sajátos értelmezését érinti az egyik hozzászólásban: A katolikus egyház egy szigorú rend, szabályok, és dogmák szerint élő és ténykedő szervezet. A világon a legnagyobb. Ez nem igazán illik bele a mai liberális, globalizációs világképbe. Sajnálom, ez van. A világ problémáit nem a szilár katolikus erkölcsök szerint élő emberek és családok okozzák, hanem a mindent megengedő, "te mindent megtehetsz büntetés nélkül" erkölcsöt hirdető mozgalmak, és a "taposs át mindenkin, hogy elérd a célodat" és hasonló szlogeneket harsogó férgek. Nem gondolom, hogy ha felvetődik egy a katolikusokat érintő kérdés, akkor habzó szájjal, vagy cinikusan kellene kommentelni.

2014. jún. 7. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
12: "te mindent megtehetsz büntetés nélkül - erkölcsöt hirdető mozgalmak" Ilyen mozgalomról én soha nem hallottam. Még az anarchisták sem mondják ezt.
2014. jún. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

nyilván sarkítva mondta ezt a 12-es - ne akard már nem megérteni 13-as, miről van szó..

És köszönet a 12-esnek, itt a gyakorin nagyon félrecsúszott szemlélet van, gátlástalan és non stop katolikus gyalázás megy, ezt pár ember csinálja, szívósan. (lehet, hogy nem kéne vitába szállni velük, mert csak provokálnak, semmit sem tudnak).

2014. jún. 8. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

#14: Jelen! :D

Igaz, nem speciálisan a katolikusokat, hanem úgy általában a mélyvallásos embereket szoktam provokálni - de igyexem ezt finoman tenni, sőt, inkább csak rámutatni a dolgok logikátlanságára, lehetetlenségére, tudomány szempontjábóli tarthatatlanságára. Sosem voltam vallásos, és számomra egy felfoghatatlan dolog, hogyan hiheti el valaki a 6000 éves múltat, meg a többi ilyen dolgot. Egyébként nem csupán a keresztény vallások, hanem úgy általában az összes létező vallás híveivel szívesen beszélgetek ilyen dolgokról, ha nem veszik tolakodásnak, vagy hajlandóak vitába bocsátkozni a témával kapcsolatban.


Nem kívánok itt vallási vitát nyitni ezekről a dolgokról, nem azért írom ezt a hsz-t, és egyébként sem tartozik ehhez a témához. Csupán azt kívántam jelezni, hogy annak ellenére, hogy sosem voltam vallásos, még én is figyelemmel olvastam #12 hsz-ét, mert érdekes dolgokat írt. Ezek olyan dolgok, amelyek ugyan a valláshoz kötődnek, de vitán felüli aktuális és érvényben lévő információk is egyben. Köszönöm!

2014. jún. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 FCs ***** válasza:

Kedves 14. hozzászóló!

Ha indítasz egy a katolicizmussal kapcsolatos kérdést, szívesen válaszolok a kérdésekre, akár a Szentírás, akár a mai tudomány szemüvegén keresztül nézve, de leginkább a kettőn egyszerre.

Ui: és én nem vagyok pap, csak egy egyszerű családapa...

2014. jún. 9. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Talán úgy működhet ez, mint az orvosi titoktartás. A pszichológusod/pszichiátered sem adhat ki rólad információt, de ha úgy ítéli meg, hogy veszélyt jelentesz a társadalomra, akkor értesítheti a hatóságokat.
2014. aug. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!