Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Krisna-tudatúak szerint ha...

Krisna-tudatúak szerint ha helyes az a megállapítás, hogy mindenki jólétén munkálkodjunk, mit értünk e 'JÓLÉT' alatt? Az étel-osztásban pl. mennyiben számít, hogy a másik étvágyát kielégítsük?

Figyelt kérdés
A problémát abban látom, hogy amit 'jó' alatt érteni szoktak, az érzékkielégítés, érzéki öröm. Egy Krisna-tudatú hogyan munkálkodik mások jólétén, ha NEM az érzékkielégítésük a célja?! Lehet egyáltalán valaki lelki jólétén munkálkodni?! Nem képmutatás a másik embernek érzéki örömöket adni, miközben azt lebecsüljük, sőt károsnak tartjuk?!

#tartalom #képmutatás #jólét #Krisna #lelkiség #érzéki öröm #érzékkielégítés
2014. jún. 25. 10:51
 1/4 anonim ***** válasza:

Az étvágy nem ekvivalens az éhséggel. Az ételosztásnál az éhség csillapítása van előtérbe helyezve, nem pedig az étvágy kielégítése.


Abban egyébként igazad van, hogy az emberek java tényleg az érzéki kielégülést értik jó alatt, de lényegében a feladat az, hogy meg legyenek tanítva arra, hogyan szabadulhassanak meg az érzékeik fogságából...ezt kétféleképpen tehetjük meg:

1. Magyarázattal szolgálunk nekik az érzékeik fogságával kapcsolatban és megmutatjuk, hogy az érzékeken túl is van "valami".

2. Ha nem kimondottan befogadóképesek erre a magyarázatra, akkor egyszerűen a feltétel nélküli szeretettel bánunk velük, azaz megértően, türelmesen, figyelmesen, tisztelettudóan, alázattal, stb, stb. nyilván úgy, hogy semmit nem kérünk/várunk cserébe...és ezt azért, mert ha az eredeti pozitívat sugározzuk feléjük, az annál jobban rögzül a gondolkodásukban, szavaikban és tetteikben.


üdv

29/F

LastOne.Left

2014. jún. 25. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Szerintem jobb lenne egy olyan értelmezése a Gítának, ami nem olyan ellenséges az érzéki élvezetekkel szemben. Lehetséges ilyen értelmezést is találni!


Az például, ha valaki nem találja szépnek és kívánatosnak a földi életet, vagyis olyannak, ami igazolja a saját létét önmagában, számomra beteges felfogás. A Krisna-tudatúak viszont ehhez már nagyon közel járnak sokszor.

2014. jún. 26. 14:20
 3/4 anonim ***** válasza:

Önmagában az, hogy valamiben élvezetét leli az ember, nem baj, bár tényleg sok krisnás hajlamos beleesni egy ilyenfajta felfogásba. A Bhagavad-gítá maga azt állítja, Krisna szolgálatáról is, hogy "örömmel végezhető"... furán nézne ki, ha a gyakorló azon kapná magát, hogy ez tulajdonképpen érzékkielégítés, és pl. nem énekelne többet, mert szereti hallani az énekhangot.


Ami az ételosztás illeti, ami krisnáséknál kiosztásra kerül, az nem egyszerűen kaja, hanem Krisnának felajálott étel, melynek elfogyasztása lelki fejlődést okoz és Krisna szolgálatának része. A hajléktalanok éhesek, megeszik, amit a krisnások adnak nekik, jó esetben ízlik is nekik, és még áldásban is részesülnek - nincs itt semmi ellentmondás.

2014. jún. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az érzéki kielégítést egyébként a helyes hozzáállás szerint nem lebecsülni kéne, és nem is ellenségesen állni hozzá...egészen egyszerűen csak a helyén kéne kezelni, tudni, hogy ha az érzéki kielégülés alá rendeli magát valaki, az lelkileg nem éppen előnyös...Az, hogy a helyén van kezelve az anyagi manifesztáció, az nem azt jelenti, hogy attól elzárkózunk, megtagadjuk, hátat fordítunk neki...a zene attól még ugyanolyan szép lesz...sőt még szebb, csak nem lesz függés a zenére, nem lesz hiányérzet rá, mert tudni fogjuk, hogy a hang mi, és hol a "helye".


üdv

29/F

LastOne.Left

2014. jún. 27. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!