Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egyesek szerint a Bibliának...

Egyesek szerint a Bibliának minden egyes betűje Istentől van. De mit tekintünk egyáltalán Bibliának?

Figyelt kérdés

Nincs a kezünkben az eredeti szöveg, csupán rengeteg kézirat-töredék, sok-sok eltéréssel. Ha van egy Biblia vers, amely a különböző kéziratokban különböző módon szerepel, ebben az esetben melyik változat van Istentől, és ki dönti ezt el?


Van például több tucat olyan újszövetségi vers, melyek időben korábbi kéziratokból hiányoznak. A korábbiból hagyták ki, vagy a későbbibe szúrták be utólag? Melyik van Istentől, és ezt ki dönti el?


Ha azt mondjuk, hogy a Biblia minden egyes betűje Istentől van, akkor besöpörhetjük a szőnyeg alá a csupán "apró eltéréseket"?


Elmondná valaki, hogy pontosan mi az a Biblia? Mely kézirat-töredékeket értjük Istentől származóknak?


Ha előkerülnek később újabb kéziratok, akkor lehetséges, hogy változni fog a Biblia is? (Ilyen már történt korábban is. A protestáns új fordítású Bibliából számos verset kihagytak az újabb kutatások miatt.)


2014. júl. 4. 01:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
11%

Ezek szerint,a keresztény isten írta a Pogányok könyveit és legendáikat is!? :)Egyébként biztos vagyok hogy,a Bibliát nem "isten" írta...De,abban egyetértek hogy isteni találmány!

Minden kornak és időnek megfelel!Nemhiba van annyi ellentmondással teli,sosincs benne konkrétum és mindig van benne valami regula ami kitérít a kérdésed felől!

A Bibliát nem csak keresztények írták,pogányok is belecsempésztek egy két jelet.Lásd:Versek,idézetek,festmények

Ezért szednek ki párat.

Komolyan írd be Google képekhez hogy:

Christian UFO paintings

2014. júl. 4. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
51%

Szia!


Először is, egy ókori szöveg esetén nem várható el, el, hogy meglegyen az autografa. Illetve, a babiloni korszakból igen, de csak azért, mert azokat agyagtáblákra írták, az meg maradandó, ezért is maradt ránk bőséges forrás. A papirusz azonban eléggé töredékes volt, a Pergamen csak jóval később jelent meg, az i.e. 2. században. Szóval nincs abban semmi, extra, hogy nincs meg az eredeti. Sőt, szerintem szándékosan nincs meg, mert körülbelül ugyanazt történt volna vele, ami a Mózes által készített rézkígyóval történt, amit végül Ezékiás király semmisített meg, mert az emberek elkezdték bálványozni (2Kir 18,4).


A szövegvariánsokról a következőt lehet mondani:


Majd az ihletettségre - hogy minden betű Istentől származik - még kitérek, csak most magáról a kéziratokról: A Holt-tengeri tekercsek közt talált punktálatlan Ésaiás-tekerrcset, amely i.e. 125-ból származik, összehasonlították az i.sz. 1000 körüli punktált szöveggel, és körülbelül 96%-ban azt tapasztalták, hogy a két kézirat megegyezik. Ez alátámasztja a maszorétikus hagyomány megbízhatóságát, mert Ésaiás könyve 1200 év alatt gyakorlatilag semmit sem változott. Ez a rendkívüli eredmény a másolók szigorú, de ugyanakkor tiszteletteljes munkájuknak tudhatók be, mert nagyon szentnek tekintették a Bibliát.


Ami a többi szövegváltozatot illeti, a szövegkritikának köszönhetően ma már vissza tudjuk állítani az eredeti szöveget óriási pontossággal. Ebben az is segít, hogy a kutatások során nagyon közel kerültünk időben az eredeti szöveghez, így tudjuk, hogy melyek lehettek azok, amelyek nagy valószínűséggel lapszéli jegyzetek voltak eredetileg, és tudjuk, hogy melyik volt az, ami eredetileg bent volt a szövegben. Hagy tegyem hozzá, hogy a Biblia szövegét egyszerűbb visszaállítani, mint más ókori dokumentumokét. Miért? Például Josephus Flavius: A zsidók története című műve az 1. század végén keletkezett, a legkorábbi kézirat azonban a 10. századból, tehát 1000 évvel korábbi...Nem tudjuk tehát leellenőrini, hogy 1000 év alatt mennyit változott a szöveg. Ezzel szemben például János evangéliuma szintén a 90-es években íródott, de már 120 körülről (tehát az eredeti megírása után körülbelül 25 évvel) van belőle töredékünk, és teljes példánnyal rendelkezünk 200 körülből, mely esetben az eredeti és a másolat közt mindössze 100 év a különbség. Ami Flavius könyvére elmondható, az elmondható másra is. Az Iliásznak 643 kézirata van, az Újszövetségnek azonban több mint 5000. Tehát jóval alaposabb munkát tudunk végezni a Biblia eredeti szövegének a visszaállíásában, mert sok másolatunk van, amely közel van időben az eredetihez, mint más ókori művek esetében.


Ami pedig az ihletettséget illeti: A Bibliának kevés része van betű szerint Istentől. Az egyik ilyen például a 10 parancsolat. De a nagytöbbség úgy íródott, hogy Isten megihlette a szent szerzőket, akik aztán a saját műveltségük és gondolataik alapján írták le azt, amit, nem nélkülözve a forrás kutatást sem (lásd Lukács evangéliuma bevezetését).

2014. júl. 4. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
23%

"A Bibliának kevés része van betű szerint Istentől. Az egyik ilyen például a 10 parancsolat."


Melyik?

2014. júl. 4. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
40%
A Bibliát még mindig emberek írták, ennél többet nem tudunk. Azt, hogy egy felsőbb erő diktálta nekik, nem tudjuk. Valószínűnek tartom, hogy ez sem így volt.
2014. júl. 4. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

Akik maradéktalanúl helyesen tudják értelmezni a Bibliát azok csakis Jehova Tanúi lehetnek. Ha az igazságra vágysz keresd fel a Tanúkat. Az ő biblia fordítások a leghitelesebb az ókorihoz képpest. Ez a szervezet azért ilyen eredményes, mert az összes tagja tanulmányoza és kutatja a Bibliát. Jehova általuk nyilatkoztatja ki a mai világban az igazságot, ők az első keresztények leszármazotjai. Velük rátalálhatsz az üdvöségre.


Katy

2014. júl. 4. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
81%

"Az ő biblia fordítások a leghitelesebb az ókorihoz képpest"


Nem a leghitelesebb, hanem a legrosszabb. A Tanúk ugyanis a saját teológiájukhoz igazítják a fordításukat, nem foglalkoznak a szövegkritikával. Ráadásul a fordítók nem tanultak bibliai nyelveket, tehát laikusokról van szó.


5 perc böngészés a görög Újszövetségben lelelpezi a JT Biblia ferdítéseit.

2014. júl. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A tudatlan barma nyomja ám a pirosat!


Erről lenne szó:


II Móz 20


2. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából.

3. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

4. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

5. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.

6. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

7. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

8. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt.

9. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;

10. De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van;

11. Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.

12. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.

13. Ne ölj.

14. Ne paráználkodjál.

15. Ne lopj.

16. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

17. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.


V Móz 5


6. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéből, a szolgálatnak házából.

7. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

8. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

9. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr, a te Istened, féltőn szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyedíziglen, a kik engem gyűlölnek;

10. De irgalmasságot cselekeszem ezeríziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolataimat megtartják.

11. Az Úrnak, a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

12. Vigyázz a szombatnak napjára, hogy megszenteld azt, a miképen megparancsolta néked az Úr, a te Istened.

13. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat.

14. De a hetedik nap az Úrnak, a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon, se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se ökröd, se szamarad, és semminémű barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van, hogy megnyugodjék a te szolgád és szolgálóleányod, mint te magad;

15. És megemlékezzél róla, hogy szolga voltál Égyiptom földén, és kihozott onnan téged az Úr, a te Istened erős kézzel és kinyújtott karral. Azért parancsolta néked az Úr, a te Istened, hogy a szombat napját megtartsad.

16. Tiszteld atyádat és anyádat, a mint megparancsolta néked az Úr, a te Istened; hogy hosszú ideig élj, és hogy jól legyen dolgod azon a földön, a melyet az Úr, a te Istened ád te néked.

17. Ne ölj.

18. És ne paráználkodjál.

19. És ne lopj.

20. És ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanubizonyságot.

21. És ne kívánd a te felebarátodnak feleségét; és ne áhítsd a te felebarátodnak házát, szántóföldét; se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát és semmit, a mi a te felebarátodé.


II Móz 34


11. Jegyezd meg magadnak a mit ma parancsolok néked. Ímé kiűzöm előled az Emoreust, Kananeust, Khittheust, Perizeust, Khivveust, Jebuzeust.

12. Vigyázz magadra, nehogy szövetséget köss annak a földnek lakosaival, a melybe bemégy, hogy botránkozásra ne legyen közötted.

13. Hanem oltáraikat rontsátok el, törjétek össze bálványaikat, és vágjátok ki berkeiket.

14. Mert nem szabad imádnod más istent; mert az Úr, a kinek neve féltőn szerető, féltőn szerető Isten ő.

15. Hogy valamiképen szövetséget ne köss annak a földnek lakosaival, hogy a mikor isteneiket követvén paráználkodnak, és áldoznak az ő isteneiknek, és meghívnak téged, egyél az ő áldozatukból.

16. És feleséget ne végy az ő leányaik közül a te fiaidnak, hogy mikor paráználkodnak az ő leányaik isteneiket követvén, a te fiaidat is paráználkodásra vigyék, az ő isteneiket követvén.

17. Ne csinálj magadnak öntött isteneket.

18. A kovásztalan kenyér innepét megtartsad: hét nap egyél kovásztalan kenyeret, a mint megparancsoltam néked, az Abib hónap ideje alatt; mert Abib hónapban jöttél ki Égyiptomból.

19. Mindaz a mi az anyja méhét megnyitja, enyém legyen, és minden hímbarmod is, a mely a te tehenednek vagy juhodnak első fajzása.

20. De a szamárnak első vemhét juhon váltsd meg; ha pedig nem váltod, szegd nyakát. Fiaid közül minden elsőszülöttet megválts, és ne jöjjön üresen előmbe senki.

21. Hat napon munkálkodjál, a hetedik napon pedig pihenj; szántás és aratás idején is pihenj.

22. A hetek innepét is megtartsd a búza zsengének aratásakor; meg a betakarás innepét is az esztendő végén.

23. Háromszor esztendőnként minden férfiú jelenjen meg az Úrnak, Izráel Ura Istenének színe előtt.

24. Mert kiűzöm a népeket előled, és kiszélesítem határodat, és senki nem kívánja meg a te földedet, mikor felmégy, hogy a te Urad Istened előtt megjelenjél, esztendőnként háromszor.

25. Áldozatom vérét ne ontsd ki kovász mellett, és a husvét innepének áldozatja ne maradjon meg reggelig.

26. Földed zsengéiből az elsőt vidd fel az Úrnak a te Istenednek házába. Ne főzz gödölyét az anyja tejében.



Betű szerint? Még tartalmában se egyezik!

2014. júl. 4. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Elnbézést, de az Exo20-ban és a MTK5-ben hol van szó "tízparancsolatról"? (amúgy ja)


Btw, láttatok már katolikus Bibliát? Vagy kopt Bibliát (abban van Enoch Könyve)?

A keresztények abban sem tudnak megegyezni melyik könyvek számítanak a kánonba, nemhogy "eredetiszöveg" meg hasonlók!

2014. júl. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Pendulum92 ***** válasza:
5-ös válaszoló, "katy" aláírással nem ő, imposztor...
2014. júl. 4. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Az efféle hitetlen beszédet Jehova nem tartja helyesnek, a Bibliában megírták, hogy mindig is lesznek hamis próféták, de Jehova Tanúi képviselik a bölcseséget. Akik ellenkezőt állítanak, azokat világi érdekek mozgatják, amik mögöt jól tudjuk, hogy a Sátán van.


Katy

2014. júl. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!