Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan kell értelmezni a...

Hogyan kell értelmezni a Szentháromságot?

Figyelt kérdés

Római Katolikus Keresztény neveltetést kaptam, és ez a vallásom, hiszek Istenben, de nyilván csomó mindent nem értek még így az egyház tagjaként sem.


Most a fenti kérdésre szeretnék választ kapni, mert senki nem tudott soha egyértelmű választ adni erre, csak ilyen halandzsát, pedig papot is kérdeztem anno erről.


Szóval van Isten az atya a mindenható, és van Jézus Isten fia, és a Szentlélek. Három isteni személy, szentháromság stb.


Felmerül a kérdés, (bár tudom, hogy nem materiális földi, világi személyiségekről beszélünk) hogy most ez hogy van.

3 különálló személyiség, 3 különálló tudat, test nélküli lélek, istenség, anyagtalan lélek, vagy hívjuk ahogy akarjuk, de 3 különálló intelligens tudatról beszélünk, vagy nem.

Volt aki magyarázta, hogy 3 isteni személy egy Istenben vagy mi, meg hogy egyistenhit, ezért egy az Isten, de mégis a Szentlélek olyan személytelen, se hangja se arca, se semmilyen emberi szemszögből nézve személyiséggel nem rendelkező entitás. Van, hogy egy galamb képében ábrázolják, és van, hogy csak úgy mint egy lélek, de nem kommunikál semmilyen formában soha senkivel stb.


Isten mint az atya beszél Ábrahámhoz, Mózeshez, stb. emberekhez, az új és az ószövetségben is.


Aztán ott van Jézus, akit Isten fiának hívunk. Isten fia kifejezés is olyan megfoghatatlan, hiszen Isten és Jézus két külön álló személyiség, mégis egy és ugyanaz, ahogy a Szentlélek is ugyanaz az Isten. Jézus járt a földön, és voltak helyzetek, mikor beszélt az emberekhez mint Ő maga Jézus, egyedülálló személyiség és ugyanabban a szituációban és időben Isten az Atya is megszólal és beszél az emberekehez. Akkor most Jézus ott áll a földön és beszél az emberekhez közben meg jelen van Ő személy szerint a mennyekben is és Ő szól le mintha az Atya lenne? Vagy most akkor itt két külön Istenről beszélünk, vagyis három mert + a Szentlélek?


Nem igazán értem. Jézus is szól a kereszten Istenhez, és úgy szólítja, hogy Atyám. Ha egy Isten van és az az Atya akkor Jézus is az Atya és akkor Jézus saját magához beszél? Ergo Isten leszállt a földre emberi testben miközben fenn is maradt a mennyben, leélt kb. 36 évet, megölték és miközben haldoklott közben saját magához imádkozott? Na ez a teljes ellentmondás és számomra érthetetlen így már az egy Isten hit, meg hogy egy Isten és 3 személyben stb. Most akkor 3 Isten van, az Atya Úr Isten, + Jézus az Isten fia, + a Szentlélek, vagyis akkor 3 Isten van, vagy pedig egy Isten van és akkor ez az egész csak amolyan csúnya szóval mondva "színjáték" az Isten saját magát többszörözi és úgy tesz az emberek előtt mintha lenne egy fia, meg lenne a Szentlélek, de valójában egyik sincs, csak Ő maga van mindkettőben és kész.


Na kicsit hosszú lett meg zavaros, de nem is a leírásom zavaros, hanem ez a problémakör.


Valaki magyarázza el, aki tanult teológiát, vagy pap, vagy bármi komolyabb tudása van a témában!


Köszönöm szépen!



2014. júl. 8. 17:14
1 2 3
 1/28 Tamás321 ***** válasza:

Szia!

Sajnos most nincs időm minden részletre kitérni, de a témát én is feszegettem és sok mindent elmagyarázok a videómban. Egyenlőre ezt tudom belinkelni:

https://www.youtube.com/watch?v=Ax0GMvkkv7s&list=UUCVwYQaZ3U..

2014. júl. 8. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:

Megnéztem a videót, és igazából nem szeretném leszólni, de nem jutottunk előbbre. Puszta matematikai halmazműveletekkel, vagy talán pontosabban logikai formulákkal játszadozás történik benne.

Ezt majdnem körülírtam én is, de ez csak egy emberi elme kombinálása, és nem a valóság, ezek csak feltevések. Engem az érdekelne, hogy ez pontosan hogy van, és hogy Isten és/vagy Jézus adott e pontos magyarázatot erre.


Szerintem végül arra a következtetésre kell majd jönnöm, hogy senkinek nincs fogalma erről az egészről, csak okoskodás van, még az egyház maga sem tudja ezt értelmezni. Talán jól is van ez így, mert az emberi véges agyunkkal ilyen dolgokat nem tudunk megérteni, és logikai formulákkal nem írható le az az egész, hiába is próbáljuk, mert ez csak egyfajta próbálkozás az információmorzsák közti hézagok kitöltésére, és valamiféle emberi aggyal felfogható magyarázat keresésére. Valójában nem értjük, és jelen pillanatban sem azt nem jelenthetjük ki, hogy egy Istent értünk Jézus, az Atya és a Szentlélek alatt, vagy három tudatilag független isteni-"személyiséget".


Elfilozofálgathatunk a témában persze, örülök, ha próbál más is gondolkodni és meggyőzni, nyitott vagyok mindenre, csak legfeljebb vélemények ütköznek, de szerintem ez jó, és előre visz a tudás keresésben. :)

2014. júl. 8. 20:31
 3/28 anonim ***** válasza:
29%

Kedves kérdezö, a szentháromság dogma nem Bibliai tanítás.


Egyetlen feleletet amit kaphatsz, hogy ez titok. Senki sem fogja tudni megmagyarázni, nincs a Bibliában, mégis hisznek benne az emberek, mert úgy tanították nekik a vallásvezetöik, akik azt megtanulták a föiskolán.... ennyi az egész


A Biblia szerint az Atya különálló személy, a Legfelségesebb.


A Fia Jézus Krisztus, különálló személy, úgy írja róla a Biblia, mint Atyjának az elsöszülöttje, Isten teremtésének a kezdete.


A Szent Szellem az Atya hatékony ereje, nem személy. Egyetlen egy verset sem találunk a Bibliában, amely ezt másképpen tanítaná.


Jézus Krisztus alá van rendelve az Atyának. A Maga Jézus Krisztus ezt mondta a János 5:30-ban: "Én semmit sem cselekedhetem magamtól,a mint hallok úgy ítélek és az én itéletem igazságos, mert nem a magam akaratát keresem, hanem annak akaratát aki elküldött engem az Atyáét". Károli

2014. júl. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:

"Hiszek Istenben de nyilván csomó mindent nem értek meg..." :)

Akkor mi a próbléma? Ez a hit,hogy nincs szükséged megérteni hanem elég hinni.

"A Szentháromság elmondhatatlan és megfoghatatlan titka a keresztény hit fundamentuma és egyetlen forrása."

(Amphilochije Radovic)

"Kűzdjetek a hitért, mely egyszer s mindenkorra a szentekre bízatott! mondja Júdás, Jézus Krisztus

(fél)testvére. A kereszténység kezdeteitől nyilvánvaló volt, hogy a tiszta hitet meg kell őrizni, mert

lesznek olyanok, akik megpróbálják azt elferdíteni. Péter apostol is megírta ezt második levelében:

"De voltak a nép körében hamis próféták is, mint ahogyan közöttetek is lesznek hamis tanítók, akik veszedelmes

eretnekségeket fognak kőzétek becsempészni. Ezekkel megtagadják az Urat, aki őket megváltotta, így gyors

pusztulást hoznak magukra. Sokan fogják kővetni kicsapongásaikat, akik miatt káromolni fogják az igazság útját,

benneteket pedig szép szavakkal fognak kifosztani kapzsiságukban. Ellenük már régóta készen van az ítélet, és

nem kerülik el kárhozatukat." (2Pt 2,1-3)


Nagyon sok dolog van az életben, ami bonyolult, és amin sokat kell

gondolkodni. Pál azt mondja Timóteusnak: "Gondolkozz azon, amit mondok, mert az Úr megadja majd

neked, hogy mindent megérts." A keresztény hitben rengeteg dolog van, amit gondolkodás, elmélkedés

nélkül nem fogunk megérteni, ha viszont elgondolkodunk rajtuk, akkor Istentől várhatjuk azt, hogy

megadja a megértést. Hogyan is képzelhetjük azt, hogy amikor a felfoghatatlan, végtelen, örökkévaló

Isten belső lényéril van szó, akkor azt minden energiabefektetés nélkűl meg tudjuk érteni. Az igaz, hogy

Isten rejtőzködő Isten, és csak az alázatos embernek nyitja fel magát. De kötelességünk törekedni arra,

hogy Őt megismerjük úgy, ahogyan van. Isten hív bennünket, hogy ismerjük meg az Ő lényének

gazdagságát. Azt akarja, hogy álljunk meg elitte, és csodálkozzunk, térdeljünk le, és döbbenjünk meg.

Ismerjük Őt meg úgy, ahogy létezik: ATYA, FIÚ, SZENTLÉLEK - TELJES SZENTHÁROMSÁG, EGY ÖRÖK ISTEN.

Némelyek szerint azért nem lehet Isten lényét megérteni, mert ellentmondás van benne. Ez nem

igaz. A Szentháromság esetében nincs szó ellentmondásról. Akkor beszélhetnünk ellentmondásról, ha azt

állítanánk, hogy egy Isten van és három Isten van. Ez képtelenség lenne. De mi nem ezt állítjuk, hanem azt,

hogy egy Isten van, aki három személyben létezik. Egy lényeg, három személy. Ez nem ellentmondásos,

sokkal inkább felfoghatatlan a számunkra. A Szentháromság-tan e két igazsága inkább olyan, mint egy

gótikus katedrális kupolája, melynek tartóoszlopai az elején két párhuzamos vonalnak tünnek, de tudjuk

róluk, hogy fent a magasban összetalálkoznak.

A titok abban rejlik,hogy elöbb ell kell fogadnod,és utána megkepod Istentől a megértését is.

"Aki helyesen gondolkodik, világosan látja, hogy a teremtmények és az alkotások kívűl vannak az alkotón, s hogy

ezzel szemben a Fiú, mint azt már az előzőekben kimutattuk, nemcsak nincs az Atyán kívűl, hanem létének alapja

az, hogy az Atya nemzi Őt."

(Athanásziosz)

Ennyiben segíthettem a többi rajtad múlik.

Lehetne hosszú oldalakat írní,de ezt neked kell megtenned saját magadat kell meggyőznöd,hogy egyáltalán el akarod fogadni a Szenthároságot vagy nem.


Üdv;

L.H

2014. júl. 8. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
0%
Egyszerű: MEDZSIK!
2014. júl. 8. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

Ez a téma nem csak nálad zavaros,hanem minden földi embernél.

Mivel Isten elöre tudta ,hogy az ember nem értheti meg az Ő teljességét,ezért azt vállalta,hogy emberi formát veszfel,hogy megtudjuk ki is a teremtőnk.

Isten nem bajlódik a Bibliában avval hogy szentháromság.

Egyszerűen kilyelenti,hogy van Atya Isten ,Fiú Isten,Szent Szellem Isten,és ezt ellkel hinni és kész.

2014. júl. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
0%
Látod? Egyszerűen MEDZSIK!
2014. júl. 8. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

Világos, tehát senki nem tudja, csak handabandázik, van aki egyik irányból, van aki másik irányból, ahogy én is leírtam.


Az én személyes véleményem, és amit el tudok emberi ésszel képzelni, az az, hogy az Atya és Jézus két külön álló személyiség, és Jézus az Atya fia, nyilván nem földi értelemben, hanem mint kezdet és vég nélküli örökkévaló első teremtmény, akit valójában sosem kellett megteremtenie az Atyának földi idő-felfogást alapul véve, mert mindig is létezett. Alárendelt szerep van köztük Jézus saját szavai és utalásai alapján, és különálló entitások. Jézus úgy beszél róla mint a "mennyei atyám", vagyis különálló entitásként aki hatalomban és bölcsességben felette áll, aki által létezik, és a földi ember számára az atya-fiú kapcsolat a legérthetőbb asszociációs minta, nyilván ezért nevezte az emberek előtt így az Istent. A Szentlélek rejtélyesebb entitás az Atyánál és Jézusnál is. Nem jelenik meg "személyként". Volt köztetek aki azt írta, hogy nem is Isten, csak az Atya Isten hatékony ereje. Ezzel azért nem értek egyet, mert a kifejezés, hogy három isteni személy az már eleve személynek hívja. Ettől függetlenül "emberi" jellegű megnyilvánulását nem ismerjük, semmilyen történet nem szól erről, csak a tevékenységéről és a hatásáról, valamilyen hatást gyakorol a környezetre vagy az emberre, és ezáltal történik valami, de nem szólal meg, nem viselkedik személyként, ezért lehet a kétség sokakban, hogy nem "személy". Nem tudom, de még azt is el tudom képzelni, hogy a szentháromságot alkotó Istenek, nem egyforma tulajdonságokkal rendelkeznek. Mindegyiknek megvan a szerepe, a feladata és a képességeik. A szentlélek helyét a háromságon belül hierarchiailag elhelyezni nem tudom, de nyilván az Atya alá rendelve tölti be a szerepét ahogy Jézus is. Mivel nem lehet megállapítani, hogy személy e vagy sem, így az alárendeltségnek sem biztos, hogy van jelentősége. Valójában a hierarchiának sem biztos, hogy van értelme olyan csoportban, ahol mindhárom tag egy cél érdekében van és egy az akarat, és semmiféle véleménykülönbségek és ellentétek nincsenek, talán így átvitt értelemben egy Istenként lehet értelmezni a szentháromságot.

Ahogy mondjuk a vizet sem vízcseppekén vagy vízmolekulánként tekintjük, hanem egy irányba folyó folyóként egy akaratot reprezentál vagy ilyesmi...


Köszönöm az eddigi válaszokat/gondolatokat.

2014. júl. 8. 22:36
 9/28 anonim ***** válasza:

A lényeg az,hogy elhiszed,és innetől már csak egy lépés választ el,hogy megértsd. :)

Vedd figyelembe a következő igét és merengj el rajta;


"Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,"(Mt.28:19)


Nem NEVEIKBEN-hanem-NEVÉBEN!

Nem Yahve,nem Jesua,nem Lélek nevében,hanem Isten Nevében! :)

Remélem meg érted,hogy Ők Hárman Egy Lényeg.


Üdv;

L.H

2014. júl. 9. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 pelgrim ***** válasza:
23%

„Hogyan kell értelmezni a Szentháromságot?”


A „Szentháromság” fogalma egy dogma, tehát feltételezés, de talán lehet mégis van némi alapja.


Talán közelebb jutnánk a valósághoz, ha Istent úgy képzeljük el mintha az Eredeti önfejlesztő Ihlet (Atya) lenne, amiből minden kifejlődött, melynek első fejleménye egyrészt a tudat vagy értelem (Szentlélek), másrészt annak ellenpárja az anyag „várakozó halmazállapota” (Fiú)


Az Ihletre (az Atyára) jellemző a kifejezésre, törekvő hajlam, a Bibliában ezt a hajlamot Isten utasításai képviselik; Isten első utasítása önfejlesztő képességéhez „Legyen világosság !” ez a tudat, az értelem (a Szentlélek) világossága. Isten további utasításai anyagi vonatkozásúak és az anyag „várakozó halmazállapotához” (a Fiúhoz) szónak: „Legyen …”


A bibliai „Legyen !” tehát az Ihlet kifejezésre törekvő hajlamának jelképes ábrázolása, míg a világosság a dolgok rendjét képviseli melyek a „Legyen !” utasításra az anyag „várakozó halmazállapotából” létrejöttek.


Van tehát az Ihlet, a tudat és a leendő anyag, jelképesen az Atya, a Szentlélek és a fiú. Nem személyek hanem az Istenség vagy a feltétlen mindenség lényei; ezt az emberre levezetve mondhatnánk: az (ön-)tudat, az értelem és a test. Mondhatjuk tehát, hogy minden ember Isten egyszülött fia / leánya, - Jézus nagyjaink legnagyobbja.


Az ember, de nem csak az ember, hanem minden létező dolog Isten fejleménye (nem teremtménye). Így ábrázolva megértjük azt hogy Isten mindig mindenütt, jelen van mint egy mindenható törvény, mint a Vezérlő Alapelv mindenben.


Isten, vagy az Eredeti önfejlesztő Ihlet a forrása minden hatalomnak, bölcsességnek és szeretetnek; fejleményei szükségleteikhez és képességeikhez mérten hozzáférhetőséggel rendelkeznek e forrás minden kiáradásához.

2014. júl. 9. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!