Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Visnu / Krisna hívők: szerinte...

Visnu / Krisna hívők: szerintetek mennyire hiteles A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada Gíta-fordítása? Van magyarul mástól is még esetleg?

Figyelt kérdés
Nem egy helyen a magyarázatokból dühöt, lenézést, elfojtott kéjvágyat, stb.-t érezni ki. Számomra például már vicces is, mennyit beszél a kéj kapcsán a szexualitásról, a nőkről, holott maga is írja, hogy a kéj nem csak ezt jelenti, hanem például azt is, ha én nehezen tudnék lemondani a motorozás iránti szenvedélyemről. Mikor kéjről ír, én sokszor a motorozásra gondolok, nála meg a magyarázatokban mindig ott van a punci.

2014. aug. 5. 13:22
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hogy jelent meg magyarul bárki másnak a bármilyen nyelvű szanszkrit-fordítása? Illetve nincs magyar, aki eleve szanszkritból fordította a Gítát magyarra?
2014. aug. 5. 15:28
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

"BHAGAVAD-GÍTÁ: A Magasztos Szózata. Szanszkrit eredetiből magyar prózára fordította szó szerint, az utószót és a jegyzeteket írta: Vekerdi József."


Azt mondják, hogy ez a verzió jobb, mint a Krisnásoké. Persze, lehet, hogy egy Krisnás mást mond, nem ismerem az álláspontjukat, de nézz utána.

2014. aug. 5. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Hja, azt elfelejtettem mondani, hogy Vekerdi József fordított még sok buddhista szuttát is, azokat szoktam olvasgatni, eléggé jól fordít. Azok alapján szerintem a BG fordítása is elég jó lehet, csakis ajánlani tudom :)
2014. aug. 5. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
69%

Szia!


Most a Krisna Tudatú hívők biztos megharagudnak rám esetleg (de azért azt tudják, hogy a karitatív munkájukért felnézek rájuk!)


Tudod, a Krisnások által használt Bhagavad-Gita fordítás olyan, mint pl. a kereszténységen belül a Jehova Tanúk által fordított (és magyarázott) Biblia...Vagyis saját fordítás.


Én ezt a verziót olvastam sokat régebben és még most is itt van a polcomon:


Bhagavad Gítá - A Magasztos szózata

fordította: Dr. Baktay Ervin

2014. aug. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 matmero válasza:
74%

Előrebocsátom, hogy krisnás vagyok, tehát elfogult.

Vekerdi Bhagavad Gita fordítása megvan nekem is, az a baj vele, hogy személytelen. Azaz a Legfelsőbbet mint valami energiát, sugárzást vagy világszellemet fogja fel, nem mint személyt, akinek neve, formája, tulajdonságai, kedvtelése stb. van. Márpedig hívő ember számára ismerős fogalom, hogy minden Istentől származik. Nem lehet olyan a létezésben, ami nem Tőle jönne, ami Neki ne lenne.

Elég a tükörbe néznünk, vagy megcsipkednünk testünket, hogy megtapasztaljuk: van formánk, vannak tulajdonságaink stb. Tehát Istennek is kell, hogy legyen. Ez elsikkad a személytelen megközelítésben.

2014. aug. 7. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Elolvastam a Vekerdiét is, és vegyes a véleményem. Van, amiben jobbnak találom, van, amiben rosszabbnak.


Az zavar egyre jobban ebben a könyvben, hogy annyira leértékeli a földi világot, az érzékeket, az érzékkielégítést. Olyan értelmetlennek tűnik a lelki világ is, amit vázol. Millió éveken át fogod dicsőíteni Krisnát?! Nem lenne uncsi egy kicsit? Nem hiányozna egy wellness-park, egy sodrómedence, egy csúszda?! A motorozás, a hegymászás, az étel íze, a fű illata, stb. ?! Egyáltalán: azon kívül, hogy Krisna valamilyen hangszeren játszik, meg igazgatja a világot, csinál valami klasszat, izgalmasat, intenzívet is?! Mintha úgy emlékeznék, hogy azt vallja magáról, hogy nincs benne szenvedély, illetve csak intellektuális örömöt élvez. Mármost ez kinek vonzó a végtelenségig?

Tud Krisna ajánlani valami intenzívet, valami nagyszerűt és akár félelmeteset, amiben van egy nagy adag adrenalin? Mert ha nem, nekem biztosan nem éri meg hinnem Benne.

2014. aug. 7. 14:38
 7/18 matmero válasza:

Az anyagi világ és a lelki világ közötti óriási különbség éppen az, hogy a lelki világ végtelenül változatos. Ha itt elmegyünk egy aquaparkba, az király. Ha holnap is elmegyünk, az szuper. Ha holnapután is, az már kicsit egyhangú már.

Persze, van aquapark, meg Forma 1, meg sárkányrepülés, meg barlangászat, úgy, hogy elég sokáig tart, mire megúnjuk, de - hidd el nekem, 64 éves vénembernek - megúnjuk. (Arról nem is beszélve, hogy amíg a testünk fiatal, még csak-csak alkalmas egy kis érzékkielégítsére, de ez a korral elmúlik).


A lelki világ, Krisna otthona azonban soha nem unalmas, és erre már ebben az életben, az anyagi világban előleget kap az, aki elkezdi a lelki életet. Nem csodálom, ha bemondásra nem hiszed el, de leírom, mert igaz: évről-évre a fesztiválok (vallási ünnepeink) egyszerre ugyanazok és mindig mások, izgalmasan változatosak. Ezt nem tudom mással magyarázni, mint azzal, hogy amit már itt Krisna örömére teszel, az már nem anyagi, abban már ott van a lelki világ izgalmassága.

2014. aug. 7. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

"A lelki világ, Krisna otthona azonban soha nem unalmas"


Na ez az, amiben én egyáltalán nem lennék olyan biztos. Tudnál esetleg írni a lelki világban való örömökről, szórakozásfajtákról? Van szerinted a lelkek között valamilyen szex, illetve elmehetnek például a lelkek "túrázni" az univerzum érdekesebb pontjaira -esetleg nem csak a lelki testükkel, hanem valamilyen lelki járművel? Most akárhogyan nézzük, ha van is sokféle szórakozás, izgalom, élmény -de ezt se tudom nagyon elhinni-, akkor is van egy csomó lemondás is, mert igenis érték ez az anyagi világ, mégpedig hatalmas, és valahol betegesnek érzem azt a célkitűzést, hogy ezekhez a földi élményekhez ne is akarjunk kötődni.


Ha képben vagy róla, írhatnál a lelki világ szabályairól, törvényeiről, vagyis arról, hogyan működnek ott a dolgok. A Gítában nem sok van erről, szinte semmi.

2014. aug. 7. 20:47
 9/18 anonim ***** válasza:
77%

Szia!

Én majdnem egy évtizedig tanulmányoztam a Bhaktivedanta fordításokat, amivel akkora nagy baj még nincs is, DE a magyarázatok elfojtott, tudatalatti "vágyakat" rejtenek. Mindennek a hibája a nő, már-már hasonlít Évára Prabhupada nőről alkotott elképzelése.

Én egy cseppet sem hiszem, hogy az anyagi világ alacsonyabb rendű lenne, mint a lelki. Csak más. Szerintem ez egy kerék, és a keréknek (vegyük úgy, kozmikus keréknek) nincs sem alja sem teteje.

Igen is meg kell becsülni az anyagi létet, és nem elutasítani azt. Enélkül nem érékeljük a lelki világ abszolútumát. Igen is dualitások világában élünk, az igen-nem, férfi-nő kettősségében, de ez a világ nem az ellentettje a lelkinek. Isntennek annyira mindegy, hogy mit csinálsz.

Szerinted meg tud Téged büntetni, ha nem végzel komoly lemondásokat? Isten nem bünteti saját magát, mi is a részei vagyunk.

Számomra az élet nem más mint teremtés, segítünk Istennek megtapasztalnia önmagát, ha érted mire gondolok. Az élet nem lecke, amit ha elbuksz, meg kell ismételned, sőt pokolra jutsz.

Krisnát nem hiszem, hogy érdekli, hogy ki mennyit japázik, a lényeg Isten szeretén van, ami nem fejezhető ki limitált "anyagi" szavakkal. (megjegyzés krisnásoknak: tudom hogy Krisna neve transzcendentális, de ennyi erővel, ha megfelelő igazi szeretettel kiejtem azt a szót, hogy ISTEN, az is transzcendentális. A hangsúly az érzelmeken van).

A lelki világban Krisna teheneket legeltet, de nem hiszem el hogy nincsenek, pl dínók! Vagy kis szürkék :D

Bocsi, hogy hoszú lett :D

2014. aug. 9. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
9#: Így gondolom én is!
2014. aug. 9. 20:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!