Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a pusztító utálatosság?

Mulder614 kérdése:

Mi a pusztító utálatosság?

Figyelt kérdés

Már nagyon régóta szeretném megérteni a Jelenések és Dániel könyvében szereplő pusztító utálatosság fogalmát.

Nagyon fontos lenne megérteni mi is az hisz Jézus maga mondta hogy ha látjátok hogy elérkezett meneküljetek...


Illetve mit tudtok arról mi a 2-vadálat?

Miért éppen Antikrisztus az első, és miért a hamis próféta a másik vadállat a Jelenések könyvében?



2014. szept. 11. 14:06
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
63%

De fura, épp most olvasgattam én is erről a neten. :)

Ezt találtam:

A „pusztító utálatosság” kifejezés a Máté 24:15-ben szerepel: „Amikor pedig meglátjátok a pusztító utálatosságot, ahogy Dániel próféta megmondta, ott állni a szent helyen - aki olvassa, értse meg!” Ez pedig a Dániel 9:27-re utal: „Erős szövetséget köt sokakkal egy hétre, de a hét közepén véget vet a véres- és az ételáldozatnak. A templom szegélyére odakerül az iszonyatos bálvány, míg csak rá nem szakad a pusztítóra a végleges megsemmisülés.” Kr. e. 167-ben Antiokhosz Epifánész görög király Zeusz oltárt állíttatott az égőáldozati oltár fölé a jeruzsálemi zsidó templomban. Az oltáron disznót áldozott, megszentségtelenítve ezzel a templomot. Erre az eseményre pusztító utálatosságként is szokás utalni.


Jézus mintegy 200 évvel azután mondta a Máté 24:15-ben leírtakat, hogy Antiokhosz Epifánész véghez vitte ezt a szentségtelen tettet. Ebből arra következtethetünk, hogy Jézus egy későbbi eseményt jövendölt meg, amikor hasonló utálatosság esik majd a jeruzsálemi zsidó templomon. A bibliai próféciákat magyarázók többsége szerint Jézus az Antikrisztusról prófétált, aki valami ahhoz hasonlót tesz majd, mint korábban Antiokhosz Epifánész. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy Dániel próféciáinak (Dániel 9:27) egy része nem teljesedett be, amikor Antiokhosz Epifánész Kr. e. 167-ben megszentségtelenítette a templomot. Antiokhosz nem kötött például hét évre szóló szövetséget Izraellel. Ezt a szövetséget az Antikrisztus köti majd meg Izraellel az utolsó időkben, de meg is szegi azzal, hogy a Kr. e. 167-ben látottakhoz hasonló utálatosságot állít fel a jeruzsálemi templomban.


Bármi legyen is ez a jövőbeni pusztító utálatosság, afelől nem lehet kétség, hogy az Antikrisztus személyéhez fűződik. A Jelenések 13:14-ben úgy olvassuk, hogy az Antikrisztus bálványképet készíttet, és ennek imádatára fogja kötelezni az embereket. Az Antikrisztus imádatának helyévé teszi az élő Isten templomát, ami nyilvánvaló „utálatosság” lesz. Azoknak, akik a nyomorúság idején élnek és megmaradnak, vigyázniuk és tudniuk kell, hogy ezzel az eseménnyel veszi kezdetét a nyomorúság legszörnyűbb 3,5 éve, és közeleg az Úr Jézus visszajövetele. „Legyetek tehát éberek és szüntelen könyörögjetek, hogy kimenekülhessetek mindazokból, amik történni fognak, és hogy megállhassatok az Emberfia előtt.” (Lukács 21:36)

2014. szept. 11. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
16%

Antikrisztusról ezt írja az oldal:

Az Antikrisztus személyével kapcsolatban sok találgatás történt. A legnépszerűbb jelöltek közé tartozik Vladimir Putin, Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök és XVI. Benedek pápa. Az Egyesült Államokban a korábbi elnökök, így Bill Clinton és George W. Bush, valamint a jelenlegi elnök, Barack Obama szerepelnek a palettán. Ki tehát az Antikrisztus, és miről fogjuk felismerni?


A Biblia semmi konkrétumot nem árul el azzal kapcsolatban, hogy honnan bukkan majd fel az Antikrisztus. Sok bibliakutató feltételezi, hogy tíz nemzet szövetségéből és/vagy egy újjászülető Római birodalomból támad majd (Dániel 7:24–25; Jelenések 17:7). Mások szerint zsidónak kell lennie ahhoz, hogy Messiásnak állíthassa magát. Mindez azonban puszta feltételezés, hiszen a Biblia nem mondja meg egyértelműen, hogy honnan vagy milyen nemzetiségi háttérből származik majd az Antikrisztus. Annyit tudunk róla, hogy egy napon meg fog jelenni. A 2 Thesszalonika 2:3–4 azt is elárulja, hogy miről ismerhetjük fel: „Senki semmiféle módon ne vezessen félre titeket. Mert az Úr napját megelőzi a hittől való elszakadás, amikor megjelenik a törvénytipró, a kárhozat fia. Ez majd ellene támad, és fölébe emeli magát mindennek, amit istennek vagy szentnek mondanak, úgyhogy beül az Isten templomába is, azt állítva magáról, hogy ő isten.”


Valószínű, hogy az Antikrisztus fellépésekor meglepetésként éri majd az akkor élő emberek többségét az Antikrisztus kiléte. Az Antikrisztus talán már ma is él, de az is lehet, hogy még nem. Luther Márton meg volt győződve afelől, hogy az akkori pápa az Antikrisztus. Az 1940-es években sokan Adolf Hitlert azonosították az Antikrisztussal. A korábbi évszázadokban is sokan hasonlóképp biztosak voltak az Antikrisztus kilétében. Mégis, mindeddig valamennyien tévedtek. Hagyjunk tehát fel a találgatással, és figyeljünk inkább arra, hogy mit mond valójában a Biblia az Antikrisztus személyéről! A Jelenések 13:5–8 versekben a következőket olvassuk: „És adatott neki nagyokat mondó és istenkáromló száj, adatott neki hatalom a cselekvésre negyvenkét hónapon át; és megnyitotta száját káromlásra Isten ellen, hogy káromolja az ő nevét és sátorát, azokat, akik a mennyben laknak. Megadatott neki, hogy hadat indítson a szentek ellen, és legyőzze őket, megadatott neki a hatalom minden törzs és nép, minden nyelv és nemzet felett: hogy imádja őt mindenki, aki a földön lakik, akinek neve nincs beírva a megöletett Bárány életkönyvébe a világ kezdete óta.”

2014. szept. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
52%

Ezt pedig a Jelenések könyvéről írja:

A Biblia magyarázatának a következetes hermeneutika a kulcsa, s különösen igaz ez a Jelenések könyve esetében. A hermeneutika az írásmagyarázat alapelveinek a tudománya. Másképpen: a hermeneutika a Szentírás magyarázatánál alkalmazott módszert jelenti. A Szentírás „rendes” hermeneutikája vagy értelmezése azt jelenti, hogy mindaddig, amíg az adott igevers vagy igerész nem utal egyértelműen arra, hogy a szerző képletesen beszél, addig az a vers vagy rész szó szerint értelmezendő. Ha tehát az adott mondat természetes jelentésének is van értelme, ne keressünk más jelentést és tartalmat. Hasonlóképpen ne szellemiesítsük el a Szentírást más jelentést tulajdonítva a szavaknak vagy kifejezéseknek, ha világos, hogy a szerző – a Szentlélek vezetése alatt – úgy értette a leírtakat, ahogyan azokat leírta.


Az egyik példa erre a Jelenések könyvének 20. része. Az ezeréves királyságot sokan sokféleképpen magyarázzák, pedig a megfogalmazásból semmiképpen nem lehet arra következtetni, hogy az ezer esztendőre történő utalások ne egy szó szerint ezeréves időszakot takarnának.


A Jelenések könyvének rövid összefoglalását az 1. rész 19. versében találjuk. Az első részben a feltámadt és megdicsőült Krisztus beszél Jánoshoz, és ezt a feladatot adja neki: „Írd meg tehát, amiket láttál: amik vannak, és amik történni fognak ezek után.” Azok a dolgok, amiket már látott János, az 1. részben vannak feljegyezve. „Amik vannak” (amelyek János korára vonatkoztak, ti. a gyülekezetekhez címzett levelek), a 2–3. részekben olvashatók. Azok pedig, „amik történni fognak ezek után” (vagyis az eljövendő dolgok), a 4–22-ben lettek feljegyezve.


Általánosságban elmondható, hogy a Jelenések könyvének 4–18. részei az emberiségre lesújtó isteni csapásokról számolnak be. Ezek a csapások ítéletképpen érik utol az embereket, de nem az egyházat (1 Thesszalonika 5:2, 9). Mielőtt kezdetét venné az ítélet, Isten elviszi egyházát a földről. Ez lesz az úgynevezett elragadtatás (1 Thesszalonika 4:13–18; 1 Korinthus 15:51–52). A 4–18. részek arról az időszakról szólnak, amely „a nyomorúság ideje lesz […] Jákóbnak” (Jeremiás 30:7; Dániel 9:12, 12,1). Egyúttal ez lesz az az időszak is, amikor Isten ítéletet tart a hitetlenek fölött amiatt, hogy föllázadtak ellene.


A 19. részben arról olvasunk, amikor Krisztus visszatér menyasszonyával, az egyházzal. Győzelmet arat a fenevad és a hamis próféta fölött, és mindkettejüket a tűz tavába veti. A 20. részben Krisztus megkötözi és a mélységbe veti Sátánt. Krisztus ezután megalapítja földi királyságát, amely 1000 éven át áll majd fenn. Az 1000 éves időszakot követően Sátán szabadon lesz engedve, és lázadást szít Isten ellen, de hamar vereséget szenved, és ő is a tüzes tóban végzi. Ekkor kerül sor a végítéletre minden hitetlen fölött, és ők is mind a tüzes tóba kerülnek.


A 21. és 22. részekben leírtak az úgynevezett örökkévalóságról szólnak. Isten ezekben a részekben tárja fel előttünk, hogy milyen élet is vár ránk Ővele. A Jelenések könyve igenis érhető könyv. Isten nem adta volna nekünk, ha teljes homály fedné a jelentését. Megértésének a kulcsa abban rejlik, hogy próbáljuk a lehetőségekhez képest szó szerint értelmezni – feltételezve, hogy a dolgok azt jelentik, ahogyan leírattak.

2014. szept. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
59%

Nem lehet, hogy pusztító alpáriság? Mert akkor tudom, mi:


https://www.youtube.com/watch?v=YrBcdDuUaDg

2014. szept. 11. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
úgy látom azért konkrét elképzelése nincs senkinek hogy akkor mi is lehet az...
2014. szept. 11. 16:13
 6/19 anonim ***** válasza:
Ha tudnánk, akkor már átéltük volna.
2014. szept. 11. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Napfonat ***** válasza:
2014. szept. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A válasz minősége attól is függ, hogy a bibliai próféciákban ki melyik értelemzési iskolát követi. Jómagam a történeti-folytatólagos írásmagyarázat híve vagyok, amely az ókortól fogva ismert a kereszténység körében, és a reformációs mozgalmak is eredetileg így értelmezték a próféciákat, tehát több évszázados hagyománnyal rendelkezik.


Az első kérdésedre, hogy mi a "pusztító útálatosság" rendkívül egyszerű a válasz. Az Újszövetségen Jézus Krisztus használja ezt a kifejezést a nagy apokaliptikus beszédében, ahol Jeruzsálem lerombolását megjövendöli (Mát 24,15-16). Ennek az igének azonban megvan a párhuzamosa is a (Luk 20,21) szakaszban, ahol ugyanaz a szóhasználat, csak a "pusztító útálatosság" helyett "hadseregeket" mondd. A leírásból teljesen egyértelmű, hogy a római légiókról van szó, mert ők pusztították el Jeruzsálemet.


------------------------------


A vadállatok azonosítása már kicsit hosszadalmasabb lenne, már csak azért is, mert a Jelenések könyve az Ószövetség nyelvezetén íródott, így a képek akkor válnak igazán érthetővé, ha az ószövetségi környezetben értelmezzük őket. Egyelőre csak hogy dióhéjban, hogy miről van szó: A vadállatok közül egyik sem az "antikrisztus". (ez az értemezés manapság a futurista iskola által képviselt). Az ókori apokaliptikus irodalomban ugyanis a vadállatok mindig valamilyen hatalmat, birodalmat jelképeztek. A tengerből jövő vadállat egy vallási hatalmat jelképez, mert a látomásban (Jel 13,1-10) több vallásos mozzanatot is felfedezhetünk. Valójában ez a hatalom nem Jel 13.-ban jelenik meg először, hanem a Biblia egyéb helyein is, csak más jelképpel (Pl Dn 7-ben a kis szarv). A revideálatlan Károli Bibliához (1590) maga Károli Gáspár írt kommentárokat, és megjegyezte, hogy a kis szarvat némelyek a Pápasággal azonosítják. Egy részletesebb vizsgálat még jobban megerősíti ennek az azonosításnak a helyességét.


A második vadállat (Jel 13,11-18) egy színtiszta földi hatalom. John Wesley Az 1700-as években azt írta, hogy az első fenevad 42 hónapos (amely a valóságban 1260 esztendőt tesz ki) uralma után kell megjelennie. Az azonosításban nagy szerepet játszik az, hogy a második vadállat a földből jön ki. Ez összeköttetésben van a (Jel 12,15-16) szakasszal, ahol az üldözött asszonynak [ami az Egyházat jelképezi - 2Kor 11,2] egy "föld" lett segítségül. Amit kb 200 évvel ezelőtt az amerikai kontinenssel azonosítottak, ami segítséget nyújtott az üldözött protestánsoknak. Ha tehát a bárányszarvú vadállat a földből jön ki, akkor egyértelmű, hogy az Amerikai Egyesült Államokat jelképezi, viszont már nem a pozitív szerepben.


Még valami: Az "antikrisztus" jelzőt azért is lehet alkalmazni egy első vadállatra, mert a Jel 12-13. fejezetben egy hamis hármasság kerül bemutatásra, ami az ellentéte a Szentháromságnak. És ezek közül az első vadállat a Fiú Istent próbálja utánozni (persze, ez csak akkor válik nyilvánvalóvá, ha részletesen tanulmányozzuk az igét. Ha bármilyen kérdésed van, írj nyugodtan privátot.


Minden jót!

2014. szept. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
74%
Egy kis kiegészítés még, hogy jobban megértsd, amit írtam: A Biblia nem tanít a jövőben eljövő egy személyes antikrisztusról. Csak a jánosi levelekben jelenik meg ez a kifejezés, de ott sem a távoli jövőre vonatkozik. János úgy beszél az antikrisztusról, mint egy eszméről, amit már az ő korában is sokan képviseltek, ezért írja, hogy "sok antikrisztus" támadt. De ha helyesen lelkiekben értelmezzük ezt a kifejezést, akkor viszont beszélhetünk antikrisztusi hatalmakról, személyekből volt egy pár a történelem folyamán. Ezért lehet a tengeri vadállat is egy antikrisztusi hatalom, és mert a hamis háromságban a (Sárkány, tengeri vadállat, szárazföldi vadállat) a Szentháromsággal (Atya, Fiú, Szentlélek) szemben áll, és a Fiút igyekszik lelkeikben utánozni.
2014. szept. 11. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 megfelelő ***** válasza:
jel.17. 3 És lélekben elvitt engem egy pusztába, és láttam egy asszonyt ülni egy skarlátvörös fenevadon, amely tele volt istenkáromló nevekkel, amelynek hét feje és tíz szarva volt, 4 az asszony pedig bíborba és skarlátba volt öltözve, arannyal, drágakővel és gyöngyökkel ékesítve, kezében aranypohár, tele utálatossággal és paráznaságának tisztátalanságaival, 5 és a homlokára írva ez a titokzatos név: "A nagy Babilon, a föld paráznáinak és undokságainak anyja". 6 Láttam, hogy az asszony részeg a szenteknek és a Jézus vértanúinak vérétől, és amikor láttam őt, nagyon elcsodálkoztam.
2014. szept. 11. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!