Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen érzés zsidónak lenni?...

Milyen érzés zsidónak lenni? Hogyan éli meg az ember? Antiszemiták kíméljenek!

Figyelt kérdés
Én magam nem vagyok zsidó. De borzasztóan érdekel. Én elégé ismerem a zsidó kultúrát, szokásokat, pl. az ünnepeket. Ismerem az abc-t, így tudok jiddisül olvasni (héberül nem). Tudom a Hatikvát, támogatom Izraelt és a barátaim legalább fele zsidó.
2014. szept. 29. 12:22
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
69%
Ez olyan, mintha azt kérdezted volna, hogy milyen eszkimó fókavadásznak lenni.
2014. szept. 29. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
92%

En szeretek zsido lenni. Jo erzes, hogy egy osszetarto es sikeres nep tagja vagyok. Jo erzes, hogy Izraelbe kitelepulve mennyi tamogatast kaptam a tobbi, mar kint elo zsidotol. Jo erzes az is, hogy barhova megyek a vilagon, mindig talalkozom mas zsidokkal, akik adott esetben segitenek is, ha bajban vagyok. Rossz erzes viszont az antiszemitizmus es a sok hulye tevhit amit sokan hangoztatnak, az igazsagra nem is kivancsiak.

Amugy az hogy lehet, hogy a jiddis szavakat el tudod olvasni, a hebert nem? Ugyanazokkal a karakterekkel irjak.

2014. szept. 29. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
3-as: azért, mert ha tudsz németül, akkor nagyjából érted a jiddist is, és a jiddisben minden hangzó ki van írva, míg a héberben nem.
2014. szept. 29. 13:35
 4/18 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"a barátaim legalább fele zsidó"


Akkor nem értem, hogy miért itt teszed fel ezt a kérdést?

2014. szept. 29. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
85%
Harmadik, te komolyan olvastad a Talmudot? Mikor nincs is leforditva magyarra? Persze...
2014. szept. 29. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
Hatos! En moderaltatom ki a hasonlo valaszokat, nem a kerdezo. Ha valami gondod van, velem intezd el.
2014. szept. 29. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
40%
JÓ ÉRZÉS ZSIDÓNAK LENNI MERT VIGYÁZNAK RÁM A ZSINAGÓGÁBAN A RENDŐRÖK! :)
2014. szept. 29. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
22%

Azigen. Elvárod, hogy antiszemiták ne írjanak ide, de nem értem milyen alapon. Ez a kérdés egyértelmű provokáció. Aztán pedig a reakciód...


Másik oldalról pedig az antismitázást is abba lehetne hagyni, mert eléggé unalmas. Magyar vagyok nem Semita, és ha én Magyarországon Magyar akarok lenni, akkor megkapom az antiSemita emblémát, mert hát ha nem támogatom a semitát, akkor csak anti lehetek.


Milyen lehet zsidónak lenni? Nyilván rájöttél, hogy Magyar vagyok. Gondolom te is annak születhettél, ha nem vagy zsidó hitű, hanem tanulod, nem sokat mondtál magadról csak feltételezem.


Angliában élve valódi zsidókkal is találkozom, és beszélek velük. Édesanyám bebysitterkedik náluk. Egy biztos, hogy amennyi előnye van a zsidóságnak annyi hátránya is van. Legtöbb angol, akik itt át akarnak térni, mondta a rabbi nekem, hogy egyszerűen a kóserségen buknak be. Nen tudják tartani. A másik buktató a sabat, harmadik szokott lenni a nyelv, negyediknek a rengeteg ünnepet hozta fel. Aztán persze ezeket folyamatosan összehangolni és gyakorolni. De leginkább a családos emberekkel van a gond, gyereleket nem lehet rákényszeríteni erre a hitre, ha nem ebbe születtek bele. De még felnőtteknek is nehéz, ha nem ebbe születtek bele.


Szóval így külső szemlélőként azt mondom a zsidó vallás az egy olyan vallás, amibe vagy beleszületsz vagy nem tudod soha 100% gyakorolni.


Persze, ha elmész Izraelbe, akkor ott ez nyilván könnyeb, mert olyan a környezet, hogy e köré lett felépítve. Még itt Angliában is direkt ilyen negyedek vannak, mert csak így tudják tartani sokan.


Magyarországon, merthát mi ilyen kis antisemiták vagyunk, nem hiszem, hogy ennek a feltételei olyan jól lenne támogatva, hogy ne azt érezd teljesen feleslegesen bonyolítod a saját életed.


Azt el tudom képzelni, hogy egy vérbeli zsidó az meg tudja oldani Magyarországon is a kérdést, mert rutinos és megszokta, gyakorlott. De ha csak tanulod...


Persze lehet így élni, csak baromi sokmindenről le kell mondanod, és / vagy meg kell szegned. Csak hát mit ér a hited, ha megszeged.


Csináld, ha úgy érzed ez a te utad, és ne mások döntsenek róla. Azt pedig erősen ajánlom, hogy az antisemitázást gyorsan felejtsd el, amíg valaki be nem veri a szádat, mert ma Magyarországon a legelnyomottabb nép a Magyar. Ha valakinek joga van használni az anti jelzőt, az a Magyar, ezt ne feledd el.

2014. szept. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Kedves 8-as! Remélem, nem vered be az arcomat, de ha ilyen komolyan veszed a magyarságodat, akkor legalább ismerd az anyanyelved szabályait. Pl. a magyar szót kis betűvel írjuk, a semitát (helyesen sémitát)szintén. Nyugodt lehetsz, a zsidó is kis betűvel írandó. :-)

Én is magyar vagyok, csak erősen érdeklődöm akár a zsidó, akár a magyar kultúra iránt.

Azt sem értem, miért írod, h Mo-on a legelnyomottabb nemzet a magyar. Ki nyomja el? Hogyan?

2014. szept. 30. 09:33
 10/18 anonim ***** válasza:
0%

A Magyart mindig mindenkor nagy M-el írták, de persze jönnek a jobban tudók. A Sémitát is nagyjal írjuk magyarban, ha mint nemzetre vagy népre utalunk. Egyszerű az oka. Az pedig, hogy a sémitát kicsivel írom pontosan az, amiért te is megszóltál. Hát, ha ennyire akarjátok írom kicsivel. Kissé komikus, hogy mindenki ebbe köt bele. Az pedig egyenesen abszurdum, hogy ezzel akarod dehonesztálni Magyarságom :D


Abban nem vitázom, hogy a semitát, hogy kell írni te biztos joban tudod, csak azért olyan kijelentést tenni, hogy "ismerd anyanyelved szabályait" eléggé komoly kijelentés. A helyzet az, hogy ismerem a Magyar nyelv szabályait, de van egy sejtésem, hogy te nem.


Kérded miért a Magyar a legelnyomottabb. Nos igen, ha elnyomásba születik az ember, akkor nehéz észrevenni. Pl. Hivatkozol a "nyelvtani szabályokra". Természetesen ami, Német és Latin nyelvtani szabályokra épül, és finnugor szavakkal és kifejezésekkel kommunikál. Ezt ugye nem kell folytatnom. Egy nép amelyiknek nem a saját múltját, nem a saját nyelvét oktatják, hazánk több mint fele gyarmat, és rabló idegenek kezében van, egy ország amiben a korrupció nyíltan csinálható, mert ha valaki felszólal anti jelzőt kap, vagy egyszerűen lenácizzák, az már senkinek a fejében nem fordul meg, hogy esetg Magyar, és nem tetszik neki valami, á a Magyar kussoljon és tűrje a szabadrablást, az idegen érdekeltségű politika és gazdaság kirabolja az embereket... Hát igazad van, ez teljesen normális... Nade mindezek fejében egy olyan államalakulatunk van (Köztársaság), amely teljesen illegitim :D ez a slusszpoén, hogy teljesen illegálisan kirabolnak, elnyomnak, de ezt úgy adják el, hogy ez a demokrácia...


Egyébként ne forgasd ki a szavaimat. Egy szóval sem mondtam (írtam), hogy szájbaváglak. Ez egy általános kijelentés volt, arra vonatkozólag, hogy óvatosan dobáld az antisémita jelzőt.

2014. szept. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!