Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az a nyelveken beszélés?...

Mi az a nyelveken beszélés? Kikkel találkoztam? Miket csinálnak? Mit tudtok róluk?

Figyelt kérdés
ősszel leszólított egy csapat hittérítő az aluljáróban,és adtak vmi papírt,hogy aki bemegy közéjük a szentlélek nyelvén fog beszélni,vagy mifene..sokat gyógyítanak,meg istentiszteletet tartanak,meg még egy csomó fura dolgot mondtak,de már nem is emlékszem rá,csak úgy meglepődtem,mert megragadtak,és be kellett állnom egy körbe,ahol azt kellett mondani,hogy elfogadom Jézust,meg ilyenek..annyira meglepődtem,hogy azon kaptam magam,mint az iskolában,akinek valamit mondanak,és azt meg kell csinálnia..fura szerzetek voltak,de kíváncsi vagyok kik lehettek,és írták ezt a szentlélek hangján beszélést,vagy valami ilyesmi..ti tudtok erről/hallottatok már ilyenről?És milyen nyelven beszélnek?Arámiul,vagy mi???
2010. febr. 3. 21:07
 1/10 anonim ***** válasza:
A karizmatikus mozgalomn tagjaival találkozhattál. Ők azok, akik bűvész trükkökkel akarrák meggyőzni az emebreket, hogy Jézust kövessék. A nyelveken beszélésnél állítólag olyan nyelveken beszélnék a Szent Lélek ajánédkaként, amelyeket máshonnan nem ismerhetnél.
2010. febr. 3. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
és miféle bűvésztrükkök azok??És hallottatok már ilyen nyelveken beszélőket?Úgy beszélnek,mint az ufók?
2010. febr. 3. 21:19
 3/10 anonim ***** válasza:
55%
glosszolália (gör.), nyelveken szólás: az elragadtatás nyelve. Korintusban (1Kor 12,10; 14,2-9), Cezáreában és Efezusban (ApCsel 10,46; 19,6) ismerték. Nem idegen nyelven beszélést jelentett (nyelvek adománya, pünkösdi csoda), hanem semmilyen nyelvből ki nem mutatható hangsoroknak elragadtatott állapotban való hallatását; a glosszolália csak azok számára volt érthető, akiknek erre külön adományuk volt (1Kor 14,10). A prófétálás adományától eltérően nem a közösség épülésére, a hívők hitbeli ismereteinek gyarapítására szolgált, hanem csak a Szentlélek jelenlétét tanúsította. Ezért a prófétálás fölötte állt a glosszolálianak; a Lélek adományainak értékrendjében a glosszolália állt az utolsó helyen. Már Szt Pál figyelmeztet arra (14,13-19), hogy megvan a glosszoláliaval való visszaélés veszélye. - A 19. sz. végén a pünkösdistáknál, s vsz. az ő hatásukra a 20. sz. végén a karizmatikus mozgalmakban a glosszolália újra megjelent.
2010. febr. 4. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
nana, a "gloessz" tövű szavak így ha már magyarosítva, azért csak vallásos nézetben lehetnek azok amit te írsz, mert van ennek egy abszolút hitmentes, teljesen pogány jelentése is, ami az irodalomhoz kapcsolódik, mindegy, ez hosszú, de szóval ezek szerint minimum két értelmezése van.
2010. febr. 4. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
85%

Szia!


Te minden valószínűség szerint olyan karizmatikus keresztényekkel találkozhttál, akik meg vannak győződve róla, hogy "angyali" nyelveken szóltak.


A Biblia csupán három olyan esetet tár elénk, amikor valaki ténylegesen nyelveken szólt: Apostolok cselekedetei 2,10 és 19. fejezetében. Ezek mindegyikében értelmes emberi nyelvekről volt szó, melyek céllal adattak: segítettek leküzdeni a hívők és hitetlenek (vagy éppen megtértek) közt a nyelvi akadályokat.


Ezen túlmenően olvahatunk róla, mint ígéretről már az Ószövetségben is, és természetesen Jézus Krisztus is említést tesz róla.


Létezik egy másik fajta nyelvekenszólás is, amivel te is találkozhattál, ezt "korinthusi" nyelvekeszólásként szoktuk emlegetni. A korinthusi egyház bizonyára csak átmenetileg küszködött ezzel a problémával, hiszen Pál apostol második levelében nem említi többé. Korinthus az ókorban két nemzetközi kikötőjéről volt híres, így az ottani egyházban ennek megfelelően számos nemzet előfordult, a szertartás pedig nem egyszer kaotikussá, kuszává vált. Magától értetődik, hogy néhány hívő olyan nyelveken imádkozott, tanúskodott vagy prédikált, amely a többi jelenlévő számára érthetetlen. Ezért utasította őket Pál, hogy ha a többség számára érthetetlen nyelven beszélnek, maradjanak csöndben, hacsak nincs ott valaki, aki fordítani tud (I.Kor. 14:28).


Sok kaizmatikus barátom ért egyet azzal, hogy az apostolok cselekedeteiben írt nyelveken szólás valódi nyelveken történt, de gyorsan hozzáteszik, hogy emellett létezik egy második ajándék is, és ez a mennyei imanyelv. Ez az ajándék szerintük a Szentlélek (vagy divatosabban Szentszellem) "esedezése érettünk kimondhatatlan fohászkodásokkal" (Rm. 8:26), az értelme pedig az, hogy azördög ne értse az imát. Ez a tan elsősorban az I.Kor. 14:14 versén alapul: "Mert ha nyelvvel könyörgök, a lelkem (szellemem) könyörög, de értelmem gyümölcstelen". Pál apostol azonban következetesen vallja, hogy ha nem úgy imádkozunk, hogy azt mindenki értse, inkább maradjunk csendben!


Pál apostol egyértelműen fogalmaz: ha nincs tolmács a beszélő csupán a "levegőbe beszél". A nyelveken szólás félreérthetetlen célja a nyelvi akadályok leküzdése és az evangélium terjesztése volt! Erre persze sokan válaszolják: Pál mondta azt is, hogy "angyalok nyelvén szólt". Nem! Pál ezt mondta: "Ha emberek, vagy angyalok nyelvén szólok is" (I.Kor. 13:1), a "ha...is" keretben elhangzott szöveg azt jelenti: abban a ritka és valószínűtlen esetben. Pál ugyanis így folytatja: "és ha egész hitem vanis, úgyannyira, hogy hegyeket mozdítok ki a helyükről..." Természetesen nem tudunk olyan esetről, amikor hegyeket mozdított volna el, de arról sem, hogy "ha testemet tűzre adom is", Pál ugyanis lefejezték. Látható tehát, hogy valószínűtlen eseteket sorol fel annak érzékeltetésére, hogy semmi sem helyettesítheti a szeretetet.


A nyelveken szólás modern megnyilvánulása nem a Bibliából ered, hanem a régi pogány spiritiszta szertartásokból. Pl. a delphoi Pythia papnő, a bódító zene hatására féktelen táncot lejtett, és halandzsabeszédbe kezdett, amit egy pap fordított, aki versbe is szedte azokat. Kijelentéseit apolló isten szavainak tekintették. A mai indiánok között is láthatunk hasonló rituálét. Az észak amerikai keresztény egyházak életébe a XIX. század elején szivárgott be először ez. Korábban sok afrikából elhurcolt rabszolgát kényszerítettek a kereszténység felvételére, akik sokféle afrikai törzsből származtak, ezért a "szellemtánc" volt az összekötő kapocs a legtöbb törzsi rituálé között, amelyek során a szellem által megszállt táncos mormolásba kezdett. A rabszolgák könnyen összetévesztették a nyelveken szólás keresztény ajándékát a saját törzsi gyakorlatukkal, és ennek egy korszerűbb változatát be is olvasztották az istentisztelet rendjébe. A történelmi egyházak képviselői "szent hempergőknek" titulálták őket. A pünkösdi mozgalom országos elterjedsége a fehér népesség körében Los Angelesben vette kezdetét, 1906-ban, egy missziógyűlésen. A nyelveken szólás akkor vetette meg lábát a nagyobb egyházakban, amikor pogány zenéket és imádati formákat honosítottak meg szertartásaikban. A mindent átható, egyre ismétlődő zene, az egyszerűbb ütemek kikapcsolják az értelmet, és a tudatalattira hatnak. Sérülékeny hipnotikus állapotba ejtenekm és az extatikus mormolás szelleme könnyen a hallgatóságra telepszik. Pál találóan fogalmaz: "Azért ha az egész gyülekezet egybegyűl és mindnyájan nyelveken szólnak, bemenvén az idegenek vagy hitetlenek, nem azt mondják-é, hogy őrjöngtök?" (1Kor 14,23).


Üdv. Péter

2010. febr. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Tetszik Péter válasza, már csak azért is mert most e csomó gépeléstől mentett meg azzal, hogy ilyen szépen összefoglalta a dolgokat.

Annyit azért még hozzátennék, hogy amikor az apostolok nyelveken szoltak, vagy egyébb csodát hajtottak végre, akkor arra azért is szükség volt, hogy az üzenetüket Jézusról ezzel hitelesítség, mivel ekkor még nem volt meg a Biblia teljes egészében. Tehát a nyelveken szólás szükségessége megszűnt a Biblia kánonjának a lezárúltával.

נוצרי

2010. febr. 4. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
köszönöm,főleg Péter barátunknak! :)
2010. febr. 4. 19:45
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

Márk Evangéliuma:16:17 Azok pedig, a kik hisznek, ilyen jelek követik: az én nevemben ördögöket űznek; új nyelveken szólnak.

Apostolok Cselekedetei:2:4 És megtelének mindnyájan Szent Lélekkel, és kezdének szólni más nyelveken, a mint a Lélek adta nékik szólniok.

Apostolok Cselekedetei:10:46 Mert hallják vala, hogy ők nyelveken szólnak és magasztalják az Istent. Akkor felele Péter:

Apostolok Cselekedetei:19:6 És mikor Pál reájok vetette kezét, szálla a Szent Lélek ő reájok; és szólnak vala nyelveken, és prófétálnak vala.

I. Korintus levél:14:2 Mert a ki nyelveken szól, nem embernek szól, hanem az Istennek; mert senki sem érti, hanem lélekben beszél titkos dolgokat.

I. Korintus levél:14:4 A ki nyelveken szól, magát építi; de a ki prófétál, a gyülekezetet építi.

I. Korintus levél:14:18 Hálát adok az én Istenemnek, hogy mindnyájatoknál inkább tudok nyelveken szólni;

2010. febr. 5. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%

Manapság egyre kevesebb dologra ragasztják rá az extrém címkét. Úgy tűnik, ami természetes, vagy normális – például a házasságban, vagy az önmegtartóztatásban – azt kezdik szokatlannak tartani. Igazságok keverednek hazugságokkal, így fertőzve meg sokakat. Ez nem új dolog, mindig így volt. Nekünk a tiszta forráshoz, Isten Igéjéhez kell fordulnunk, hogy helyesen ítéljünk és éljünk.


A Biblia szerint pünkösdkor eljött a megígért Szentlélek, és betöltötte a tanítványok szívét. (ApCsel 2) Az ünnepen sokféle országból voltak jelen a zsidók. A távoli tájakról érkezett ünneplők megdöbbenve hallgatták Krisztus követőit, mert a saját nyelvükön hallották Isten üzenetét. „Ezek biztos részegek!” – mondták hitetlenkedve. Ilyen extrém magyarázatot próbáltak adni arra, amit érthetően hallottak. De Péter helyretette a vélekedésüket: „Ez nem bor hatása, hanem a Szentlélek jelenléte.” A természetfeletti Isten megnyilvánulása, „normális” (átlagos) emberek természetes nyelvén keresztül.


A Bábel tornya építésénél a nyelveket Isten ítélete összezavarta. A munka félbeszakadt. Most, évezredek után, az aratás ünnepén átélhették, hogy az üdvösség nincs nyelvi határokhoz kötve. Az Isten ítélete alatt álló nyelv felszabadult az átok alól. Egykor így fog beteljesedni, hogy „a minden népből és nyelvből álló gyülekezet” magasztalja Istent. Indulhat a misszió! Beteljesedett az ígéret, hogy „kitöltöm lelkem minden testre”.


Pünkösdkor a nyelveken szólás a szentlélekkeresztség jele volt. Megbizonyosodhattak Isten jelenlétéről és megtérésre szólító üzenetéről. Egy Szentlélekkel betöltött ember szolgálatán keresztül háromezren tértek meg. Mit gondolsz, ez szenzáció volt, vagy kegyelem? A Biblia szerint a hitre jutás után a nyelveken szólás a Szentlélekkel való beteljesedés első jele. A Szentlélekkeresztség után a nyelveken való szólás, mint kegyelmi ajándék, az újjászületett ember életében fordul elő. Ha nyelveken szólunk, magunkat építjük, így aztán megerősödve másokat is építhetünk. Ez a normális. Akit a Szentlélek az imádság útján felépít, az nagyobb erővel bír. Isten nagyobb ereje szabadul fel bennünk, de nem mi használjuk a Szentlelket, hanem Ő használ minket, és ez alázatban tart. A nyelveken szóláskor a Szentlélek imádkozik bennünk, például múltbeli rendezetlen dolgainkért, vagy jelenbeli bölcsességért, illetve jövőbeni, még be nem következett dolgokért is. A nyelveken szólás nem emberi teljesítmény, hanem a Lélek adja, hogy így közelebb juthassunk az Úrhoz. A nyelveken szólás, mint imádság a sötét szellemi erőkkel vívott harcban megerősít, és így hathatósan küzdhetünk a megkötözöttek szabadulásáért. A szolgálathoz szükséges mennyei erőket mindig Lélekben vesszük el Istentől.

2010. febr. 5. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
27%

Senkinek sem KÖTELEZŐ elfogadni jézust vagy ilyesmi. Neked sem volt muszáj elmondanod te magadtól tetted. az evangélizálók nem kényszerítenek senkit semmire!

A nyelveken szólás ajándékát akkor kapja az ember amikor személyesen találkozik a Szent Szellemmel! (nem láthatóan ne értsd félre) Isten megérinti a szellemedet és ha elfogadod akkor ezt az ajándékot adja! Igy sokkal szorosabb kapcsolatba lehet kerülni istennel! (egyébként a nyelveken szólás sokszor földi nyelveket is tartalmaz de te magad nem érted hacsak nem beszélsz 50nyelvet)


Apostolok Cselekedetei 2/1-8


És mikor pünkösd napja volt, minnnyájan egy akarattal együtt voltak.

És hirtelen az égből sebesen zúgó szél eltelte az egész házat és akik ott ültek.

És megteltek mind szent lélekkel és kezdének szólni más nyelveken, amit a Szellem adott nekik szólni

És laktak jeruzsálemben más zsidó férfiak és istenfélők.

Megzavarodék a sokaság, mivelhogy mindegyik a maga nyelvén hallotta őket szólni!

és álmélkodának mindannyian: Nemde nem Galileusok é ezek akik szólnak? Mi módon halljuk hát őket, kik közülünk saját nyelvén amelyben születtünk?

Pártheusok és médek,elámiták,Mesopotámiában, Júdában és Kappadócziában, Ázsiában,Egyiptomban. Krétiaiak, arabok halljuk hogy szólják a mi nyelvünkön istennel nagyságos dolgait.


Mi ebben a varázslat?

2010. febr. 11. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!