Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Római katolikusként lehet a...

Római katolikusként lehet a temetésem zsidó vallás szerint tartani?

Figyelt kérdés
A nagyszüleim is zsidók voltak, csak 40 éves koruk után keresztelték át maguk katolikussá, de továbbra is a zsidó hagyományokat követték. Én is római katolikusnak lettem keresztelve, de mindig is zsidónak éreztem magam. Ha majd lesz a temetésem, lehet azt így zsidó vallás szerint, zsinagógában, stb. tartani, attól, hogy papír szerint születésem óta katolikus vagyok? Tudom, hogy át lehet menni, de ahogy hallottam, nagy procedúra, főleg ennél a vallásnál. Igaz, csak 20 éves vagyok, de sose tudni, mikor jön el az ideje, azért érdekel.

2015. jan. 11. 03:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem ismerem a vonatkozó zsidó szabályozást, de józan paraszti ésszel azt gondolom, hogy mindenki úgy temetkezzen, ahogy élt is. Ha katolikusként élsz, úgy is temetkezzél, ha hivő zsidóként élsz, akkor pedig zsidóként. Ha viszont egyik vallást sem tartod, akkor legyen sima polgári temetésed. De kívánom, hogy még sokáig gondolkodhass ezen a kérdésen. :)
2015. jan. 11. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Prókátor ***** válasza:
Én azt mondanám, rendezd el az "átjelentkezést" még időben, fiatal vagy hozzá. Ha meg procedúra is, úgy vettem ki a szavaidból, hogy akkor is megérné végigcsinálnod hiszen gy nem vagy az, aminek papíron tartanak, és az sem ami lenni akarsz. Ennek így nincs sok értelme. Úgyhogy vagy polgári gemetés … vagy még életedben intézkedj.
2015. jan. 11. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szép dolog az előrelátás, de húszévesen a fszom foglalkozna vele, hogy mi lesz velem halálom után.
2015. jan. 12. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Akit zsidó anya szült, az a zsidó közösség elõtt zsidó.


( Akkor is, ha közben hoszonöt más vallásban tartották nyilván. )


Amúgy egy nevezetes példa: Jean Piere Lustier, Párizs egykori harcegérseke zsidónak született ( szülei a holokauszt áldozatai voltak, keresztény család nevelte fel ) végrendeletében zsidó szertartás szerinti temetést kért. Megkapta. ( Igaz, ha jól tudom, a Notre Dame-ban, a katedrálisban temették el. )


Mindenesetre nem árt, ha felveszed a kapcsolatot a hitközséggel. Ha felmenõid neológok voltak, a MAZSIHISZ -el, ha ortodoxok, a MAOIH -al. ( Bár az ortodoxiával elõfordulhat, hogy nehézkednek. )


A szükséges címeket megtalálod a [link] -n. Ott van link az ortodoxokhoz is.


"20 éves vagyok, ..."

Igazad van, az atyák bölcs mondásainak egyike: "téj meg egy nappal a halálod elõtt!" :)

2015. jan. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
* térj
2015. jan. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Apai ágon vannak zsidó rokonaim, már amelyik megvan. A dédszüleim Auschwitz-ban haltak meg, két nagyszülőm és kisebb testvérük meg onnan szabadult, aztán pár évvel később tértek át papíron más hitre.


Sose voltam az a fanatikus, de mindig is érdekelt a zsidó vallás, és ahogy kezdtem megismerni, valahogy úgy éreztem, hogy én abba tartozom, hiába kereszteltek katolikusnak születésemkor. Nem azt mondom, hogy annyira csak ennek élek, de igyekszem betartani a hagyományokat és amit kell.


És ez most a nagymamám miatt is érdekelne, mert 80 évesen már közel van a halálhoz, és tudom, hogy mindig is zsidónak vallotta és érezte magát, csak félelem miatt keresztelkedett át. És ő zsidó szertartást szeretne, ezt már többször mondta, de nem tudom, hogy ilyenkor hogy működik a dolog. De valami ilyen zsidó közösségben nyilván van tartva, mert évente szokott kapni Izraelből levelet meg támogatást a holokauszt miatt.

2015. jan. 14. 05:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!