Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha csak egy Biblia van, akkor...

Ha csak egy Biblia van, akkor a "sola scriptura" elvén hogyan jöhetett létre több száz, egymásnak ellentmondó protestáns Biblia-értelmezés, egymásnak ellent mondó teológia? Honnan lehetne tudni, ezek közül melyik a helyes?

Figyelt kérdés
A kérdés komoly és nem provokatív szándékú. Ezért kérem, hogy csak azok válaszoljanak, akik értik is a kérdést és van is mondanivalójuk a témáról. Hittérítők és vallásfikázók ne írjanak, az ő szövegeiket ismerem :)

2015. jan. 30. 10:33
1 2
 1/18 Girgoy ***** válasza:
100%

Véleményem szerint úgy, hogy a Bibliamagyarázók nem tudták megkülönböztetni saját gondolataikat Isten gondolataitól, vagy ami még rosszabb az ellenfél (jónak tűnő) tévsugallatait a Szentlélek ihletésétől. Ez abból fakad, hogy önmagát az ember feljebbvalónak tartja másoknál, egy megszentelt Hagyománynál, úgy gondolja, csak vele közölte Isten a frankót és mások tévedésben vannak és másokat nem vezeti a Szentlélek. Szerintem ez az alapvető oka, még ha látszólag jószándék is vezérli a Biblia-magyarázót, csak éppen hiányzik a kellő alázat.


A másik az, hogy általában analitikus dolgokon szoktak vitatkozni, vagyis írástudók módjára szavakon lovagolnak. Pedig az Igazság a szintézisben jün elő, vagyis akkor ha látjuk a Biblia globális összefüggéseit, a megváltás kozmikus tervét, stb. Erre a szintre viszont megint nem sokan képesek felemelkedni.

2015. jan. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
88%

A sola scriptura csak reszben igaz.

Mert az abszolut igazsagnak nem egyetlen kordinataja letezik, mint ahogy a sola scriptura szerint ez a szentiras. Az abszolut igazsaghoz akkor jutunk el, ha ez a harom kordinata megegyezik:

Jezus, Isten Igeje, SzentLelek.

Itt a harom vers is hozza:

Ján 14:6 Monda neki Jézus: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam.


Ján 17:17 Szenteld meg őket a te igazságoddal: A te igéd igazság.


Ján 15:26 Mikor pedig eljő majd a Vigasztaló, akit én küldök néktek az Atyától, az igazságnak Lelke, aki az Atyától származik, az tesz majd én rólam bizonyságot.


Ezek a versek kizarjak azt, hogy barmifele osregi szentnek nevezett hagyomanyokat, dogmakat, csak azert fogadjunk el abszolut igazsagkent, mert azok regebbiek, osibbek.

2015. jan. 30. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyben pedig megmagyarazzak, hogy hiaba a sola scriptura, ha Isten Lelke nem tesz bizonysagot egy szellemi dologrol, vagy nem Jezus Krisztust kepviseli, hanem valaki(ke)t....
2015. jan. 30. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Ráadásul nem csak egyetlen Biblia létezik.

Elég sokan átírták már...

2015. jan. 30. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


2-esnek:

"Ezek a versek kizarjak azt, hogy barmifele osregi szentnek nevezett hagyomanyokat, dogmakat, csak azert fogadjunk el abszolut igazsagkent, mert azok regebbiek, osibbek"


Na de Jézus csak gondolt valamire, amikor mondott valamit, és Pál apostol is gondolt valamire, amikor megírta a leveleiben.


Nem gondolod, hogy mégiscsak az az "ősrégi hagyomány, dogma" lenne a fontos, hogy ŐK MIRE GONDOLTAK konkrétan, amikor megfogalmaztak valamit?


Miért lenne ennél fontosabb az, hogy X.Y. hogyan értelmezi azokat a szavakat több száz, vagy kétezer évvel később? Megihlette a Szentlélek? Olyan biztos, hogy a Szentlélek volt?


És akkor megint ott vagyunk az eredeti kérdésnél: honnan tudjuk, hogy a több száz protestáns értelmezésből melyik az az egy, amit tényleg a Szentlélek ihletett? :)

2015. jan. 30. 11:59
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

"honnan tudjuk, hogy a több száz

protestáns értelmezésből melyik az az egy,

amit tényleg a Szentlélek ihletett?"


Az abszolut igazsaghoz a fenti versek miatt csak szubjektiv modon lehet eljutni. Ha objektiv modon el lehetne jutni, akkor nem kellene hinni sem benne, hanem csak meg kellene tanulni. Az abszolut igazsag megertese a sziv allapotatol is fugg. Mindenki azt nevezi igazsagnak, es abban hisz amit szeret, megsincs tobbszaz fele abszolut igazsag, hanem csak egy letezik. Ha egy szellemi dologrol bizonysagot tesz a SzentLelek es Isten Igejevel osszhangban van, akkor az olyan mint amikor a sotetben felkapcsoljak a villanyt.

2015. jan. 30. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Nem kötekedésből, kérdezem, hanem azért mert attól tartok nem igazán értem.


Szóval ha én most azt mondom neked, hogy nekem arról tett bizonyságot a Szentlélek (fölgyújtotta a villanyt) hogy a te értelmezésed nincs összhangban Isten Igéjével, mert pont az ellenkezője az igaz, akkor arra te mit tudsz mondani?


Honnan fogjuk eldönteni, hogy téged vagy engem világosított fel a Szentlélek?


Mert abban gondolom egyetértünk, hogy ugyanarról a dologról nem fog két ellentétes felvilágosítást adni a Szentlélek. Vagy igen? Beszélhet a Szentlélek össze-vissza?

2015. jan. 30. 12:41
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
A szubjektiv megismeres epp azt takarja, hogy nem lehet mindenki szamara tenyszeruen bizonyithatova tenni. Objektiv megismeres csak az apokalipszis utan lehetseges, amikor Isten maga tarja fel majd magat...
2015. jan. 30. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Köszi, így már értem.


De ha ez így van, akkor miért tartják fontosan a protestáns felekezetek a missziót? Miért térítenek?

Miért nem hagyják rá az emberekre, hogy értelmezzék úgy Bibliát ahogy nekik jól esik, miért akarják őket mindenáron a saját igazukról meggyőzni?

2015. jan. 30. 13:13
 10/18 szp72 ***** válasza:
61%

Én még olyan felekezetet nem láttam, amely csak a Bibliát olvassa. Persze azt mondják: csak a Biblia, kezükben tekintélyes vezetőik kommentárjaival.

A Katolikus Egyház annyiban más, hogy sose állította, hogy elég a Szentírás önmagában, hanem mindig is figyelembe vette a folyamatos hagyományt, s az egyházi vezetés dogmatikus döntéseit. Meggyőződésem, hogy Isten nem egy könyvre, hanem egy közösségre bízta a kinyilatkoztatást, vagyis egy folyamatosan létező, világ végéig fennálló szervezetre: az Egyházra. Senkinek semmilyen Bibliája nem lenne, ha a Katolikus Egyház nem őrzi meg.

Mindenki kénye-kedve szerint csűri-csavarja a Bibliát: ezt így kell fordítani, amazt úgy, ezt képletesen, amazt meg szó szerint kell venni stb. Szegény Biblia pedig csak hallgat, mert ő csak egy könyv.

2015. jan. 30. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!