Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tanúk, számotokra a negyedik...

Tanúk, számotokra a negyedik parancs érvénytelen?

Figyelt kérdés

"A keresztényeknek nem kell megtartaniuk a hetenkénti sabbatot. Rájuk Krisztus törvénye vonatkozik, mely nem írja elő a sabbat megtartását (Galácia 6:2; Kolosszé 2:16, 17). Miért lehetünk biztosak ebben? Először nézzünk utána a sabbat eredetének.

Mi a sabbat?


A „sabbat” egy héber szóból ered, mely azt jelenti, hogy ’megnyugszik, abbahagy valamit’. A Biblia először az ókori izraelitáknak adott parancsok között említi (2Mózes 16:23). A tízparancsolatból a negyedik parancs így szól: „Emlékezzél meg a sabbatnapról, hogy megszenteld azt. Hat napon át végezz szolgálatot, és végezd el minden munkádat. De a hetedik nap Jehovának, a te Istenednek sabbatja. Ne végezz semmi munkát” (2Mózes 20:8–10). A sabbat péntek naplementétől szombat naplementéig tartott. Ez idő alatt az izraeliták nem utazhattak el sehová, nem gyújthattak tüzet, nem gyűjthettek fát, és nem cipelhettek terheket (2Mózes 16:29; 35:3; 4Mózes 15:32–36; Jeremiás 17:21). Ennek a törvénynek a megszegése halálbüntetéssel járt (2Mózes 31:15).


A zsidó naptárban más napokat is neveztek sabbatnak, valamint a 7. és az 50. évet is. A sabbatévben az izraelitáknak műveletlenül kellett hagyniuk a földet, és nem kényszeríthették arra a társaikat, hogy kifizessék az adósságaikat (3Mózes 16:29–31; 23:6, 7, 32; 25:4, 11–14; 5Mózes 15:1–3).


Jézus áldozata érvénytelenné tette a sabbatról szóló törvényt

Miért nem vonatkozik a sabbat törvénye a keresztényekre?


A sabbat törvénye csak azokra vonatkozott, akiknek a mózesi törvény többi részét is meg kellett tartaniuk (5Mózes 5:2, 3; Ezékiel 20:10–12). Isten sosem kérte másoktól, hogy tartsák meg a sabbatot. Továbbá Jézus Krisztus áldozata révén még a zsidók is fel lettek oldva a mózesi törvény alól, melybe beletartozott a tízparancsolat is (Róma 7:6, 7; 10:4; Galácia 3:24, 25; Efézus 2:15). A keresztények nem ragaszkodnak ehhez a törvényhez, hanem a szeretet magasabb rendű törvényét követik (Róma 13:9, 10; Héberek 8:13).

Tévhitek a sabbatról


Tévhit: Isten vezette be a sabbatot, amikor megpihent a hetedik napon.


Tény: A Biblia ezt írja: „Isten megáldotta és megszentelte a hetedik napot, mivel ezen a napon nyugodott meg minden munkájától, amit Isten a teremtés céljából végzett” (1Mózes 2:3). Ez a vers nem egy embereknek szóló parancsot tartalmaz, hanem arról ír, hogy mit tett Isten a hetedik teremtési napon. A Bibliában nem olvasunk arról, hogy Mózes napjai előtt bárki megtartotta volna a sabbatot.


Tévhit: Az izraelitáknak már a mózesi törvény előtt is meg kellett tartaniuk a sabbatot.


Tény: Mózes ezt mondta az izraelitáknak: „Jehova, a mi Istenünk szövetséget kötött velünk a Hórebnél”, a Sínai-hegy körüli vidéken. Ez a szövetség magában foglalta a sabbat törvényét is (5Mózes 5:2, 12). Úgy tűnik, hogy az izraelitáknak új volt ez a törvény. Ha már akkor is vonatkozott volna rájuk, amikor Egyiptomban voltak, miért emlékeztette volna őket a kiszabadulásukra? (5Mózes 5:15). Miért kellett elmondani nekik, hogy ne szedjenek mannát a hetedik napon? (2Mózes 16:25–30). És vajon miért nem tudták, hogy mit tegyenek, amikor először fordult elő, hogy valaki megszegte a sabbat törvényét? (4Mózes 15:32–36).


Tévhit: A sabbat örök érvényű szövetség, ezért ma is kötelező megtartani.


Tény: Egyes bibliafordítások szerint Isten „örök szövetségül” adta a sabbatot (2Mózes 31:16, Károli-fordítás). Azonban az „örök” szó héber megfelelője utalhat egy meghatározatlan időszakra is, amely nem feltétlenül tart örökké. Például a Biblia ugyanezt a kifejezést használja, amikor Izrael papságáról ír, melyet Isten 2000 évvel ezelőtt megszüntetett (2Mózes 40:15; Héberek 7:11, 12).


Tévhit: A keresztényeknek meg kell tartaniuk a sabbatot, mert Jézus is így tett.


Tény: Jézus azért tartotta meg a sabbatot, mert zsidóként a születésénél fogva erre kötelezte a mózesi törvény (Galácia 4:4). A halála után a törvényszövetség – beleértve a sabbatot is – megszűnt (Kolosszé 2:13, 14).


Tévhit: Pál apostol keresztényként is megtartotta a sabbatot.


Tény: Pál elment sabbatonként a zsinagógába, de nem azért, hogy a zsidókkal együtt megtartsa ezt az ünnepet (Cselekedetek 13:14; 17:1–3; 18:4). Azért tett így, hogy prédikálja a jó hírt, mivel abban az időben szokás volt, hogy olykor vendégszónok tartott előadást az imádatra összegyűlteknek (Cselekedetek 13:15, 32). Mindennap beszélt a jó hírről, nem csak sabbaton (Cselekedetek 17:17).


Tévhit: A keresztények vasárnap tartják a sabbatot.


Tény: A Bibliában nincs olyan parancs, mely arra kötelezné a keresztényeket, hogy a vasárnapot pihenésre és imádatra szánják. Kezdetben a keresztényeknek a vasárnap ugyanolyan munkanap volt, mint a többi. „A negyedik századtól a vasárnap kezdett olyan nappá válni, mint a sabbat, amikor Konstantin [a pogány római császár] bevezette, hogy vasárnap nem szabad bizonyos típusú munkákat végezni” (The International Standard Bible Encyclopedia).


*

De mit mondjunk azokról a bibliaversekről, melyek alapján úgy tűnik, hogy a vasárnap különleges nap volt? Azt olvassuk, hogy Pál apostol „a hét első napján”, vasárnap vett részt egy étkezésen a hittársaival, de ez csak azért volt így, mert másnap tovább kellett utaznia (Cselekedetek 20:7). Néhány gyülekezet pedig azt az ösztönzést kapta, hogy a „hét első napján” tegyenek félre pénzt másoknak szánt segélyre, de ez csak egy gyakorlatias tanács volt, hogy jól osszák be a pénzüket. A gyűjtött pénzt otthon tartották, nem vitték magukkal az összejöveteli helyre (1Korintusz 16:1, 2).


Tévhit: Nem helyes kinevezni a hét egyik napját a pihenésre és az imádatra.


Tény: A Biblia szerint minden keresztény eldöntheti, hogy így tesz-e, vagy sem (Róma 14:5)."

(Őrtorony Online könyvtár)


[link]



2015. febr. 22. 15:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Szia. Ebből kifolyólag,mit gondolsz az áldozatok felajánlásáról? Ha mindenben igazodni akarunk a mózesi törvènyhez,akkor ma mièrt nem áldozunk? Te mit gondolsz errő?
2015. febr. 22. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Nem csak a tanúk nem tartják meg a szombatot, de a keresztények legtöbbje sem. Engem nem izgat, ha valaki tartja a szombatot, de azt feltételezni rólam, hogy azért tartok vasárnapot, mert nem ismerem a Bibliát, nem olvasok és csak látszat keresztény vagyok, visszautasítom. Ezt így a mihez tartás végett írtam.

Épp most olvasom a Róma levelet, annak a hetedik rész hetedik és tizenharmadik vers közötti részt ajánlom figyelmedbe.

Az viszont biztos, hogy magát a sabbathot, azt Isten a zsidóknak adta Mózes által, írja is a Biblia, hogy ő ismertette meg velük a nyugalom napot. A teremtéskor a megszentelés nem azonos azzal a paranccsal, amit a zsidók kaptak.

Ha te úgy érted, hogy neked szombatot kell tartani, ám legyen. De ne nézd le a többi keresztényt, csak mert valami miatt más a látásos, mint nekünk, akik a feltámadás napján mennek templomba, vagy imaházba. Én minden napon minden percét, másodpercét és pillanatát az Írnak adom, az övé. Nem csak szombaton vagy vasárnap. Te is tedd ezt.

2015. febr. 22. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Az ír nagy í-vel, olyan mint a keresztapa nagy K-val?:P
2015. febr. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Te sosem ütöttél még félre? Vagy ha valaki hibázik, akkor azonnal gúnyolódási kényszered van?

Az Úrnak adom minden pillanatom, így helyes.

2015. febr. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%

szia


(Cselekedetek 15:28, 29) 28 Mert a szent szellem és mi magunk jónak találtuk, hogy semmi további terhet ne rakjunk rátok a következő szükséges dolgokon kívül: 29 tartózkodjatok a bálványoknak áldozott dolgoktól, a vértől, a megfojtott állattól és a paráznaságtól. Ha gondosan megőrzitek magatokat ezektől, jól lesz dolgotok. Legyetek jó egészségben!”



Ebből a versből i láthatjuk, hogy Iten a szellemén keresztül arról tájékoztatta a keresztényeket és azokat akik majd kereszténnyé válnak hogy ne terheljék le bionyos napi vagy heti rituálékkal az embereket

A Teremtő rugalmas, és ami nem erkölcstelen zt nem fogja teherként az emberek nyakába tenni, hogy hordozzák, van épp elég baj, igy sem könnyű a keresztényeknek ebben a világban.

2015. febr. 22. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

"Szia. Ebből kifolyólag,mit gondolsz az áldozatok felajánlásáról? Ha mindenben igazodni akarunk a mózesi törvènyhez,akkor ma mièrt nem áldozunk? Te mit gondolsz errő?"

#1 én nem gondolok semmiről semmit,viszont tanuld meg a Tizparancsolatot.

"1 És szólá Isten mindezeket az igéket, mondván:

2 Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából.

3 Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

4 Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

5 Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn- szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.

6 De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

7 Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

8 Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt.

9 Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;

10 De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van;

11 Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.

12 Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.

13 Ne ölj.

14 Ne paráználkodjál.

15 Ne lopj.

16 Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

17 Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé."


Látsz itt valahol olyasmit,hogy áldozzál az Úrnak?

Az áldozat bemutatása nem része a Tízparancsolatnak,viszont a hetedik nap megszentelése része a Tízparancsolatnak.

Ha mi eltörlünk egyett a Tízparancsolatból,akkor azzal az erővel bármelyék parancsolatot megszeghetünk teológiai magyarázatokkal,és érvénytelenné tehetjük.

A parancsolatok szentek,és mindenki számára érvényesek.


"Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik, a míg minden be nem teljesedik.

Valaki azért csak egyet is megront e legkisebb parancsolatok közül és úgy tanítja az embereket, a mennyeknek országában a legkisebb lészen; valaki pedig cselekszi és úgy tanít, az a mennyeknek országában nagy lészen.

Mert mondom néktek, hogy ha a ti igazságotok nem több az írástudók és farizeusok igazságánál, semmiképen sem mehettek be a mennyeknek országába"(Mt5:18-20)


És ezt nem én mondom hanem Jézus.


" Az viszont biztos, hogy magát a sabbathot, azt Isten a zsidóknak adta Mózes által, írja is a Biblia, hogy ő ismertette meg velük a nyugalom napot. A teremtéskor a megszentelés nem azonos azzal a paranccsal, amit a zsidók kaptak.

Ha te úgy érted, hogy neked szombatot kell tartani, ám legyen. De ne nézd le a többi keresztényt, csak mert valami miatt más a látásos, mint nekünk, akik a feltámadás napján mennek templomba, vagy imaházba. Én minden napon minden percét, másodpercét és pillanatát az Írnak adom, az övé. Nem csak szombaton vagy vasárnap. Te is tedd ezt."


#2 :) Azt hiszem félre értettél! Én senkit nem nézek le,csak nem értek egyet a tanításaikkal(némelyekkel).

Azzal,hogy leirom a véleményem úgy gondolom nem szegem meg keresztényi mivoltomat,mint ahogy te sem ha leirtad a véleményed.

És tévedsz kedves válaszoló mert a Tízparancsolat nem csak a zsidóké,hanem minden keresztényé,minden emberé.

A parancsolatokhoz nem lenne szabad hozzáérni mert azok Isten törvényei.

A többit leirtam fentebb,és az neked is szól tisztelt válaszoló.

Ha valami nem tetszik a Bibliában azt nem kell rögtön megsemisíteni mert azok nem véletlenűl vannak ott.

Az más kérdés,hogy Jézus halála és feltámadása után miért lett a Vasárnap az Úr napja,de most nem ez a téma.

2015. febr. 22. 18:15
 7/15 anonim ***** válasza:

(Galácia 4:9–11) 9 Most azonban, hogy megismertétek Istent, vagy inkább most, hogy Isten megismert benneteket, hogyan van az, hogy visszafordultok ismét a gyenge és nyomorúságos elemi dolgokhoz, és újból azoknak akartok szolgálni rabszolgaként? 10 Kínos gonddal megtartotok napokat, hónapokat, időszakokat és éveket. 11 Féltelek benneteket, hogy valamiképpen hiába fáradtam értetek.


ez is erre utal...

2015. febr. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

#5

De miről is van itt szó!? Olvasd csak el figyelmesen.


"Oly emberekkel, kik életüket tették koczkára a mi Urunk Jézus Krisztus nevéért.

Küldöttük azért Júdást és Silást, kik élőszóval szintén tudtotokra adják ugyanezeket.

Mert tetszék a Szent Léleknek és nékünk, hogy semmi több teher ne vettessék ti reátok ezeken a szükséges dolgokon kívül,

Hogy tartózkodjatok a bálványoknak áldozott dolgoktól, a vértől, a fúlvaholt állattól, és a paráznaságtól; melyektől ha megóvjátok magatokat, jól lesz dolgotok. Legyetek egészségben!"(Csel.15:26-29)


Lám lám...:)

A Bibliában nem fogsz olyasmit találni ami a parancsolatok ellen szólna,vagy arra biztatna,hogy szegjük meg őket.

2015. febr. 22. 18:35
 9/15 anonim ***** válasza:

Amit idéztel a Online könyvtárból, probáld meg hozzá kikeresni a Biblia verseket.


Akkor észreveszed, hogy a szombat betartása elöször a zsidóknak lett adva a Mózesi törvény által.


Jézus megkötötte az Újszövetséget és halálával végetért a Mózesi törvény. De igazán, próbáld meg kikeresni az idézett verseket, nyugodtan elgondolkodni rajta. :)

2015. febr. 22. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

#7


Ne próbálj meg ferdíteni!

Kiragadsz egy egy igét és próbáod rámagyarázni oda ahova nem illik. :)

Figyelj már oda légyszíves,hogy mit állítasz!


"Harczold meg a hitnek szép harczát, nyerd el az örök életet, a melyre hívattattál, és szép vallástétellel vallást tettél sok bizonyság előtt.

Meghagyom néked Isten előtt, a ki megelevenít mindeneket, és Krisztus Jézus előtt, a ki bizonyságot tett Ponczius Pilátus alatt ama szép vallástétellel,

Hogy tartsd meg a parancsolatot mocsoktalanul, feddhetetlenül a mi Urunk Jézus Krisztus megjelenéséig,"(1Tim.6:11-13)


Tedd ezt! és akkor büszkén állíthatod,hogy keresztény vagy de addig amíg hozzáérsz a parancsolatokhoz,ne nevezd magad kerszténynek.

2015. febr. 22. 19:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!