Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus hívő részt vehet-e...

Katolikus hívő részt vehet-e az Úrvacsorán?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nem katolikus kereszténynek áldozni szentségtörés, de fordított esetben mi a helyzet?

2015. febr. 22. 22:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
18%
Még egy dolog ami miatt undorodom ettől az egyháztól. Tehát ezek azt hiszik, hogy aki nem katolikus, az már nem is jogosult Úrvacsorát venni? Majd ők megmondják kiben él az Úr és kiben nem? Szelektálnak? Vagy netalán csak nem személyválogatóak????
2015. febr. 22. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Gratulálok az első hozzászólónak, sikerült szégyent hoznia ránk protestánsokra :D


Elvben nem vehetsz úrvacsorát(első hozzászóló, most ellened szól a saját érved), gyakorlatban ember nem fog ellenőrizni, probléma lehet ha köztudottan katolikus vagy, esetleg lelkészek dönthetnek úgy, hogy kivételt tesznek, ez gyakran megtörténik, holott elvben tilos, ahogy néha katolikus papok is engednek protestánsokat eucharistiához járulni :D


Nem vagyok katolikus szóval ne mtudom a részleteket, de elvileg katolikus szemmel a protestáns úrvacsora érvénytelen, jó kérdés bűn e...

2015. febr. 22. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
1-es hozzászólónak: a nem katolikus hívő vehet úrvacsorát, csak katolikus szentmisén nem áldozhat. Csak abban nem vagyok biztos, hogy fordított esetben ennek van-e bármilyen akadálya, mind a saját (katolikus) egyház, mind pedig a másik, protestáns felekezet részéről. És ha az illető részt vesz az úrvacsorán (természetesen úgy, hogy előtte meggyónta a bűneit), az egyszerűen csak érvénytelen lesz, vagy tilos és szentségtörés is? Meg aztán úgy tudom, hogy az evangélikus és a református úrvacsora között is van különbség... Szóval egy kissé össze vagyok zavarodva e tekintetben...
2015. febr. 23. 00:15
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Pontos választ nem tudok, mivel nem vagyok protestáns.

De én abból indulok ki, hogy az Úrvacsora is, úgy mint nálunk katolikusoknál a Szentáldozás, nem csak egy egyéni kis "mulatság", hanem a közösséghez való tartozást jelenti. Nem véletlenül vannak ilyen erős szimbólumok, hogy egy kenyeret törnek meg és egy kehelyből isznak. Ha viszont te nem tartozol ehhez a közösséghez, akkor szerintem hiba lenne részt venni az Úrvacsorán. Ráadásul náluk sem csak úgy mehet oda bárki, hanem előtte van felkészítő, ahol megismerkednek a hitükkel, felekezetük tanításával. Aki konfirmált az a teljes jogú, felnőtt tagja is lesz a Református/Evangélikus Egyháznak, ehhez viszont szerintem az kéne, hogy valaki hivatalosan is áttérjen.

2015. febr. 23. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 szp72 ***** válasza:
100%

Katolikus elvileg vehetné a protestánsok úrvacsoráját, de nem mint szentséget, hanem mint egyszerű kenyeret és bort.

Gyakorlatilag azonban nem, mert engedélyt kell kapnia a protestáns lelkésztől és a katolikus püspökétől is, amit úgy tudom csak nagyon alapos és kivételes esetben adnak meg.

Protestáns is járulhat a katolikus szentséghez, feltéve ha hiszi a jelenlétet, de akkor is engedélyt kell kapnia a püspöktől, s nyilván a felekezetétől is.

2015. febr. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Ismerek nem katolikust aki rendszeresen részt vesz misén és áldozik, mert a katolikus hitet vallja ezen a téren, de "hivatalosan" nem tért át, valszeg a barátok és a család miatt, de ami késik...

Én katolikusként egyszer voltam már családi okok miatt pünkösdista "úrvacsorán", és részt vehettem benne, szerintem ezt felekezet válogatja, lehet hogy pl egy református istentiszteleten ezt nem tehettem volna meg.

A legfontosabb, és felekezetfüggetlenül: tiszta, rendezett, kiengesztelődött szívvel kell venni, Pál is azt írja.

2015. febr. 23. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Rendkívül ritka, kivételes esettől eltekintve nem vehet katolikus úrvacsorát, a legtöbb prootestáns vehet más protestáns felekezetnél úrvacsorát, de ha eltér a dogmatika nem nézik jó szemmel, ha ugyan meg is engedik.

Kérdezted a különbséget a protestáns úrvacsorák között, kifejtem röviden:


1: emlékvacsora, ahol a kenyér és a bor csak egyszerűen kenyér és bor, egyfajta ábrázolás, jelképrendszer ami segít emlékezni Jézusra.


2: a reformátusok pl hasonlóan az előzőhöz csak kenyeret és bort fogyasztanak, ők is emlékeznek, és látják a jelképrendszert, ugyan akkor hiszik, hogy találkoznak Istennel közben, mert ilyenkor a Szentlélek betölti őket


3: konszubsztancia pl az evangélikusoknál és anglikánoknál, itt a kenyér(ostya) és a bor nem lényegül át teljesen mint ahogy a katolikusok hiszik, hanem megmarad a kenyér ÉS a valós krisztusi jelenlét is, tehát valóban jelen van, de akkor amikor magadhoz veszed és nem kézzelfogható, tehát nem esnek olyan tévedésekbe, hogy az ostyát kéne imádni, vagy ha véletlenül valaki elejti akkor magát Jézust ejti el, aki ez ellen mit sem tud tenni stb stb...

2015. febr. 23. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen :)
2015. febr. 23. 16:46
 9/11 anonim ***** válasza:
persze! Nem arról van szó, hogy a protestánsok lazán vesznek ilyen dolgokat, hanem Isten előtt nincs katolikus meg refomátus, baptista stb., csak a bűnbánó lélek számít, mikor úrvacsorai közösségre hívnak. A bibliában nincs megkülönböztetés, ezt többnyire a protestánsok is tudják, ezért nincs megbotránkozás.
2015. febr. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Evangélikusként annyit tudok biztosan, hogy az evangélikus egyház mindenkit szeretettel lát úrvacsoravételre, aki a saját egyházának/felekezetének/vallásának rendje szerint úrvacsorát vehet (illetve áldozhat).

Hogy a többi protestáns felekezet hogyan vélekedik a dologról, azt sajnos nem tudom.


Legjobb tudomásom szerint (de lehet, hogy tévedek) római katolikus hívő csak római katolikus papnál áldozhat. Persze a mi templomunkban (evangélikusoknál) nincsen áldozás, szóval nem tudom, mi tanít a római katolikus felekezet arról az esetről, ha egy római katolikus hívő nálunk úrvacsorát vesz. Egy biztos: minket nem zavar.

2017. febr. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!