Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy gyónjak úgy, ha utána...

Hogy gyónjak úgy, ha utána misén "kiprédikál" a pap? Ezek után nem tudok eleget tenni a gyónásnak. Gyakorló katolikusok, mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Vallásomat gyakorló római katolikus vagyok.

Már nem egy ismerősöm mondta, hogy "kiprédikálta" az atya mise közben.


Ezt úgy értjük, hogy vallását gyakorlóként elmegy rendszeresen gyónni és aztán vagy azon a misén vagy az azt követő valamelyiken egyértelmű célzást tesz a gyónásban elhangzott dolgokra, persze név nélkül, de akiről szó van, illetve ha azt megbeszélte valamelyik ott tartózkodó hittestvérrel, akkor egyértelmű a célzás.


Ez nemrég velem is megtörtént.


Egyértelmű, hogy a gyónásomban elhangzott dolgok egyikére tett egyértelmű célzást az atya a mise közben. Ez most nem belebeszélés.


Én ezek után nem tudok embernek gyónni.

Hiába van az ún. "gyónási titok", az sem garancia, hogy név nélkül nem célozgat.



Természetesen nem tervezek kilépni az egyházból.

De ezek után a gyónást elhagyom, vagy legalább is az atyán keresztül nem mondom el azt, ami annyira személyes, hanem megvallom azokat az esetleges bűneimet a Jóistennek Jézuson keresztül és őszinte bocsánatot kérek Tőle.


Így mégis áldozhatok, és nem leszek kiprédikálva sem.


Azt gondolom, mivel a Jóisten mindent tud, így ebben a helyzetben nem tekinthető érvénytelennek a gyónásom!


2015. márc. 8. 16:45
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az összes eddigi választ!


Valóban odaírtam egy korábbi hozzászólásomban, hogy az évi min 1 gyónás "(Egyházi törvény.)", természetesen nem kizárólag ezért szoktam gyónni.


Hanem eddig nekem sokat segített az, hogy elmondhattam egy másik embernek, aki elvileg vezetőnek is mondható a közösségben (az atya), stb. és nem egyszer adott valóban hasznos tanácsot is a továbblépésemhez.

Csak ugye ezzel nem számoltam, hogy egyszer "kiprédikál" akár engem, akár másokat is.


Elmegyek máshova gyónni. Ennyi. :)

2015. márc. 8. 22:24
 12/16 anonim ***** válasza:
41%

"De ezek után a gyónást elhagyom, vagy legalább is az atyán keresztül nem mondom el azt, ami annyira személyes, hanem megvallom azokat az esetleges bűneimet a Jóistennek Jézuson keresztül és őszinte bocsánatot kérek Tőle."


Teljesen jól gondolod.Lehet,hogy ez most nem fog tetszeni,mert mégiscsak katolikus vagy,de a papok azért találták ki,hogy ők gyóntassanak,mert így tudnak hatalmat gyakorolni rajtad.Ezáltal nem lesz valódi kapcsolatod a benső Isteneddel,és így sokkal jobban irányítható leszel.

Isten nem hülye,ha a papokat bízta volna meg a gyóntatással,miért szeretne személyes kapcsolatot minden egyes emberrel?

2015. márc. 9. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Azzal kezdem, hogy csak véletlenül se hagyd el a gyónást!

Egyébként nem biztos, hogy "kiprédikálni " akar, az is lehet, hogy csak azért hozza fel a te bűnödet, mert ezzel téged szeretne inteni vagy neked magyarázni, vagy a jelen lévőket szeretné inteni.

pl: meggyónom, hogy rosszindulatú voltam. A prédikációban pedig a pap bácsi arról beszél, hogy vigyázzunk, ne engedjünk az efféle kísértéseknek, ne legyünk rosszindulatúak...stb.

Ha viszont ENNYIRE zavar, akkor gyónhatsz más papnál is.

Remélem, segítettem.

2015. márc. 9. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Ragaszkodj a gyónáshoz- gondolj arra, hogy ez eddig is javadra vált! Keress másik lelkivezetőt, ha úgy érzed.
2015. márc. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Nos,én nem gyakorlom, de járattak templomba (hatástalan volt). Ilyenkor én megleckéztetném... Valami nagyon ciki dologgal. :D Lehet, hogy nyíltan nem mondja ki, de te akkor is szégyenled magadat miatta és azért ez észrevehető az embereken, hogy "Juj, most rólam beszél." Én ezért nem bízok az emberekben, legyen az pap vagy nem pap. Vannak olyan titkok, amiket muszáj megtartani, az már egy teljesen más téma, hogy Te ezt kiadod magadból az istenednek vagy sem. Viszont a gyónás pszichológiai szempontból hasznos. Az emberek azzal, hogy kimondják megszabadulnak egy tehertől. Gondolom nálad pontosan ugyanez van, de mindenképpen keress mást. Ez az ember természeténél fogva kissé pletykás lehet (ennek az oka is visszavezethető pszichológiával, tehát így fog maradni, maximum kontrollálja). A pap is ember, csak kiképezték. Ugyanúgy lehet rossz és jó is, akármennyire hiszi az istenét, nyugodj meg, találni fog kibúvót a tetteire, ha el is kapod a szűrét. Sok sérült ember megy el papnak. Erről az indexen cikk is volt. :)
2017. ápr. 21. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó, ha gyónásodban azt hazudod, hogy megvolt neked az ő anyja hétszer, akkor szentségtörést követsz el, amit szintén meg kell gyónnod valahol.
2017. ápr. 21. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!