Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az alábbi tanítás alapján...

Az alábbi tanítás alapján római katolikusként nyugodt lelkiismerettel nyithatok a nem keresztény világvallások felé is?

Figyelt kérdés

"A katolikus Egyház semmit sem utasít el abból, ami ezekben a vallásokban [a nemkeresztény nagy világvallásokban] igaz és szent. Őszinte tisztelettel szemléli ezeket az élet- és magatartásformákat, tanításokat és erkölcsi parancsolatokat, melyek sokban különböznek attól, amit ő maga hisz és tanít, mégis nem ritkán tükrözik annak az Igazságnak sugarát, aki megvilágosít minden embert. De szüntelenül hirdeti és hirdetnie is kell Krisztust, aki "az út, az igazság és az élet" (Jn 14,6), akiben az emberek megtalálják a vallásos élet teljességét, s akiben Isten mindeneket kiengesztelt önmagával.


Búzdítja tehát gyermekeit, hogy okosan és szeretettel folytatván a párbeszédet és együttműködve más vallások követőivel, tanúskodjanak a keresztény hitről és életről; s ismerjék meg, becsüljék és támogassák a náluk található lelki, erkölcsi és társadalmi-kulturális értékeket."


Forrás:

A II. Vatikáni Zsinat NOSTRA AETATE kezdetű nyilatkozata az Egyház és a nem keresztény vallások kapcsolatáról


Tehát e szerint nyugodtan tanulmányozhatom a nem keresztény világvallások iratait és tanításait, továbbá, tarthatom is azokat mindaddig, amíg azzal Krisztust és az Egyházat nem vetem el, hanem Krisztust tekintem Megváltómnak?


Most nem arra gondolok, hogy keresek egy hindú gurut, vagy elfogadom a reinkarnáció népi formáját, esetleg elkezdek hindú / egyéb alakokat imádni, hanem pl. ima előtt meditáció (amit a keresztények kontemplációnak is hívnak) segítségével elcsendesedem, hogy jobban tudjak figyelni, vagy pl. a buddhista iratokban a tisztaságról szóló részeket mélyebben tanulmányozom, stb.


2015. márc. 8. 19:53
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Igen. Nyugodtan tanulmányozhatod.

Ha kétségeid vannak csak figyelj befelé a szívedbe, mert valójában ott tudsz kapcsolódni Istenhez. Ha jó érzések jönnek válaszul akkor tudod hogy helyes az út, ha kétségeket érzel a szívedben akkor nem neked való.

2015. márc. 8. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Igaz és szent: amit a katolikus egyház tanít. Tehát keresheted a párhuzamokat, de ami ellentmond az eddigieknek, vagy elbizonytalanít, azt beszéld meg egy teológiában járatosabb emberrel, akár pappal.
2015. márc. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Tudományos célokkal, illetve a vallások között párbeszéd és béke előmozdítása céljából tanulmányozhatod őket. Szerintem akkor van a probléma, ha már nem Jézusról vallod azt, hogy ő "az út, az igazság és az élet", hanem pl. Buddháról is.
2015. márc. 8. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!

Nagyon szívesen fogadom még bárki segítő válaszát, legfőképpen katolikusokét (mivel ugye katolikus dokumentumból van az idézet is).


A kifejtős részben többek között ezt írtam:

"... Krisztust tekintem Megváltómnak."

Ebből természetesen nem engedek.

Tehát nem azzal a céllal kívánok más történelmi világvallások felé nyitni, hogy esetleg elhagyjam a sajátomat, vagy egyenlőségjelet tegyek Krisztus, Mohamed, Buddha, Krisna, stb. közé.


Egyszerűen csak szeretném megismerni a többi vallást és azok kulturális hátterét. Továbbá párhuzamba állítani ezeket egymással, de nem versenyeztetés vagy egybemosás céljából. Pusztán ismeretet szeretnék szerezni másról is.


Remélem, így egyértelműbb az álláspontom. :)

2015. márc. 8. 22:19
 5/8 anonim ***** válasza:
Egy ismerősöm sok előadást és tanulmányt szokott hallgatni. Tőle tudom hogy Jézust több más vallás is elismeri és feltünteti az irataiban.
2015. márc. 9. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Erről mit gondoltok a témában?


[link]

2015. márc. 20. 19:34
 7/8 anonim ***** válasza:

A cikkben amiről véleményt kérsz nagyon ellenszenves és szemellenzős és tudatlan a pap akiről szó van. A megfélemlítés eszközével akar hatni az emberekre. Ugyan azt csinálja mint az inkvizíció idején a papok az írástudatlan néppel. Félelmet akar kelteni más kultúrák, vallások és nézetek iránt. Sok pap a mai napig Isten félelmet igyekszik elültetni az emberek szívében hogy magához kösse őket. De már nem írástudatlanok az emberek. Bárminek utána nézhetnek. Sokszor megfigyelhető hogy a hittanos gyerekeknek, akiknek az Istenkapcsolat pozitív oldalát lehetne hangsúlyozni , az Istenfélelmet nyomatják. Pl: Lót feleségének az esete részletesen kivesézve a félelmet keltő dolgokat.

Isten nagyon szereti az embereket. Nem mondaná azt hogy ennek a földrésznek kegyelemben van része, a másik földrészen élő teremtményeim pusztuljanak.

Valamilyen formában mindig csöpögtetett információkat a Földre önmagáról. A sok vallás csak a nagy egész tortának csak egy-egy szelete.

Sok földrész embertípusa is teljesen más megszólításban igényelte hogy a szeretetet hirdesse náluk.

Például az arabok, amilyen lobbanékony , szenvedélyes népek nekik nagyobb szükségük volt a szent írataikban megkapott korlátozásaikra. Szükségük volt szabályokra és parancsokra. Hozzájuk így érkezhettek el a szent szavak.

A buddhisták békés, túl nyugis népek. Ők könnyebben kapcsolódnak Istenhez a meditációikban. Ugyanezt az arabokkal már nehezebb lett volna megtenni.

Szóval minden vallás a maga módján ugyan azt akarja. Kapcsolódni Istenhez, az Istenkapcsolat áldását a saját életükben, és szeretni és tisztelni egymást.

2015. márc. 21. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a linkelt cikkel kapcsolatos választ is!


Nekem nem az jön le a cikkből, mintha annak írója elítélné a buddhizmust. Hanem éppen az, hogy elfogadásra biztat.


Ezért is linkeltem be az eredeti kérdésemhez kapcsolódóan egy hozzászólás keretében.

2015. márc. 21. 15:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!