Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova tanúi! Az elektron...

Ozmium42 kérdése:

Jehova tanúi! Az elektron kering az atommag körül?

Figyelt kérdés

Egy tanú küldött nekem egy cikket, ami a kémiai elemekről, atomokról, fizikai törvényekről szól. Ez említi, hogy az elektron az atommag körül kering. Elgondolkodtam...


Tudni illik ez egy éppen 100 éve megcáfolt modell. Az iskolákban még most is ezt tanítják, mert egyszerű, és ott még elég ennyit tudni, a modern elmélet bonyolult és nehezen érthető.


Előfordulhat, hogy laikusoknak szánt ismeretterjesztő források is ezt a modellt használják, szintén a közérthetőség kedvéért.


De mi a helyzet Jehova tanúival? Mi a cikk (ismeretlen) szerzőjének indítéka? Ha nem tudnám, és nem tapasztaltam volna saját magam is, hogy előszeretettel lebeszélnek a "túlzásba vitt" tanulásról, azt mondanám, hogy a cikk szerzője is csak közérthetőségre törekedett. Mivel azonban lebeszélnek, az fogalmazódott meg bennem, hogy talán a vezető testület szerint ez minden, amit egy tanúnak a témáról tudnia kell, nem több. Tehát a külső forrásokról, az elmélyült tanulásról lebeszélnek, és csak a saját forrásaikból való tájékozódásra, meg Biblia tanulmányozásra buzdítanak. Ha ennek eleget teszel, ha szófogadó Jehova tanúja vagy, akkor nem tudsz meg ennél többet a témáról. Akkor te abban a hitben maradsz, hogy az elektronok bolygóként keringenek az atommag körül.


Többször hallottam, hogy amit ezekben a kiadványokban leírnak a tanúknak, az nem egyszerűen csak könnyed, tudományos jellegű olvasgatni való, hanem maga A TUDOMÁNY. Nekem ezzel szoktak érvelni, ami ezekben le van írva, azzal nem vitatkozhatok, mert akkor a tudománynak mondok ellent, akkor bizony én tudom rosszul. Pedig sok esetben pontatlan, vagy hibás, mint most is, arról nem is beszélve, hogy a valódi tudomány egyáltalán nem azt jelenti, amit a tanú ismerőseim elképzelnek maguknak.


2015. júl. 18. 13:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
28%
Pontosan ez a célja az összes vallásnak, egyháznak: a felsőbb akarat és gondolkodásmód feltétlen elfogadása. Pontosan ezért is használható tömegek irányítására, lásd keresztény egyház a középkorban, vagy ma az iszlám állam.
2015. júl. 18. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
54%
Kérdező, miért nem teszed közzé a cikket? Biztosan fent van a honlapon, nem?
2015. júl. 18. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

E-mailben kaptam bemásolva a szöveget, de természetesen fent van, csak úgy gondoltam, hogy a kérdésem független a cikktől.


[link]

2015. júl. 18. 15:39
 4/12 anonim ***** válasza:
62%

Egyébként a negatív indulatú kritikád a Tanúk oktatásáról nem túl pontos. Miért ne kutathatna egy Tanú ebben a témakörben is? Mért kell neked azt a látszatot keltened, hogy semmi más információforrást nem kutathat egy Jehova Tanúja, és hogy mindenben csak annyit tudást engednek, amennyit leírnak az irodalmak? Csak mert ez a közhiedelem néhány rosszakaró véleménye kapcsán? Az a mennyiség és minőség, melyet a Tanúk irodalma képvisel, egyáltalán nem kevés egyébként.


A "sok esetben pontatlan" (tudományos cikkek terén) állításod nem hinném, hogy megállja a helyét! Persze ahogy észrevettem itt, rendkívül tág keretek között értelmezik sokan a "sok", vagy "kevés" fogalmát amikor rólunk van szó.

2015. júl. 18. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"Miért ne kutathatna egy Tanú ebben a témakörben is?"


Jó kérdés. Például azért, mert mint említettem, lebeszélik róla. Gazdagon ellátják helyette Őrtorony irodalommal, ami bár kétségtelenül terjedelmes, de gondosan válogatott is. Másrészt az még a kérdés, hogy bár elvileg akár a rosszallás ellenére akár kutathatna is, de aztán végül is kutat-e? Tolonganak-e a fizikusok Jehova szervezetében? Azon kívül persze, akiket lehozott az Őrtorony. Vagy ez elég?


"Mért kell neked azt a látszatot keltened, hogy semmi más információforrást nem kutathat egy Jehova Tanúja, és hogy mindenben csak annyit tudást engednek, amennyit leírnak az irodalmak?"


Én nem keltem ezt a látszatot, viszont a kiadványokat böngészve nyilvánvalóan látszik, hogy igyekszik kizárólagos információforrás lenni, minden témakörben.


"Csak mert ez a közhiedelem néhány rosszakaró véleménye kapcsán?"


Saját tapasztalatot írtam, nem kellett érte a szomszédba menni. Nyilván néhány rosszakaró vagyok most már én is. Akár ignorálhatsz is innentől, nyilvánvalóan a szeretetlenség és a Sátán vezet.


"A "sok esetben pontatlan" (tudományos cikkek terén) állításod nem hinném, hogy megállja a helyét!"


Nem is várom, hogy elhidd nekem. Nem az a fajta vagy, akit meg lehet győzni érvekkel. Én azért rendelkezem már annyi ismerettel, hogy látom a bakikat egy Őrtorony színvonalú cikkben.

2015. júl. 18. 16:09
 6/12 anonim ***** válasza:

"Jó kérdés. Például azért, mert mint említettem, lebeszélik róla."


Tévedés, nem beszélnek le senkit a PONTOS ISMERET gyűjtéséről, ehhez pedig alapos kutatás kell. Csakhogy a világ általad is tapasztalható módon, mindenféle "igazságokkal", azaz gyakran téveszmékkel, hamis tanokkal és emberi filozófiákkal van tele, melyek nem feltétlenül vannak jó hatással az emberi társadalomra és a személyre, ezeket pedig nem mindenki képes könnyedén kiszűrni. Nem árt az óvatosság.


"Én nem keltem ezt a látszatot, viszont a kiadványokat böngészve nyilvánvalóan látszik, hogy igyekszik kizárólagos információforrás lenni, minden témakörben."


Ez sem igaz. Elsősorban nem "kizárólagos" akar lenni, hanem megbízható, pontos, s ennek igen jó hatásfokkal eleget is tesz.


"Nem is várom, hogy elhidd nekem. Nem az a fajta vagy, akit meg lehet győzni érvekkel."


De meg lehet győzni érvekkel, ha valóban vannak is érvek és tények, de ez eddig csak egy emberi vélemény volt, olyan valakitől, aki megfogalmazásából az tűnik ki, hogy minden tudományban otthon van és "látja a bakikat".

2015. júl. 19. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Kicsit off, ugye nem baj kedves Ozmium.

Én arra lennék kíváncsi hogy például az exobolygókról miért nincs semmilyen cikk az online könyvtárban ha igazán a megbízhatóságra, és a pontosságra és nem utolsó sorban az ismeretterjesztésre is törekszik az oldal? A Tanúktól elnézést kérek ha kicsit kukacoskodó a kérdésem.


Egyébként mi az hogy túlzásba vitt tanulás?

2015. júl. 19. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A cikk szerzőjének a szándéka az, hogy bebizonyítsa, hogy teremtés által jött létre a világ. Akár egy nem Jehova Tanúi írás is lehetne, hiszen itt a cél nem az, hogy ezt a vallást állítsa be az egyetlen igaz vallásnak. Jehova Tanúi által tiltott (pontosabban szólva óva intett) írások azok, akik szándékosan JT-ról írnak rágalmazó szövegeket. Ezek általában volt - kiközösített - Jehova Tanúi.


Visszatérve ahhoz, hogy a cikk célja az, hogy az intelligens tervezést bizonyítsa széles rétegeknek, két kérdés vetődik fel:

1. Ha már egy ilyen relative egyszerű tudományos elgondolással is lehet bizonyítani ezt, akkor miért ne tennék? Gondolom azzal te is egyetértesz, hogy a jelenleg elfogadott atommodell ennél sokkal bonyolultabb.


2. Mivel széles rétegeknek szánják a 12 évestől, a 90 évesig, hogyan kellene ezt pár oldalban közölni úgy, hogy az olvasók 99%-a talán még nem is hallott a kvantummechanikáról?


Másrészt, akkor a te logikáddal az iskolában is elavultnak számító dolgokat tanulunk. De közben te magad belátod, hogy egyszerűbb. Viszont akkor nem értelek, miért nem a oktatást támadod, hogy régimódi dolgokat tanítanak? Miért azokat támadod, akik igazából soha nem lesznek fizikusok, akiknek ebből csak annyi hasznuk van, hogy Istenhez kerülnek közelebb? Nincs túlzásba vitt tanulás, ha érdekel egy téma, továbbkutatsz.

2015. júl. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Egy tanulmányozás végén mondta az egyik tanú, miután említettem neki, hogy mostanában (akkoriban) jobban rákaptam a fizikára (régen nem szerettem, kémia-biológia volt az erősségem), hogy ne vigyem túlzásba a tanulást, mert visszatarthat a hitben való növekedésben, ami fontosabb mindennél.


"Csakhogy a világ általad is tapasztalható módon, mindenféle "igazságokkal", azaz gyakran téveszmékkel, hamis tanokkal és emberi filozófiákkal van tele, melyek nem feltétlenül vannak jó hatással az emberi társadalomra és a személyre, ezeket pedig nem mindenki képes könnyedén kiszűrni. Nem árt az óvatosság."


Nyilván ugyanez az Őrtoronyra is vonatkozhatna, ha nem tartaná magát "nem emberi" filozófiának, pedig nagyon is az. Hacsak az istened személyesen meg nem jelenik előttem, és közöl szemtől-szembe valamit, addig mindenféle vallás és szent irat, meg azok magyarázata csak emberi filozófia.


Ugyanakkor nem vallásról van szó, hanem egy természettudományos kérdésről. Eddig a fő kérdésre senki nem válaszolt, pedig csak egy eldöntendő kérdés: az elektron kering-e az atommag körül? Az Őrtorony szerint igen. Egyetértetek vele, vagy nem? Ez egy emberi okoskodástól mentesített kinyilatkoztatás, esetleg én tévedek, és valóban kering, vagy az Őrtoronnyal is előfordul, hogy rosszul közöl valamit?


"Ez sem igaz. Elsősorban nem "kizárólagos" akar lenni, hanem megbízható, pontos, s ennek igen jó hatásfokkal eleget is tesz."


Vonatkoztassunk a konkrét esetre. Az elektronokról szóló rész megbízható, pontos ismeret? Ebből jó hatásfokkal lehet messzemenő következtetéseket levonni Istennel kapcsolatban?


"A cikk szerzőjének a szándéka az, hogy bebizonyítsa, hogy teremtés által jött létre a világ. Akár egy nem Jehova Tanúi írás is lehetne, hiszen itt a cél nem az, hogy ezt a vallást állítsa be az egyetlen igaz vallásnak."


Úgy tűnik, még nem ismered eléggé Jehova tanúit. Az ő írásaik soha nem csak egyszerűen megíródnak és kiszállnak az éterbe, hanem egy központi bizottság felügyel mindent, és az írásaik hosszú távú stratégia részét képezik. Ez a stratégia nem mentes a hátsó szándékoktól és az etikátlan praktikáktól. Jelen esetben is csak a felszín az, hogy a teremtésről akar meggyőzni. Emellett még ott van az is, hogy azt az érzetet akarja kelteni benned, hogy Jehova tanúi tudományos kérdésben tájékozottak, illetve te is azzá válsz azáltal, hogy a kiadványaikat olvasod. Ehhez még ha hozzáveszed az "óvatosságot", amit a 6. válaszoló nem magától talált ki, akkor körvonalazódik, hogy igazából nem is érdemes mást olvasni tudományos kérdésekben, mint az Őrtorony kiadványait, hiszen az már tartalmazza a tiszta, megbízható tudást, és nem kell neked a világ félrevezető szennyében kutakodnod az igazság után. Nyugodtan bízd rá magad az Őrtoronyra, ami ellát téged megbízható információval tudományról, életvezetésről, magatartásról, meg gyakorlatilag mindenről. Tudni kell a sorok között is olvasni.


"1. Ha már egy ilyen relative egyszerű tudományos elgondolással is lehet bizonyítani ezt, akkor miért ne tennék? Gondolom azzal te is egyetértesz, hogy a jelenleg elfogadott atommodell ennél sokkal bonyolultabb.


2. Mivel széles rétegeknek szánják a 12 évestől, a 90 évesig, hogyan kellene ezt pár oldalban közölni úgy, hogy az olvasók 99%-a talán még nem is hallott a kvantummechanikáról? "


Pusztán egy rövid megjegyzést hiányolok. Valami olyasmit, hogy "a helyzet valójában jóval bonyolultabb, de itt elég, ha úgy képzeljük el, mintha..." Nem részletes kvantumfizikai fejtegetést várok, csak azt, hogy ne úgy legyen kezelve, mintha nem létezne. Kellene egy utalás rá, hogy az elektron valójában nem kering egyáltalán. Aztán utánanézhet, aki akar, hogy mit csinál helyette.


"Másrészt, akkor a te logikáddal az iskolában is elavultnak számító dolgokat tanulunk. De közben te magad belátod, hogy egyszerűbb. Viszont akkor nem értelek, miért nem a oktatást támadod, hogy régimódi dolgokat tanítanak? Miért azokat támadod, akik igazából soha nem lesznek fizikusok, akiknek ebből csak annyi hasznuk van, hogy Istenhez kerülnek közelebb? Nincs túlzásba vitt tanulás, ha érdekel egy téma, továbbkutatsz."


Én már az iskolában is úgy tanultam, hogy ez a keringős elmélet elavult, de nekem ott elég, ha ennyit tudok, mert azok a számítások, amiket ott csinálok, ahhoz ez is bőven elég. Egyetemen meg megtanultam, hogy miért elavult, hogyan cáfolták, és mi lett helyette. A régi modell azért maradt köztudatban, mert korlátozottan használható.


Viszont a nagy különbség, hogy az iskola soha nem tartotta úgy magáról, hogy istentől ihletett igazságokat hirdet és egy tanárnak sem vált erényévé, ha nem lehetett megkérdőjelezni, amit tanít. Alapvetően más volt az indíték és felállás, amiért az iskola, és amiért az Őrtorony leírta ezt.

2015. júl. 19. 15:45
 10/12 anonim ***** válasza:

bizony, ozmium, így kell ezt csinálni.


ha egy nagy hadronütköztetőbe helyezzük az egyes kiadványokat, és 1914km/órás sebességel ütköztetjük, világosan látszik, hogy új dolog jelenik meg: az ellentmondás.


bizony, az egyes kiadványok hemzsegnek a hibákban. az egyes kiadványok ellentmondanak más kiadványoknak. ügyes vagy, kutatásból ötös, értő olvasásból ötös.


tanulhatnának tölled a tanúk. persze nem cél csak a rosszat keresni, de nehéz jót találni. a multkor hallottam egy előadást, kerek szemekkel, ugyanis az előadó szerint a katolikusok gyomok, a sarki katolikus marikanéni gyom. elfelejtette szegény követni az égi szekeret, ami már ebben a kérdésben 4 éve iránytváltott, de jól megtapsolták, és dícsérgették, hogy milyen jó volt a program. csak éppen hülyeséget beszélt az új világosság fényében, de ilyen apróságokra nyílván csak a magunkfajta figyel fel, és más nem is szólt neki. a zrt sokszor hívatkozik megjelölés nélkül tudományos folyóiratokra, ami ugye az ébredjetek, a saját szavaikkal támasztják alá a saját állításukat. szó nélkül idéznek a pápától, anélkül, hogy megmondanák, mikor és hol mondta ezt. érdemes nézned, ozmium, ilyen mentalitással a jwtv-t. ajánlom a májusi részt...akkora kamuk vannak benne, hogy csak na... nem csak a fizikával, a matekkal is vannak ám problémáik... mondjuk ez már russel piramis inch-énél is kiderült, de hogy azóta sem fejlődtek, csak visszafelé... no mindegy, volt már ilyen:


amikor a katolikus egyház ragaszkodott ahhoz, hogy a nap kering a föld körül.

2015. júl. 20. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!