Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A ti felekezetetekben hogyan...

A ti felekezetetekben hogyan zajlik a keresztelés?

Figyelt kérdés
Konkrétabban: Alámerítéssel, leöntéssel vagy mindegy? Hányszori leöntéssel/alámerítéssel: egyszeri vagy háromszori? Milyen szavak, imák kíséretében? Esetleg van-e valami egyéb jellegzetesség? Ki végzi (végezheti) a szertartást? Ja, és persze: melyik felekezethez tartoztok?

2015. aug. 7. 22:03
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
református, itt leöntenek 3-szor " [név] keresztellek én téged az atyának és fiúnak és szentléleknek nevében" ez után a a fejed fölé terjeszti a kezét elmondja az ároni áldást, és egy bibliai idézetet, előtteé s utána is imádkoznak, illetve kérdésekre válaszol a gyülekezet amiben megígérik hogy testvériesek lesznek veled, ha felnőtt vagy előtte megkérdik akarsz e keresztelkedni az atya-fiú-szentlélek egylényegű és osztatlan egy Isten nevében, és tagja lenni az ő református anyaszentegyházának, amennyiben igen azt kell mondani "a szentlélek segítségét kérve igen"
2015. aug. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
71%
Normálisan, mivel én katolikus vagyok.
2015. aug. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigieket! (Zöld kéz)


Várom a továbbiakat!

2015. aug. 7. 22:38
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Katolikus vagyok, hivatalosan, kánonjogi értelemben nálunk lehet leöntéssel is és alámerítéssel is keresztelni (854. kánon), viszont leöntéssel szoktak: háromszor öntik le a keresztelendőt és közben mondják, hogy "X, én téged megkeresztellek az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében!"

A szertartást hivatalosan bárki végezheti, amennyiben szükségkeresztség van. Egyébként normális esetben püspök, pap vagy diakónus.

Egyéb jellegzetességek: krizmával való megkenés, illetve ma is szokás fehér ruhát adni a megkereszteltre, ami egy régi jelkép: még az ókeresztények öltöztek fehérbe a keresztelés után.

2015. aug. 7. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

# 4


Köszi! Nem tudtam, hogy a megkenés katolikusoknál is szokás. Az is ókeresztény dolog mint a fehér ruha :)

2015. aug. 7. 23:34
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

a reformátushoz elfelejtettem írni, elvben bárki keresztelhetne, de gyakorlatban lelkész csak, egyszer tanúja voltam egy esetnek hogy egy fesztiválon egy srác megtért, de ragaszkodott hozzá, hogy a haverja keresztelje, kerestek egy lelkészt aki benne volt de egy hétig folyton azon volt elfoglalva, hogy ezt lehetővé tegye, a vége meg az lett, hogy "hát max kapok egy figyelmeztetést"


a megkenés amúgy a kézrátételes lehívást váltotta fel, a protestánsok ezért csinálják így és ne megkenéssel, persze rendes lehívás nem is történik, csak egy áldás igazából, szóval még mindig normálisabb a kenés


bár vannak akik szerint a kenés párhuzamosan létezett a kézrátételes módszerrel ,majd végül csak az maradt, erre utalnak szentírási szakaszok, pl "krisztusban lettetek felkenve"


egyébként én nem sokáig maradok már református, orthodox leszek, ha akarod majd megírom hogy történt ;) (bár azt mondta a pap, h nem biztos h a keresztelést is kell csinálni, bár én kértem h amennyiben lehetséges tegyük meg, ha úgy lesz akkor alámerítéssel történik majd)

2015. aug. 8. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

# 6


Köszi a kiegészítést is! Valóban informatív.

2015. aug. 8. 01:14
 8/18 anonim ***** válasza:
36%

Ahogy Jézus és az első tanítványai meghagyták.


vízben való teljes elmerülés.

aminek jelentése:

"meghalt a régi életének, és feltámadt a Krisztust követő, vagy is a keresztény életnek"

Onnantól fogva már kereszténynek azonosítható és ennek megfelelően kell igyekezni úgy is élni

2015. aug. 8. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
88%

utóbbiról érdemes tudni, hogy egy jehova tanúja, azért írom ezt le én, mert ugye a kérdező kérte, hogy adjuk meg a felkezetet


náluk a keresztelés teljes alámerítéssel történik nincs megkenés sem elhívás(ellentétben az első keresztényekkel)


náluk a szavakat egész másképp értelmezik, az atyát mint Jehovát(tehát Istent) a fiút, mint az eszméket amiket Jézus meghirdetett(aki szerintük nem a megtestesült Isten hanem egy megtestesült angyal) illetve a szentlelket(ők szent szellemnek mondják) ők megintcak nem Istennek értelmezik hanem Isten ereje álltal vezetett szervezetüket az őrtornyot


tehát még más keresztények az atya-fiú-szentlélek nevében történő keresztelést úgy értelmezik, hogy egyetlen isten nevében, aki egyszerre az atya is fiú is és szentlélek is, de mégis osztatlan és egységes, nem három csupán egy


tehát Istenre esküsznek fel


jehova tanúi istenre, bizonyos eszmékre és a saját tévedhetetlennek tartott vezetőikre esküdnek fel(elvben nem tévedhetetlenek, ezért elnézhető ha néha kibukik ak orrupció gyakorlatban viszont tilos bármiben is megkérdőjelezni őket)

2015. aug. 8. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

# 8

# 9


Köszönöm a válaszokat, külön köszönöm a részletes indoklást!

2015. aug. 8. 09:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!