Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A szentelt víz az Katolikus...

A szentelt víz az Katolikus találmány?

Figyelt kérdés

2015. szept. 28. 14:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
alapvetően nem, mindenfélét lehet szentelni, imádkozni, megáldani valakit nem cak szavakkal lehet hanem mondjuk vízzel hintéssel is, Isten úgy is tudja, hogy mire gondolunk, ahogy mi emberek si kommunikálhatunk (mint jelen esetben) írásban, de élő szóban is, stb stb, a szentelt vizet így használták/hazsnálják ma is, a katolicizmusban valóban kiemeletebb a szerepe valamivel
2015. szept. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2015. szept. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Clark Kent.. ***** válasza:
44%

Nem.


Az ószövetségi áldozatrendszerben is megvolt a víz használata, lásd a mosdómedencét. Mivel pedig az a szent hajlék része volt, így értelemszerűen a medencében lévő víz is szent volt.

2015. szept. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Minden vallásban megjelenik a víz, mint tisztító elem szentsége, a rituális mosdások, fürdések...
2015. szept. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
első vagyok, a katolicizmusban a vízbe való nyúlás nem vonható párhuzamba a rituális fürdéssel, mint pl az Iszlámban a mecsetbe lépés előtt, erről a szokásról vannak történelmi kimutatások ,és ezek mind azt bizonyítják hogy csak a kereszténység ekeletkezése után jóval és egész más szimbolikával kezdték használni
2015. szept. 28. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Én nem katolikus vagyok hanem pünkösdi karizmatikus keresztény.Csak nem értetem soha hogy a vízzel való fröcskölés milyen célt szolgálhat.mert a bibliában csak bemerítést találtam,hogy úgy kereszteltek az apostoli időkben.ezért gondoltam hogy katolikusoktól eredhet.de akkor ezek szerint tévedtem
2015. szept. 28. 19:32
 7/11 homo ludensz ***** válasza:
70%

Jól láttad a Bibliában valóban a Jordán vizében keresztelt Keresztelő Szent János és ott keresztelte meg názáreti Jézust is és a rengeteg embert.

A víz mint tisztító elem valóban létező fogalom és ezt őrizte meg a Katolikus Egyház is mint szimbólumot. Időközben már csak szinte jelképesen keresztelik vízzel a kisgyermeket és a hívők is csak bemártják az ujjukat mikor keresztet vetnek. Ezzel emlékeznek a názáreti Jézusnak a Jordán vizében való keresztelkedésére.

A nem titkolt célja hogy mintegy lemossuk a bűneinket s megtisztulunk lélekben.

Megjegyzem hogy a tűz

,a levegő és a föld is rendelkezik tisztító hatással csak a Keresztelő Szent Jánost messzire elkerülték volna ha egy lapát parazsat szórt volna feléjük s így a víz volt kézenfekvő.

2015. szept. 28. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Clark Kent.. ***** válasza:

Sziasztok!


Először is, az, hogy a vízbe nyúlás mennyire hozható párhuzamba a rituális fürdéssel, másodlagos. A lényeg az, hogy a víz használata meg volt az ősi zsidóknál is.


A kérdezőnek pedig:


Ha valóban érdekel, hogy az apostoli időkben mi volt a helyzet, akkor ne csak a Bibliát bújd, hanem keresd meg azokat a történelmi dokumentumokat is, amik arról az időszakról szólnak, akkor fog összeállni a kép. A Biblia értelmezése ugyanis részt vitatott, másrészt a mai formája hosszú évszázadok alatt alakult ki. Korábban például a 2Pétert vitatták, míg Római Szent Kelemen római levele kanonikus tekintéllyel bírt.


A "fröcskölésről" pedig:


Utolsó lehetőségként megvolt már a korai kereszténységben is, ezt világosan bizonyítja a Didakhé. Ennek az iratnak a keletkezése ideje vitatott, vannak akik az 1. század 50-es éveire datálják, ez azt jelentené, hogy régebbi, mint négy evangélium, hiszen azokat 60-90 körül írták. Valószínű azonban, hogy a Didakhé legkésőbb 150 előtt keletkezett, ami szintén nagyon a kereszténység eleje. Tehát a "fröcskölés", mint a keresztség egyik része, kb 1900 éves hagyományra nyúlik vissza.

2015. szept. 28. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem csak katolikus, ortodoxoknál is van, bár a templomba lépéskor nem szenteltvízzel vetnek keresztet.
2015. szept. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ahha,nahát miket nem tudok meg.Tudtam itt kel kérdeznem.Bocsánat a fröcskölés jelzőért nem tudtam hogy írjam le.Az a Romai levél amit említesz az nincs a bibliában ugye? Mert ami bent van azt Pál írta.Az Egyiptomból kihozott zsidókat is víz válassza el,még pedig sok víz az egyiptomiaktól,Aztán a Szent sátorban levő mosakodó edények amiben 5-ször kellet mosakodni azok is hatalmas edények voltak és a vízkeresztségeket is merítve csinálták mert nem csak K.János keresztelt hanem pl:Péter ,Filep is, és mindig elmerítették a megtértet.Én nem értem hogy a vizel hintést hogy lehet egyen értékűnek tekinteni.Mikor ez nem jelképes cselekedet,hanem hit belli.Mert az Ó embert hagyjuk a víz alatt.De akkor végül is nem a katolikusoktól ered a vizel hintés hmm én azt hitem.de akkor kik vezethették be .....szörnyen kíváncsi vagyok és nem tudom honnan ered..
2015. szept. 29. 08:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!