Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az adventista egyház egész...

Az adventista egyház egész pontosan mire alapozzák azt, hogy Ellen White próféta volt?

Figyelt kérdés
Olvastam egy pár könyvét, de ebből nekem inkább az jön le, hogy egy tisztességes, mélyen hívő ember volt. Azt elhiszem, hogy Isten kezében lehetett egy eszköz az embereknek a Jézushoz való vezetésében, de talán túlzásnak tartom a próféta jelzőt.
2016. jan. 3. 14:58
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
55%

Szia!


Fontos tudni, hogy Krisztus után is lehetnek próféták, nem Jézus Krisztus volt az utolsó, hiszen Pál apostol is prófétált, sőt a János apostol által kinyilatkoztatott Jelenések könyve is prófécia.


A kérdésre térve, először is fontos hogy Ellen Gould White nem volt tévedhetetlen. Igaz, hogy nagyon sokat köszönhetünk neki, Isten sok mindent világossá tett általa, szívesen olvassuk a könyveit, írásait, ahogyan magát aposztrofálta az pedig így hangzik: "Mivelhogy az emberek kevés figyelmet szenteltek a Bibliának, az Úr adott egy kisebb világosságot, hogy férfiakat és nőket a nagyobb világossághoz vezessen".


E. G. White igen sok jövőre irányuló prófétikus kijelentést tett - szóban és írásban - mind a közösség életére, mind a történelem további alakulására, a bibliai próféciák beteljesedésének konkrét körülményeire nézve. Például 1901-ben a közösség Battle Creeki központjának sorsáról, ami 1902-ben sajnos be is következett. Érdemes elolvasnod a Nagy küzdelem, vagy Korszakok nyomában című könyvet, igen sok kijelentést tartalmaz a történelmi jövőre vonatkozóan a bibliai próféciák alapján. Több mint 100 évvel ezelőtti mű számos korunkra vonatkozó kijelentése teljesedett be azóta, méghozzá bámulatosan pontosan.


Bármelyik könyvét elolvasva ítéld meg, hogy elvezet-e a Szentírástól, vagy pedig ellenkezőleg, annak megértéséhez segít, és világosságot áraszt annak lapjaira. Én ez utóbbit tapasztaltam sok más testvéremmel együtt. Ami a lényeg: "Krisztus a középpontja minden igaz tantételnek", "A megváltás evangéliuma legyen a középpontja minden prédikációnak", minden írásában ezt vallotta. Ha elolvasod az életét, és nem csak annak kritikájával foglalkozol, magad is meggyőződhetsz róla, hogy soha semmilyen rangot vagy címet nem igényelt magának, nem viselt semmilyen vezető tisztséget a közösségben, 87 évet élt, rengeteget utazott prédikált és írt.


Családi élete példamutató volt, a szolgálatát támadók sem találtak soha semmi kivetnivalót a személyes életében. Elvhű, igazságszerető, bátor és tántoríthatatlan volt az igazság üzenete képviseletében, de ugynakkor türelmes, részvétteljes mindenki iránt.


Persze vannak akik szélsőségesen értelmezik a látomásait,túlhangsúlyozzák a szerepét, dehát szélsőségesek mindenhol vannak. Ne öntsük ki a babát is a vízzel...


A prófétaság egy szolgálat, ami arra irányul, hogy általa a Szentlélek szól. Nem emberi vélemény, vagy tanács az amit a próféta ilyenkor közvetít, hanem a Lélek szava. Ha egy próféta üzenetét a "Prófétaság Lelke" - lásd Jel. 19.10. - bizonyságtételének nevezzük, azzal azt fejezzük ki, hogy elismerjük annak Istentől származó voltát, és úgy is tiszteljük. Nem az emberi szerzőt nézzük, nem emberi beszédnek nézzük a tanítását. Ha azt mondjuk valakiről, hogy a "prófétaság lelki ajándékát" kapta, akkor ezzel elismerjük, hogy nem természetes képességeivel, hanem a prófétaság Lelki erejével szól. Ahogyan a fenti igében olvashatod, a Szentlélek munkáján keresztül maga Krisztus szól. Ő jelenti meg gyülekezetének azokat, amiket az Atyától vett, mivel az Atya teljességében megosztja vele a megváltás tervét a Biblia szerint.


Az Ószövetség prófétái is "Krisztus őbennük lakozó Lelke" által szóltak. A próféta arra kap felhatalmazást, hogy üzenetközvetítő legyen Iten és az emberek között. A prófétát az avatja prófétává, hogy Isten szól hozzá, és a hallottak továbbításával bízza meg népe, vagy egyes személyek, embercsoportok számára. Isten nem közönséges körülmények között, hanem a látomás különleges állapotában vagy az álom nyugalmi helyzetében szól így a prófétához, hogy egészen pontosan át tudják venni az üzenetet és megörökíteni írásban, vagy továbbítani szóban. Prófétai látomás nem csak az ószövetségi időben létezett, Pál is kijelentéseket kapott látomásban, és szemlélte a menny dicsőségét.


A Biblia szerint a vég idején különösképpen jellemző lesz sok hamis és igaz próféta működése is. Mt. 24:5,24 az előbbi, míg Jóel 2:28-29 az utóbbi széleskörű kiáradását jövendöli meg a Jézus visszajövetele előtti különleges időszakra. A prófétaság lelki ajándéka megmaradt az ószövetség utáni időben is, és megnyilatkozhat bármikor és bárki által, Isten akarata szerint.


Üdv. Péter

2016. jan. 3. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:

Hát, akkor nézzük sorjában:


"hiszen Pál apostol is prófétált, sőt a János apostol által kinyilatkoztatott Jelenések könyve is prófécia."


Igen... De még mindig nem látom ebben az érvet, hogy White miért minősülne olyan prófétának, aki ezen emberek után jön a sorban.


"A kérdésre térve, először is fontos hogy Ellen Gould White nem volt tévedhetetlen."


Egy prófétától a tévedhetetlenség egy dologban elvárható: ha Isten üzenetét közvetíti. Ha White mégis mondd valami téves dolgot, amit az Úrtól hallott, akkor erősen megkérdőjeleződik a prófétai címe.


"Mivelhogy az emberek kevés figyelmet szenteltek a Bibliának, az Úr adott egy kisebb világosságot, hogy férfiakat és nőket a nagyobb világossághoz vezessen"."


Remek. Kb a bibliakommentárok is erre valók. Rózsa Huba egyik könyve például egy igazi lelki felüdülés volt.


'E. G. White igen sok jövőre irányuló prófétikus kijelentést tett - szóban és írásban - mind a közösség életére, mind a történelem további alakulására, a bibliai próféciák beteljesedésének konkrét körülményeire nézve"


Ezzel csak az a probléma, hogy azoknak a próféciáknak egy része mind antikatolikus kijelentés, ami egy erős protestánstól nem meglepő.


"Bármelyik könyvét elolvasva ítéld meg, hogy elvezet-e a Szentírástól, vagy pedig ellenkezőleg, annak megértéséhez segít, és világosságot áraszt annak lapjaira"


A könyveiben valóban szépeket ír Krisztusról, és elhiszem, hogy tisztességes, istenfélő embert volt, de ettől még mindig nem értem, hogy mi alapján minősítik prófétának. Az írásod több szakaszára vonatkozólag is ezt a kérdést tudnám feltenni.

2016. jan. 3. 15:29
 3/36 anonim ***** válasza:
34%

Az újszövetségi időkben is létezik prófétaság, de nem egészen úgy ahogy Péter írta. Az ősegyházban a próféta egy külön tisztség volt, tevékenységüket a Didakhé is szabályozta. Bővebben itt:

[link]

2016. jan. 3. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.
2016. jan. 3. 15:45
 5/36 anonim ***** válasza:
44%

OK, egyszerűsítsük le a kérdést: ha Isten számomra valamit megmutat és én azt elmondom vagy leírom, majd évekkel később kiderül, hogy tényleg úgy történt minden amit elmondtam vagy leírtam, akkor én prófétáltam?


Üdv. Péter

2016. jan. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 A kérdező kommentje:

Péter, ha jól értem, abból indultok ki, hogy White tett a jövőre vonatkozó kijelentéseket, amiket állítólag Istentől kapott, és ezek beteljesültek.


Ezekkel az a gond, hogy White próféciái nem olyanok, amik annyira megdöbbentenének, inkább amolyan előre kikövetkeztetett dolgok. Azért nem hasonlíthatók egy ésaiási jövendöléshez, aki 210 évvel korábban beszélt egy olyan uralkodóról név szerint, aki még meg sem született. Ezen tényleg ott van az isteni sugalmazottság pecsétje, de White esetében ezt nem tudom elmondani.

2016. jan. 3. 15:53
 7/36 anonim ***** válasza:
38%

Kedves Kérdező!


Tekintettel arra, hogy E.G. White írásainak igen csekély részét ismered (írásos életműve mintegy 50.000 oldalt tesz ki), így szerintem nem is elvárható, hogy megdöbbenj azok értelmén.


A 210 év nem releváns, tekintettel arra, hogy 100 évvel ezelőtt halt meg...


Üdv. Péter

2016. jan. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
18%

# Péter


"ha Isten számomra valamit megmutat és én azt elmondom vagy leírom, majd évekkel később kiderül, hogy tényleg úgy történt minden amit elmondtam vagy leírtam, akkor én prófétáltam?"


A kinyilatkozás lezárult, Isten semmi újat nem fog neked mondani. Legfeljebb csak privát természetűt, ami csak rád tartozik, nem másokra.

2016. jan. 3. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
38%

Sziasztok!


Úgy tűnik, hogy akkor a Biblia nem is nekünk szól?

Jóel 2,28 - És lészen azután, hogy kiöntöm lelkemet minden testre, és prófétálnak a ti fiaitok és leányaitok; véneitek álmokat álmodnak; ifjaitok pedig látomásokat látnak.

1Kor 14,1 - Kövessétek a szeretetet, kívánjátok a lelki ajándékokat, leginkább pedig, hogy prófétáljatok.

1Thess 5,20 - A prófétálást meg ne vessétek...


Az Isten folyamatosan ad újabb és újabb kinyilatkoztatást azért, hogy a gyermekei minden helyzetben tudják mit kell tenniük. A Szentírás lezárult ugyan de a prófétaság lelki ajándéka a végsőkig megmarad, amíg az Isten újjá nem teremti a Földet.


Üdv. Péter

2016. jan. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 KZitus ***** válasza:
0%

Kedves Péter:


"Úgy tűnik, hogy akkor a Biblia nem is nekünk szól? " = de, a Biblia nekünk szól. De nem mindegy, a belőle vett idézeteket mivel párosítjuk, illetve magyarázunk.

Ne feledd, hogy amikor Sátán megkísértette Jézust, azt mondta neki, "megvan írva" !!!

Tehát a Bibliából érvelt az Isten Fiának!! Persze hogy nem Jézusra vonatkozó idézetet mondott neki!!

2016. jan. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!