Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek arról, hogy...

Mi a véleményetek arról, hogy Ferenc pápa döntésére nők is részt vesznek a Nagycsütörtöki lábmosás szertartásán?

Figyelt kérdés

[link]


A 12 apostol férfi volt!

A szertartások a hagyományokra épülnek!


Érdekes folyamatok indultak el a katolikus egyházban...

Ferenc pápa módosítja a liturgiát.

Meddig mehet el a katolikus egyház az engedelmességben?



2016. márc. 19. 20:06
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
"Meddig mehet el a katolikus egyház az engedelmességben?" Mire is gondolsz itt? Ugy pontosabban.
2016. márc. 19. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
74%
Hát nézd, ez attól függ, hogy ki mit hisz el. A bibliai történeteket jóval a "megtörténés" után írták le írástudók, akik szinte kizárólag férfiak voltak. Ezek a történetek nem dokumentált esetek voltak, hanem csak leírások és a valóság feltehetően sokkal sokrétűbb volt, mint maga a leírás. Arról sem szól a fáma, hogy felhős idő volt-e vagy napsütés.
2016. márc. 19. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

#1.

Úgy értettem hogy a pápának való engedelmességben, ez lemaradt.


Arra gondoltam egyébként, hogy még egy-két ilyen módosítás és a teológusok majd azon fognak vitatkozni, hogy a szentmisén felajánlott kenyér átváltozik-e Krisztus testévé vagy sem.


Már a II. Vatikáni mise is sokat rontott a római rítuson!

Az eredeti római rítus tridenti mise néven található:


[link]


[link]


Eredetileg az oltár felé fordulva mondják! :)

2016. márc. 19. 20:33
 4/24 A kérdező kommentje:
II.Vatikáni zsinat - helyesbítve!
2016. márc. 19. 20:36
 5/24 anonim ***** válasza:
86%
Ez itt már a vég!!! Mi lesz a következő?!? A négereket is egyenlő félként kezelik majd? Fertő az egész, mint Szomorra és Godoma!44!4!!444!!
2016. márc. 19. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Nem tudom, a katolikus egyházban ez mennyire számít liturgikus cselekménynek, és mennyire csak egy paraliturgikus hagyomány.


Ha csak egy gesztusértékű hagyományról van szó, akkor nem látok problémát a pápa újszerű megközelítésében.


Amennyiben viszont liturgikus cselekmény, akkor valóban problémásnak tűnik a változtatás, de nem tisztem nekem ebben állást foglalni.


Nálunk, az ortodox egyházban, a lábmosás szertartása egyértelműen liturgikus cselekménynek számít, ezért szigorú szabályai vannak. Ezek a helyi egyházakban némileg eltérnek, de a lényegük azonos. A szentségi hierarchiában a magasabban álló mossa mindig az alacsonyabb helyzetűek lábát, pátriárka a püspökökét, püspök a papokét, pap a laikusokét.


Akik lábát mossák értelemszerűen az egyház megkeresztelt, megbérmált (illetve felszentelt) férfi tagjai, akik erre lélekben külön felkészülnek böjttel, lelkiismeret-vizsgálattal, bűnbánattal. Számukra a lábmosás a lelki megtisztulás és a bűnbocsánat szertartása. Tulajdonképpen hasonló kegyelmet közvetít, mint a gyónás.

2016. márc. 19. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
58%

# 5


Összekevered a liturgiát a polgári demokráciával. A polgári demokrácia szól az egyenlősdiről, a liturgia pedig nem arról szól.


Tudod, még a legegyszerűbb kocsmában is van kocsmaillem, hierarchia, és tiszteletbeli rangsor a törzsvendégek között (ha nem hiszed, járjál nyugodtan utána), nos képzeld, ehhez hasonlóan a templomban is megvan mindenkinek a saját helye a rangsorban.

2016. márc. 19. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

# 6.


Nem csak egy gesztusértékű hagyományról van szó, hanem a Nagycsütörtöki liturgia részét képezi. A szentmise része a Nagycsütörtökön a lábmosás szertartása.


A pápának nem hiszem hogy joga lenne átalakítani a liturgiát saját ízlése szerint! Pápai hatalmával élve!

2016. márc. 19. 21:37
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

amennyiben a pápa saját dogmákat is hozhat, tehát magát a hitet átalakíthatja, illetve abból bizonyos véleményeket kirekeszthet, akkor szerintem megváltoztathat szokásokat is


ha nagyon szigorúan vesszük a szentírási szakaszból nem derül ki hogy a 12 volt e ott csupán vagy más tanítványok is, hiszen más helyeken is előfrosul, hogy "a tanítványok" alatt egy valamivel tágabb kört ért a szentíró, tehát elvben nők is lehettek ott


én úgy látom ,hogy bár valóban meredek de végső soron nem érint lényegileg semmit, ugyan akkor egy fontos gesztus lehet, ahogy néha a magánéletünkben is ki kell lépni a konfortzónánkból esetleg nagyon zavarbaejtő dolgot kell tennünk egy magasabb célért, talán az egyházi életben is előfordulhat ilyesmi

2016. márc. 19. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 szp72 ***** válasza:
96%

A lábmosás szertartása pusztán csak egy elgondolkodtató, alázatosságra felhívó liturgikus esemény, mint mondjuk a hamvazkodás, vagyis nincs igazán nagy jelentősége, sok pap el is hagyja. Ezek a változások annyira jelentéktelen semmik, hogy nem is igazán értem, hogy akadhat ezen fenn bárki is.


Jézus lábmosós cselekedetének az alázatosság és a szolgálat a lényege nem pedig az, hogy ő ezt történetesen tizenkettő férfival tette. Én azt hiszem, hogy Jézus a nők lábát is megmosta volna, ha lett volna ott nő, s egyébként sem lehet kizárni, hogy volt is.


Ezzel egyáltalán nem azt akarom mondani, hogy mindenki hagyjon fel az eddigi hagyományával, s a pápa sem ezt mondta. Csinálja mindenki úgy, ahogy jónak látja, de akkor sem a 12 férfi a lényeg. Ez hülyeség. Éljen a pápa, éljen a lényeg!

2016. márc. 20. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!