Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények, honnan lehet a...

Keresztények, honnan lehet a Szentháromságot sejteni?

Figyelt kérdés

Én katolikus voltam, és nagyjából mindent el tudok fogadni, vallom az Eucharisztiát, Krisztus istenemberségét, stb., viszont kételkedni kezdtem a Szentháromságban. A Bibliában ugyan vannak utalások (pl. "Menjetek tehát, tegyétek tanítványommá mind a népeket! Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevére, és tanítsátok meg őket mindannak a megtartására, amit parancsoltam nektek." - Mt 28,19-20); viszont nem mondja meg pontosan, hogy Isten hány személy, hogy kell ezt a hármasságot érteni. Olvastam, hogy a Szentháromság tanának kimondása sem egyik pillanatról a másikra történt, nem volt ez evidens, 3 vagy 4 évszázad kellett ahhoz, hogy valaki megfogalmazza azt, amit most tanítanak a Szentháromságról.


Én arra gondoltam, hogy ez nem azt jelenti, hogy Isten 3 személy, hanem háromféle megnyilvánulására utal: 1. teremtő-gondviselő; 2. Istenember (az Emberfia, aki az embert Isten fogadott fiává emelte); 3. Lélek, aki megszentel.



2016. ápr. 27. 23:36
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
5%

A Szentháromság nem létezik:

https://www.youtube.com/watch?v=9kviUf3dIWg&list=PLYe9lEQ1cO..


Ui: Nem vagyok jehovista.

2016. ápr. 27. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
67%
Az, hogy Isten három személy, az pontosan azt jelenti, hogy az egyetlen Isten háromféleképpen nyilvánul meg. Nagyjából ez a "személy" (hüposztászisz) teológiai definíciója. :) Nem azt jelenti, hogy három különböző lényről van szó.
2016. ápr. 28. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 Roland G. ***** válasza:
73%

Jézus megkeresztelésekor egyértelmű,hogy 3 különálló személy nyilvánul meg:A Fiú a Földön van,az Atya a Mennyből szól és a Szentlélek mindeközben leszáll Jézusra.


Az,hogy mindhárom isteni személy egy,azt az emberi elme nehezen fogja fel,hiszen Isten végtelen lény,az értelmünk pedig véges.Így a szentháromság-tant nem megérteni kell,hanem hittel elfogadni.Ez alázatban tartja az elmét.Meggyőződésem szerint a tan bibliailag megalapozott.

2016. ápr. 28. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 anonim ***** válasza:
77%

"A Szentháromság nem létezik:

https://www.youtube.com/watch?v=9kviUf3dIWg&list=PLYe9lEQ1cO..


Ui: Nem vagyok jehovista."


Szélsőséges teljes kereszténységet bíráló, és erősen arianizmust képviselő csakis saját véleményüket igaznak tartó csoportot, lehet teljesen hitelesnek venni? Úgy linkelted be azt a videót, mintha bármit is bizonyítana :)

2016. ápr. 28. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 anonim ***** válasza:
24%

# 4


Nem feltétlenül kell mindent elhinni, amit mondanak.

De ha csak fele is igaz abból amit mondanak akkor itt bizony nagy a baj.

Ha megnéznéd a videót értenéd miről van szó. A hármasság már ősidők óta jelen van a pogány vallásokban.

2016. ápr. 28. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 anonim ***** válasza:
89%

" # 4


Nem feltétlenül kell mindent elhinni, amit mondanak.

De ha csak fele is igaz abból amit mondanak akkor itt bizony nagy a baj.

Ha megnéznéd a videót értenéd miről van szó. A hármasság már ősidők óta jelen van a pogány vallásokban."


Ismerem őket, mint a rossz pénzt, semmi mást nem csinálnak, csak szapulják az egész kereszténységet, a tanításuk egy része teljesen megegyezik a jehova tanúival, de természetesen őket is szapulják, szerintük nem létezik igaz gyülekezet, csakis az általuk gondolt eklézsia, ami szerintük az egyházakból kivonult emberek. Elhiheted, hogy nem írtam volna azt amit, ha nem ismerném azokat, hogy mit tanítanak. A baj, hogy ők is többet foglalkoznak azzal, hogy lejárassák az általuk ördögi kereszténységet, ahelyett, hogy a saját hibáikkal, és a csodás és vitathatatlan tanításuk megélésével foglalkoznak.


Elég sokan eljátszották már ezt a történelemben, ők sem különbek, csak éppen ők mindenkit bírálnak.

2016. ápr. 28. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 A kérdező kommentje:

Vannak a videóban olyan dolgok, amikkel egyet értek, de azt én is látom, hogy nagyon szélsőségesek.


Például, amikor a Szentháromság háromszöges-szemes ábrázolását hasonlították az Illuminatiéhoz meg a szabadkőművesekéhez, nem nagyon vezetett sehova. Hiszen a kereszténység előbb létezett, mint a szabadkőművesek, tehát nem a keresztények loptak a szabadkőművesektől, hanem fordítva. És hát, ha a szabadkőművesek bírálták az Egyházat, miért ne lophatnának jelképeket? Akkor még nem volt "jogvédelem" a "logókon".


Viszont, én nem csak azt szeretném olvasni, ahogy a videó(k)ról vitatkoztok - mert ugye ez egy lejátszási lista -, hanem, ha valaki még tudna a kérdésemre válaszolni, az jó lenne. Szeretném több ember gondolatait is megismerni.

2016. ápr. 28. 01:22
 8/46 anonim ***** válasza:
13%

A Szent háromságot a hitehagyott egyház Atyák találták ki.

Mint ahogy Ők hozták létre az inkvizíciót, a cölibátust, stb, annak ellenére, hogy ezek nem Bibliai tanítások.


Az Atya, mielőtt teremteni kezdett, egyedül volt, nem volt, mint egyetlen személy.

A Biblia rávilágít, hogy amikor teremteni kezdett, elsőként a Fiát hozta létre, nem volt szüksége "segítségre", egyedül is bármit képes létrehozni.


S azért nevezi Fiunak, és mestermunkásnak, mert egyedül Őt vonta be a további teremtésbe, legyen szó akár további angyalokról, emberekről, stb.


A szent szellem, pedig Isten azon képessége, amivel képes dolgokat előidézni, létrehozni, s ez mindig is részét képezte Istennek, mint ahogy mi is rendelkezünk saját képességgel, ami nem külön álló személy.

2016. ápr. 28. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 anonim ***** válasza:
73%

Már az Újszövetség is személyként beszél a Szentlélekről, így az előttem szóló hazugságát maga a Biblia cáfolja.


Kérdező: lehet, hogy nem a legjobb példa, de nézd meg a vizet,egy óceánt. Folyékony állapotban is ugyanaz, ha kiemelünk egy kis részt és megfagy, akkor megfogható már, de még mindig ugyanaz, ami folyékony, csak más állapotban és ha gőz lesz belőle, akkor marad ugyanaz.

Az óceán a teljes Isten, a jég, ami kézzel fogható, szemmel látható az Jézus, a pára pedig a Szentlélek. Más, de ugyanaz.

2016. ápr. 28. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
59%

hatalmas történelmi tévedésből indulsz ki, a szentháromságot a kereszténység már 136-ban biztos hogy tanította, és így nevezte, ráadásul mindenhol, tehát nem messzemenő következtetés, hogy ha minden gyülekezet tanítja, és ugyan azt tanítja akkor már előtte is így gondolkodtak egy ideje


később egy bizonyos Órigenész felvázolta, a 200-as évek elején, hogy szerinte pontatlanság lehet a szentháromságról alkotott képünkben, azt fejtegette, hogy a fiú és a szentlélek alávetettje az atyának. Ezt ő csak mint feltevést írta, tehát nem állította határozottan, és mivel azt is leírja, hogy ez az ő elképzelése, az egyház tanításával szemben, nyilvánvaló, hogy a többiek azt a szentháromságot tanították amit ma is ismerünk.


Későb a 4. század elején az említett Órigenész gondolatainak nyomán egy Arius nevű püspök gondolta, hogy ha a fiú alávetettje az atyának akkor nem lehetnek ugyan annak az Istennek a megnyilvánulásai, ezt a gondolatot tovább fejlesztette, vallástörténeti szempontból egy érdekes téma ez a fejlődés, mert Arius jól ismerte a bibliát, és nyilván felötlött benne, hogy ha a Fiú nem Isten maga, akkor kicsoda, micsoda, mert akkor is valami rendkívüli. Először azt mondta "volt idő amikor nem volt a Fiú" tehát a fiú egy másik Isten, akit az Atya a saját lényegéből hozott létre, de egy másik Isten lett. Ezt cáfolni lehetett azzal ,hogy ez sérti a monoteizmust Arius ezért felvetette, hogy a fiú is Isten de csak az Atya "Igaz Isten" (ennek az állításnak a cáfoláta jelenik meg a későbbi niceai hitvallásban "Igaz Isten Igaz Istentől"). Ismét valamivel későb mikor ezt a nézetét is meg tudták cáfolni, azt találta ki ,hogy a Fiú egy rendkívüli, egyedi teremtmény, aki "hasonló lányegű" mint az Atya, (mondhatni egy "majdnem-Isten").


Ezeknek a nézeteknek a cáfolatára fogalmazta meg az első zsinat a szentháromsággal kapcsolatos dogmatikus nézeteket.


Tehát a szentháromság 136-ban már biztosan előtte (nagyon) valószínűleg ismert és elfogadott volt a kereszténységben, és a szentháromságot cáfolni igyekvő irányzat csak a 4. században jelent meg!


Rövid hasonlattal szemléltetve: manapság valaki kitalálja, h Jézus macska volt, az egyház ennek cáfolatára hoz egy dogmát, miszerint Jézus nem volt macska, majd valaki később kiírja gyakorira, hogy "lehet, hogy Jézus macska volt? Hisz a Jézus macskaságát cáfoló dogma csak a XXI. század elején került rögzítésre"

2016. ápr. 28. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!