Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vallásos zsidóként egyszerűen...

Vallásos zsidóként egyszerűen mit tehetek, hogy ha primitív módon tönkre teszik a szombatomat?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 29. 20:53
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Részletezhetnéd, hogy mivel tették tönkre, mert így nehéz konkrét tanácsot adni. Általánosságban azt tudom mondani, hogy a szombat lényege az, hogy megpróbáljunk túllépni a hétköznapok hülyeségein. Bárhová is mész a világon, és bármit is csinálsz, még ha saját vállalkozásod is van, ahol te osztod be az idődet, mindig lesz valami, ami tönkre tudja vágni a szombatodat, ha hagyod, de az igazság az, hogy ez kizárólag rajtad múlik. Nem a munkádon, nem a családon, nem a szomszédon. Neked kell alapjaiban megváltoztatnod a hozzáállásodat. Meg kell tanulni elengedni a hétköznapokhoz tartozó aggodalmakat.

Gyakorlati tanácsként azt tudom ajánlani, hogy tanulmányozd tüzetesen a szombati imakönyvet, nem véletlenszerűen lettek összeválogatva benne az imák, hanem úgy, hogy az segítsen ráhangolódni az ünnepre.

2016. ápr. 30. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

Ami pedig a szombati számítógépezés tilalmát illeti, azért itt erősen eltérő gyakorlat létezik. Elvileg még a konzervatív körökben is megengedett az, hogyha még szombat bejövetele előtt bekapcsolja valaki a gépet, és úgy hagyja szombat kimeneteléig, akkor lehet használni. Az már más kérdés, hogy ez mennyire fér össze a szombat szellemiségével (szerintem semennyire), de ezt mindenki döntse el maga.

Én majdnem lepetéztem, amikor egy full ortodox, ráadásul vallási tisztségviselő halál természetességgel elővette szombaton a mobilját, és azon nézte meg az időt, majd látva a döbbenetemet, el is magyarázta, hogy nincs ezzel gond, hiszen nem ki-be kapcsolgatja a mobilt, így lehet azt használni bármire szombaton is...

2016. ápr. 30. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

:D


Csak annyit, hogy az un konzervatív jóval megengedõbb, mint a magyarorszagi neológ.

De a géphasználattal attól tartok félreértées van, persze lehet, némelyek "saat haszalatra" szándékosan értik félre: ha bekapcsolva hayom, azzal nincs baj, még nézni is szabad ( bár ncces ) de hozzányúlni már nem szabad. ( I-ten mencs ) billentyûleütésrõl, vagy éintõképernyõérintésrõl nem is szólva. Ezek ugyanis mindenképp áramkörkapcsolások tehát explicit szombatszegés.

A konzervatív, mint korábban írtam akkor engedi meg, ha pl orvost kell hívni, vagy távoli cssaládtaggal szeretne beszélni, mert ez lelkileg fontos, stb ...

( Igaz, ha orvost kell hívni, asszem még a nehai HaRab Ovadia Joszéf is megengedte, mert, ha életveszély LEHET ... - Talmud - Yoma 83a old mishna és gemarája, ugyanezért ugyanõ kifejezetten azt mondta, hogy a vallásos zsidó orvosnak szombaton tilos azzal foglalkoznia, hogy a beteg zsidó-e vagy sem )


Viszont igaz, hogy Szombaton a taliszt sem hajogatjuk össze, csak majd ha kiment, de ha mondjuk az õsök bekeményítettek, hogy márpedigaztakupit tessék legalább hasonlatossátenni egy szobához, akkor megoldható úgy, hogy pl arra kell gondolni, hogy a ténykedés eredménye örömet szerez az õsöknek és kell-e ennél nagyobb öröm Sabbeszre? :)

( Persze, ilyesmihez, ilyen érzésekhez nem "humanisztikusnak" ( tehát emberközpuntú-SZERÛnek ) kell lenni, hanem meg kell élni a zsidó vallásnak azt a filantrópiáját, amire az Örökevaló, áldott Õ, tanította választott nepét paancsaival, Tanításával ( Tórájával ). )


( Megjegyzem a fenti, szülõi keménykedés esetére a "primitív" jezõt használni, hát izé ... ( ötödik parancsolat ... ( 2Móz 20:12, 5Móz 5:16 ) )

2016. máj. 1. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Ja, ha a mobilon az id`~õt csak nézni kell ( gombnyomás, stb nélkül ) akkor otthon nincs baj, házon kívül is csak annyi, hogy házon kívül, ugye semmi nem lehet egyetlen zsebünkben sem, sem a kezünkben, mert hordani nem szabad. ( Ha nem sabbesz, "csak" ünnep, pl Pesach 1., 2., vagy 7., 8. napja, akkor hordani szabad. ( Idén ezk közül kettõ Sabbesz is volt. ) :)
2016. máj. 1. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

#5: Akkor nem feltétlenül. Mostantól ezt használom.


#8: Neked meg a primitív "megmondommajdén" tulajdonságot. Mivel 1.) azt sem tudod mi a problémám 2.) ha így folytatod a külvilág csak egy szimpla smokként fog rád tekinteni ,de azt gondolom nem szeretnéd.


Egyébként nem munkával kapcsolatos.

Tömören a lényeg az ,hogy káromkodtak és üvöltöztek velem (és én ezeket rossz és értelmetlen módon viszonoztam is) + úgy ,hogy nem tudtam tejes-húsosat ettem majdnem (csak megkóstoltam ,de amikor kiderült kiköptem/ nem nyeltem le) ,utána csak szájat mostam,fürödtem ,majd még böjtölni fogok.

De máskor ilyen dolgok miatt nem fogom tönkre tenni a sábeszemet (is).


#9:


Hangzavarral szerencsére nincs gond + ált. szoktam is hallgatni zenét (kivéve most).


"A két idõpont között rendes ( vallásos ) zsidó semmiféle elektromos eszközt ( így számítógépet ) sem használ. "


Ezzel nem értek egyet.

(Anno egyik vallásos mászorti ismerősöm sábeszkor chateltem)


De annyira szombaton nem is szoktam használni elektronikus készüléket.

Ha igen ,akkor is csak lejnoláshoz ,párását sávuá kommentárkhoz,áldáshoz (kiddus) vagy más rabbinikus iratok tanulmányozásához használom.

Nagyon ritkán (szombathoz fűződő) dalokat is szoktam hallgatni (persze most nem egy ideig ,2016/5776).

Mondjuk ,ha én nem használnék elektromosságot akkor nem is tudnék szombatot tartani ,ezzel együtt lejnolni.

Szóval véleményem szerint a szombati elektromosság tiltása félig-meddig felesleges.

Pészách első és utolsó kettő (kivéve ha szombatra esik) elektromosság teljes körű tiltása is felesleges szerintem.

Bár ez az én véleményem.


"Elvileg még a konzervatív körökben is megengedett az, hogyha még szombat bejövetele előtt bekapcsolja valaki a gépet, és úgy hagyja szombat kimeneteléig, akkor lehet használni."


Egyébként én is így szoktam + klaviatúrát nem használok ,csak virtuális google keyboard-ot.

+ Semmilyen hétköznapi témájú lapot nem nézek.


"Persze, ilyesmihez, ilyen érzésekhez nem "humanisztikusnak" ( tehát emberközpuntú-SZERÛnek ) kell lenni, hanem meg kell élni a zsidó vallásnak azt a filantrópiáját, amire az Örökevaló, áldott Õ, tanította választott nepét paancsaival, Tanításával "


Te félre értelmezed a "humanisztikus" szó jelentését ez esetben ,de erről most nem kívánok vitát nyitni.


"( Megjegyzem a fenti, szülõi keménykedés esetére a "primitív" jezõt használni, hát izé ... ( ötödik parancsolat ... ( 2Móz 20:12, 5Móz 5:16 ) )"


Ezt nem vágom ,hogy miből szűrted le ,vagy hogy tartozik ide.


(lehet ,hogy valamit félre írtam ,mert siettem ,2016/5776)


Üdv!

2016. máj. 1. 18:16
 16/18 anonim ***** válasza:

Bocs, de annyi idõm nincs, hogy valamennyi butaságodat akárcsak felsoroljam.


A Szombatot illetõen tök mmindegy, hogy TE mivel értesz egyet, mivel nem, benne van a Tórában ( 2Móz 20:8 - 11 ; 31:13 - 37; 35:2 - 3 ; 3Móz 19:30 ; 23:3 ; 26:2; 4Móz 15:32 - 36 ; 5Móz 5:12 - 15 )


Egyedül nem tudsz leinolni. Nézz utána, mit jelent!


A konkrét szbályokat: [link] ; [link] ; [link] ; [link] ; [link]

2016. máj. 2. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

"Bocs, de annyi idõm nincs, hogy valamennyi butaságodat akárcsak felsoroljam."


Elfoglalt emberke vagy te ,hallod-e. O.o


"A Szombatot illetõen tök mmindegy, hogy TE mivel értesz egyet, mivel nem, benne van a Tórában"


A 39 melót leszámítva a többi csak rabbinikus levezetés.

Ami rész szint tradícióhoz kötődik ,más részt meg -véleményem szerint- nem az ,hogy nem helyes ,csak számomra értelmetlen (ezzel persze nem akarok senkit se megbántani).

Persze nem azt mondom ,hogy semelyiket sem tartom (mert tartom) ,de van amit nem (rabbinikus tilalmak között).

Pl. elektronika használata ,de azt is csak akkor ,hogy ha a párását sávuát olvasom és stb...


"Egyedül nem tudsz leinolni. Nézz utána, mit jelent! "


Tanulást jelent szó szerint ,még hozzá tóra tanulást.

Egyedül is lehet ,nem csak khevrutába.


Üdv!

2016. máj. 3. 17:05
 18/18 A kérdező kommentje:

15-ös válaszomhoz:


*(kivéve most nem)

2016. máj. 3. 17:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!