Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Magyarországon kiket neveznek...

Magyarországon kiket neveznek evangéliumi újprotestánsnak?

Figyelt kérdés

Az "evangéliumi újprotestáns" kifejezésre összesen 7 db találatot ad a Google, de azok között is csak három különböző szöveg található.


Az egyikben Czagány Gábor használja a kifejezést a Szegedi Református Egyetemi Gyülekezet lelkésze.: [link]

A másik forrás egy a miniszterelnök-helyetteshez címzett nyílt levél dr. Iványi Gábortól (Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség* lelkipásztora és a Wesley János Lelkészképző Főiskola rektora), ami a Népszava c. napilapban jelent meg.: [link]

A harmadik előfordulás Dr. Illyés Szabolcs (Pünkösdi Teológiai Főiskola, pünkösdi teológiai tanár) írásában lelhető fel.: [link]


*: A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség honlapját böngészve olvashatunk, Moldova György baloldali íróval (Kádár János híve), ill. Kulka János színművésszel, a Civil Rádióban történt, Moldova Ágnes által szerkesztett beszélgetésekről.


Annyira ritkán használt kifejezés Magyarországon az "evangéliumi újprotestáns", hogy érdemes lenne megbeszélni, mely felekezetek vallják magukat annak.


Köszönöm a válaszokat!



2016. aug. 25. 16:10
 1/10 anonim ***** válasza:

Az újprotestáns kifejezés inkább neoprotestáns alakban használatos, és a vallástudomány (meg a köznyelv) a 19-20. században alapított protestáns felekezeteket érti alatta.


Ezek közül némelyek, elsősorban pünkösdi-karizmatikusok, "evangéliumi kereszténynek", vagy egyszerűen csak "kereszténynek" nevezik saját magukat.

2016. aug. 26. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A XVIII.századtól született keresztény egyházak mind, az "újprotestáns"kategóriába tartoznak.
2016. szept. 1. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor most 19-20. század, vagy 18. század? Valaki, valami hiteles forrást tudna linkelni?
2016. szept. 1. 13:11
 4/10 A kérdező kommentje:

No jó, nem "evangéliumi neoprotestáns"-ként említi őket, de.:


"„Klasszikus” újprotestáns (neoprotestáns) felekezetek ↑

(ún. „kisegyházak/szabadegyházak”)


Krisztusban Hívő Nazarénus Gyülekezetek**

Magyarországi Baptista Egyház*

a metodizmus elágazásai:

Magyarországi Metodista Egyház**

Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség

Üdvhadsereg Szabadegyház – Magyarország** (felújítás alatt: udvmagyarorszag.hu)

Názáreti Egyház

Magyarországi Keresztyén Testvér Gyülekezetek

Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet: 1975-től lásd az Új pünkösdi-karizmatikus mozgalmak között

adventisták:

Hetednapi Adventista Egyház**

Keresztény Advent Közösség

Hetednap Adventista reformmozgalom

Isten Egyháza



További neoprotestáns felekezetek ↑


Danube Nemzetközi Egyház

Evangéliumi Barátság Egyház

Evangéliumi Szabad Eklézsia

Golgota Keresztény Gyülekezet

Krisztus Magyarországi Egyháza

Magyar Evangéliumi Egyház

Magyarországi Church of God Egyház (Isten Egyházának Gyülekezetei)

Magyarországi Új Apostoli Egyház

Szabad Evangéliumi Gyülekezet"


forrás, ELTE: [link]

2016. szept. 1. 13:17
 5/10 A kérdező kommentje:
Érdekes, hogy az ELTE BTK Vallástudományi Központ a Pünkösdieket, már nem sorolja a neoprotestáns felekezetek közé. Lehetséges, hogy egyes lelkészek esetében is fogalomzavar van?
2016. szept. 1. 13:22
 6/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Ezt idézted,ami téves:


"Új pünkösdi-karizmatikus mozgalmak között

adventisták:

Hetednapi Adventista Egyház**

Keresztény Advent Közösség

Hetednap Adventista reformmozgalom"

2016. szept. 27. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az előző folytatása:


A három adventista egyház nem része,a"karizmatikus"mozgalomnak.

2016. szept. 27. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

6.: Kedves Válaszoló!


Hibásan idézted, amit írtam, a mondatot önkényesen kettévágtad az idézőjellel (de egyébként abban igazad van, hogy az adventisták nem karizmatikusok, azonban ez a fent általam idézett szövegből is kitűnik).:


"Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet: 1975-től lásd az Új pünkösdi-karizmatikus mozgalmak között


adventisták:

Hetednapi Adventista Egyház**

Keresztény Advent Közösség

Hetednap Adventista reformmozgalom

Isten Egyháza"


Beraktam egy sortörést, hogy egyértelműbb legyen.


A Hillsong Egyház egyébként evangéliumi újprotestáns egyház? Ők jelen vannak Magyarországon valamilyen nem hivatalos formában?

2016. szept. 27. 14:37
 9/10 anonim ***** válasza:

Én még nem hallottam róluk.

Azért tettem idézőjelbe,mert tőled idéztem.

2016. szept. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

9.: Amit te idézni akatrtál, az így néz ki.:

"Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet: 1975-től lásd az Új pünkösdi-karizmatikus mozgalmak között"

Na mármost, ha így néz ki, nem értem, miért nem így idézted az ELTE szövegét, ami nem az enyém. Nem akarok technikai vitát, zárjuk le.



A HTB Egyház is evangéliumi újprotestáns, vagy ők anglikánok?

2016. szept. 27. 17:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!