Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Megtagadhatja-e a lelkész...

Megtagadhatja-e a lelkész (pap) az úrvacsorát (áldozást) bárkitől, aki azt igényli?

Figyelt kérdés

Az úrvacsora szereztetési igéi így szólnak:


"Mert én az Úrtól vettem, a mit néktek elõtökbe is adtam: hogy az Úr Jézus azon az éjszakán, melyen elárultaték, vette a kenyeret,És hálákat adván, megtörte és ezt mondotta: Vegyétek, egyétek! Ez az én testem, mely ti érettetek megtöretik; ezt cselekedjétek az én emlékezetemre.Hasonlatosképen a pohárt is vette, minekutána vacsorált volna, ezt mondván: E pohár amaz új testamentom az én vérem által; ezt cselekedjétek, valamennyiszer isszátok az én emlékezetemre.Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok e pohárt, az Úrnak halálát hirdessétek, a míg eljövend."(1 Kor 11:23-26)


Itt azt találjuk,hogy a szent jegyek,az Úréi,s így sem közösség,sem pap nem rendelkezhet felette.

Vagy másként is érthető?



#pap #közösség #úrvacsora #áldozás #lelkész #szent jegyek megtagadása
2016. okt. 14. 04:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%

Kedves kérdező.


Jézust ezt a "vacsorát" azért vezette be, mert ezzel köt szövetséget azokkal akik társ királyai, és papjai lesznek az ezer éves uralma alatt.

Ezért ezekből, a pászkából és a borból, a felkent keresztények fogyaszthatnak, a többiek földi reménységűek.

Sajnos az egyházak ezt nem ismerték , és nem ismerik fel, és mindenkivel, egy évben többször is, felajánlják, helytelenül.


(1Korintusz 11:27–29) 27 Következésképpen, aki méltatlanul eszi a kenyeret vagy issza az Úr poharát, vétkes lesz az Úr testét és vérét illetően. 28 Az ember először is tartson önvizsgálatot, hogy alkalmas-e rá, és úgy egyen a kenyérből és igyon a pohárból. 29 Mert aki eszik és iszik, ítéletet eszik és iszik önmaga ellen, ha nem látja tisztán a testet.


Jézus nem mindenkivel kötötte meg ezt a szövetséget, mert akkor ki marad a földön , ki felett lesznek királyok, ha mindenki az égbe megy?


Persze tegyél úgy ahogy jónak látod, de a Biblia nem támogatja ezt a dolgot.

2016. okt. 14. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%

Az első egy jehova tanúja volt, akik más Evangéliumot hirdetnek és szembe mennek a tévtanításaikkal a Bibliával sajnálatos módon, így az ő szervezetének a szubjektív Biblia értelmezése, mivel nem a Szentlélek vezeti őket, nem elfogadható.


Kérdező: a Biblia azt is írja, hogy van aki jogtalanul veszi. Mert nincs is kapcsolata Istennel, vagy nincs is megtérve vagy tartósan bűnben él, amit nem is hajlandó megbánni. Ilyenkor nem is szabadna venni, mert az Úrvacsora egy jelkép, mint élő kapcsolat Jézussal, akit elfogad az ember megváltójának és be is fogad magába.

Hogy van e joga lelkésznek vagy papnak dönteni erről, azt nem tudom, de én nem mernék kimondani valakire olyat, amit amúgy csakis Jézus tud, hisz ő a szívek vizsgálója.

2016. okt. 14. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

A kérdést külön kell választani az Eucharisztiára, melyet csak felszentelt pap szolgáltathat ki, és melyben Jézus Krisztus valóságosan jelen van (katolikus és ortodox egyházakban), illetve az Úrvacsorára, melyben nincs jelen valóságosan Jézus Krisztus, és nem felszentelt lelkészek szolgáltatják ki (protestáns felekezetekben).


Az Eucharisztia vételét az ortodox egyházban komoly lelki felkészülés előzi meg. A hívek több napig szigorú böjtöt tartanak előtte, lelkiismeret-vizsgálatot tartanak és meg is gyónnak.


A papnak nem csak joga, de kötelessége is megítélni, hogy a hívő méltóan részesüljön ebben a szentségben, mert ha méltatlanul részesülne benne, az nem a hívő üdvösségére, hanem az ítéletére válnék. (Hiszen Jézus Krisztus, a Legfőbb Bíró, konkrétan jelen van az Eucharisztiában.)


A gyakorlatban azonban ez nem szokott problémát vagy fennakadást okozni. A pásztor ismeri a nyáját, tudja, hogy ki milyen lelki helyzetben van. Amúgy pedig a hívők is mindent elkövetnek azért, hogy méltóan vegyék magukhoz az Eucharisztiát. Ezért van az is, hogy minden áldozás előtt gyónnak. Aki pedig lelkileg nincs kellően felkészülve, az nem is akar áldozni, mert mindenki tisztában van az Eucharisztia jelentőségével.


Gyónáskor (eltérően a katolikus gyakorlattól) a pap nem ró ki semmiféle penitenciát, azonban kiróhat epitímiát, azaz meghatározott időre eltilthat az áldozástól. A gyakorlatban ez azonban nagyon ritka dolog, hiszen templomba járó emberek ennyire súlyos bűnöket nem szoktak elkövetni.


"a szent jegyek,az Úréi,s így sem közösség,sem pap nem rendelkezhet felette"


A közösség, amennyiben az Egyházat értjük alatta, Krisztus láthatatlan teste és a Szentlélek földi otthona. Tehát a közösség együtt maga az Úr. A pap pedig az Egyház/Úr szolgája, ő csak végrehajtja az Egyház/Úr parancsát.

2016. okt. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Megtagadhatja, ha egyértelműen nem alkalmas az áldozásra az illető, pl. be van rúgva vagy bolond, stb.

Nekünk egyszer azt mesélte a plébánosunk, hogy áldoztatáskor a lehető legnaívabbnak kell lennie, tehát a lehető legjobbat kell feltételeznie még arról is, akiről tudja, hogy nem feltétlen él olyan életet, hogy alkalmas lenne áldozni. Mert nem ismerhet minden körülményt. Inkább az a fontos, hogy az emberek valóban tudják, hogy mikor nem mehetnek áldozni és ezt komolyan is vegyék.

2016. okt. 14. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A katolikus válasz:

Az illetőnek kereszténynek kell lennie. Nem szolgáltathatják ki annak, aki nincs megkeresztelve.

Az illetőnek katolikusnak kell lennie, az egyház tanítását követnie. Nem lehet más egyházak tagjainak adni Jézus testét.

Továbbá a hívőnek szentségi állapotban kell lennie. Ez azt jelenti, hogy előtte vagy a keresztséget, vagy a bűnbánat szentségét kellett felvennie.

Ezeket nem tudja ellenőrizni a pap, mert csak azt tudja, hogy kik szoktak járni a templomba misére.

2016. okt. 14. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Kedves 1.Hsz!


Honnan veszed,hogy az úrvacsorából,csak "felkent keresztények"fogyaszthatnak?


Az idézett fordítás igen körmönfont fogalmazású.Szerintem nem Magyarországon nőtt fel a fordító.

Ez sokkal jobb:

(Korintus 11:28,29)"Ezért mindenki vizsgálja meg magát, csak azután egyen abból a kenyérből és igyon abból a pohár borból. Mert aki úgy eszi és issza, hogy nem becsüli meg az Úr testét és annak jelentőségét, az ítéletet hoz magára."


Itt nem a "felkentek"itélkezéséről van szó,hanem az egyén önvizsgálatáról.


Mit jelent a"mások felett való királykodás"?

2016. okt. 14. 18:37
 7/12 A kérdező kommentje:
Alias!Ment a zöld pacsi.Én is így látom.
2016. okt. 14. 18:46
 8/12 A kérdező kommentje:

3.Hsz!Ment a zöld pacsi,mert hasznosat írtál,de nem értek egyet az elvvel!


Egy felszentelt papnak,vagy bármely egyháznak nincs joga ítélkezni!Annak jogát Krisztus nem ruházta át senkire,viszont aki ennek ellenére ítélkezik mások felett,az ítéletet von magára.


Amiként az "utolsó vacsorán"a kenyér,és bor nem változott át jézus testévé,és vérévé,valamint Krisztus áldozata elégséges volt egyetlen alkalommal,úgy nem szükséges újból áldozni.

(Ha a szent jegyek valóban átváltoznának Jézus testévé,és vérévé,annak elfogyasztói kannibálokként ennének emberi testet,és innának emberi vért.)


Az úrvacsorai páska,és a bor,Jézus testét,és vérét JELKÉPEZI.

2016. okt. 14. 19:05
 9/12 A kérdező kommentje:
Jav.:Jézus
2016. okt. 14. 19:06
 10/12 A kérdező kommentje:
5.Hsz.Hasznos válasz,de nem értek egyet az elvvel.
2016. okt. 14. 19:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!