Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha nem lett volna a katolikus...

Ha nem lett volna a katolikus egyház olyan amilyen volt, hibáival, tévedéseivel, kegyetlenségével, hogy maradt volna életben a kereszténység Európában?

Figyelt kérdés

Elgondolkodtam azon, hogy mi minden rossz van írva a Katolikus egyház róvására a múltban és eyáltalán nem tölt el boldogsággal az amit tett. Viszont azon is elgondolkodtam, hogy mi történik akkor ha nem történnek meg azok a dolgok. Ott voltak például a barbár inváziók, ott volt pl a mongol horda ami elég nagy veszélyt jelentett a kereszténységre nézve, nem beszélve Ozmán birodalom felemelkedéséről. Mindezeket csak úgy tudták visszaverni azokban a nehéz időkben ha Isten nevében hívják a katonákat a harcba.

Persze ez nekünk most úgy tűnik, hogy a Katolikus Egyház felhasználta Isten nevét és gyilkolt a nevében, de mi van akkor hogyha részben Isten így oldotta meg ezeket a gondokat. Hisz az Ótestamentumban többször is olvassuk amikor elég keményen elbánik azokkal a népekkel törzsekkel akiket ártalmasoknak talál.

Lehetett volna ez másképp?

Jézus megmondta, hogy háborut hozott és szerintem mindazok a "kegyetlen" harcok nem Isten akarata ellen történtek meg.

Vagy van más magyarázat erre?


Egy nem katolikus.



2017. jan. 25. 06:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
78%
Jogos a kérdés. Menne a zöld kéz, ha lehetne. :)
2017. jan. 25. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
52%

Szia!


Nos ez nagyon is nézőpont kérdése. Ugyanis hitünk szerint a barbár inváziókat, és a veszélyt éppen Isten engedte meg figyelmeztetésül...


Lásd pl. Jelenések könyve történelmi folytatólagos értelmezését, amit az akkor élő magyar protestánsok írtak le (pl. Károli Gáspár...stb.)


Természetesen lehetett volna másként, ahogyan az általad is említett Ószövetségi példák is mutatják...


Üdv. Péter

2017. jan. 25. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
80%

A történelem fényében a "katolikus kegyetlenségek" jó része hoax, amelyet viszont boldogan elfogadnak az antikatolikus érzelmű és a történettudományban jártas emberek.


Az alábbi cikket érdemes átböngészni ezzel kapcsolatban, ahol a szerző történelmi dokumentumokat vizsgálva vonja le a maga következtetését erről a témáról:


[link]


A másik meg az, hogy ahhoz a "kegyetlenséghez" bizony a középkori protestánsok is hozzájárultak, mivel ők is megégették volna azt, aki ellentmondott az ő tanításaiknak. Ugyanúgy ott volt az antiszemitizmus is a reformációban Luther Mártonnak köszönhetően, aki ha jól emlékszem egyik könyvében nem akármilyen jelzőkkel illette a zsidókat.


Ezt csak azért tartottam fontosnak elmondani, mert a laikusok rendszerint úgy fogják fel a középkori eseményeket, mint a gonosz és a jó küzdelmét, ahol a démoni Katolikus Egyház ellen lépett fel Isten embere, Luther Márton. Ez így ahogy van, nem igaz.


Persze, ez nem azt jelenti, hogy a Katolikus Egyház ártatlan lett volna, a saját tetteiért vállalja a felelősséget (lásd: pápai bocsánatkérések).


Üdvözlettel,


Dante

2017. jan. 25. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 KZitus ***** válasza:
20%

Szia


A magvetőről szóló példázatban maga Krisztus adja meg a választ a kérdésedre.

A Máté 13:24–30 és a magyarázatára a Máté 13:37–43 olvashatsz.

Azt, hogy hogyan nevezik a "gyomot", nem ír a Biblia, de Írásellenes viselkedésükről fel lehet ismerni őket, ahogyan te is írtad. Nem látom helyénvalónak megnevezni őket, mert ez nem a mi(emberek) feladatunk.

A példázat szerint Krisztus fogja megsemmisíteni őket, tehát Ő és az angyalok fogják végezni a "válogatást".

Krisztus óta minden ember egyéni felelősége, hogy a "gyomhoz", vagy a "búzához" tartozik-e.

De a szeretet Istenéről el sem tudom képzelni, hogy a ""kegyetlen" harcok " az Ő jóváhagyásával történtek volna, viszont, még ma is eltűri azt a sok kegyetlenséget, amit az ő nevében hajtanak végre. De véget vet neki, hiszen annak a napnak és órának a dátuma NÁLA már akkor ki volt tűzve, amikor Jézus arról beszélt: "nem tudjátok sem a napot, sem az órát."

A Jelenések könyvében János látomásban látta, amint Jézus a kezében taartja a gyülekezeteket, tehát már az első századtól vezeti, táplálja, óvja azokat, akik őszinte követői.

2017. jan. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
70%

Érdekes kérdés, már korábban is gondolkoztam ilyesmin. Ha pusztán a történelmet nézzük, könnyen lehet pl. előttem író KZitus most nem a katolicizmust átkozná, hanem lelkes dzsihadistaként a kereszténységet.

Nem csak a Szent Liga harcaira gondolok (ami létre se jött volna pápai felhívás nélkül), de Ibéria területén is keresztény összefogásra volt szükség, hogy visszahódítsák az arab kézen lévő területeket.

2017. jan. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

#1 köszönöm a támogatást!

Őszintén sajnálom, hogy téged lepontoztak.

2017. jan. 25. 12:17
 7/16 A kérdező kommentje:

Péter!


Szia!


"Nos ez nagyon is nézőpont kérdése."


Ezzel egyetértek!

2017. jan. 25. 12:18
 8/16 A kérdező kommentje:

Dante!


"Persze, ez nem azt jelenti, hogy a Katolikus Egyház ártatlan lett volna, a saját tetteiért vállalja a felelősséget (lásd: pápai bocsánatkérések). "


Ezt nem is vontam kétségbe, mert ha az igazság útján akar az ember megmaradni akkor szerintem mem szabad csak azt elfogadnia ami megfelel saját kis világának hanem azt is ami nem ha egyszer úgy követeli az igazság.


Én az utóbbi időben elég sokat gondolkodtam, hogy mi volt az értelme annak a sok fájdalomnak ami végig kísérte a kereszténységet ezen hosszú útján.


(Laikusként a saját véleményemet írom le senkire nem szeretném rákenni esetleges tévedésemet.)


Én mint nem katolikus úgy gondolom,hogy sokat köszönhetünk az egyháznak mert ha csak a szent íratokra gondolunk, hisz mindvégig biztonságban voltak az egyháznak köszönhetően!

Persze ezt nevezhetjük Isteni gondviselésnek is,csakhogy talán egyeseknek ez nem igazán tetszik mert felmerűl az a kérdés, hogy Isten vajon miért pot azt az egyházat választotta ki erre a szent feladatra aki annyi "szörnyűséget" tett?

Továbbá sokáig rejtély volt előttem az inkvizíció is mert egyszerűen nem tudtam megérteni azt, hogy azok akik Isten szolgáinak nevezik magukat, hogy tudhattak olyan kegyetlen módon bánni felebarátukkal, és ellent mondani mindannak amire Jézus tanított és azt hiszem,hogy erre is van logikus magyarázat.

Gondoljunk csak vissza azokra a sötét időkre (már amennyit tudunk belőle) milyen lehetett akkor az élet?

A tudomány még pelenkában járt és minden ami természetfelettinek tűnt magyarázatot követelt úgy a pór nép számára mint az akkori egyházi vezetőknek vagy királyoknak és sok választási lehetőségük nem igazán volt mert vagy az Istenre tudtak hivatkozni vagy pedig az ördögre.

Én őszintén megmondva most jelenleg nem igazán tudom elítélni azokat a papokat vagy inkvizítorokat mert ők valójában nem is tudták, hogy mit cselekszenek szerintem szent meggyőződésük volt, hogy mindent amit tesznek Istenért teszik.

Persze az is tény, hogy sok "szent"ember visszaélt az egyháztól kapott hatalmával és a saját kútjára hajtotta a vizet és ez ellen nincs mentség.

Mindamellett azt hiszem,hogy azokban az időkben még nem egészen volt kihalva a pogányság vallási kultúrája, itt ott még akadtak követők akik még a boszorkányságban a sámánizmusban hittek és vitték volna tovább az örökségüket, és szerintem ez is nagy szerepet játszott abban, hogy annyira könyörtelen volt az egyház azokkal szemben akikben az ördögöt látta.


Szóval most mi a modern kor embere bármit is mondhatunk, de ha mi éltünk volna akkor azokban az időkben én úgy gondolom, hogy semmi sem lett volna másképp mert bármennyire is fáj ezt kimondani, de mindez szükséges volt ahhoz, hogy a kereszténység megérjen, és felnőjön.


Ez az én véleményem Dante.

2017. jan. 25. 13:23
 9/16 A kérdező kommentje:

Kzitus


Szia!


"De a szeretet Istenéről el sem tudom képzelni, hogy a ""kegyetlen" harcok " az Ő jóváhagyásával történtek volna,"


Én eltudom képzelni és nem azért mert Isten ellen szólok hanem azért mert úgy gondolom, hogy Isten minden időkben résen volt és van és mindig megvannak az Ő útai amelyek néha számunkra felfoghatatlanoknak és könyörteleneknek tűnnek.


3Móz 26:21-25

" Ha mégis ellenemre jártok, és nem akartok reám hallgatni: hétszeres csapást borítok reátok a ti bűneitekért.

És reátok bocsátom a mezei vadakat, hogy megfoszszanak titeket gyermekeitektől, kiirtsák barmaitokat, és elfogyaszszanak titeket, hogy pusztákká legyenek a ti útaitok.

És ha ezek által sem jobbultok meg, hanem ellenemre jártok:

Én is bizony ellenetekre járok, és hétszeresen sújtalak titeket a ti bűneitekért.

És hozok reátok bosszuló fegyvert, a mely bosszút álljon a szövetség megrontásáért. Ha városaitokba gyülekeztek össze, akkor döghalált bocsátok reátok, és az ellenség kezébe adattok."


Zsolt 34:16 (34:17)

Az Úr orczája pedig a gonosztevőkön van, hogy kiirtsa, emlékezetöket a földről.


Jer 50:21-23

"A kétszer pártütők földére mej fel, és a meglátogattatás lakóit irtsd ki, öljed és irtsad őket, azt mondja az Úr, és mind a szerint cselekedjél, a mint parancsoltam néked.

Harczi zaj a földön és nagy romlás.

Hogy elmúlott és összetört az egész föld pőrölye! milyen útálatossá lett Babilon a nemzetek között."


Szóval én el tudom képzelni Kzitus.

2017. jan. 25. 13:42
 10/16 A kérdező kommentje:

#5


"Nem csak a Szent Liga harcaira gondolok (ami létre se jött volna pápai felhívás nélkül), de Ibéria területén is keresztény összefogásra volt szükség, hogy visszahódítsák az arab kézen lévő területeket."


Egyetértek mert szeríntem is létfontosságú volt a kereszténység számára ha minél kevesebb terület marad arab kézben.

Ennek ma is érzékelhetjük a hatását sajnos.

2017. jan. 25. 13:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!