Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a hétköznapokban...

KZitus kérdése:

Mit jelent a hétköznapokban az, hogy "legyen ugyanolyan a gondolkodásmódotok, mint amilyen Krisztus Jézusé volt"?

Figyelt kérdés
"A kitartást és vigasztalást nyújtó Isten pedig adja meg nektek, hogy legyen ugyanolyan a gondolkodásmódotok, mint amilyen Krisztus Jézusé volt, hogy egy akarattal, egy szájjal dicsőítsétek Jézus Krisztusnak, a mi Urunknak Istenét és Atyját. Róma 15:5,6

2017. jan. 26. 09:12
1 2
 11/13 Kapitány_úr ***** válasza:

Szia,


Valóban nem "gondolkodásmód" a helyes kifejezés, de a lényeg, hogy a szöveg (megnézvén az eredeti ógörög szöveget), azt akarja kifejezni, hogy a hozzáállásod az emberekhez és a világhoz legyen egyre és egyre hasonlóbb, mint Jézusé.

Ez tulajdonképpen egyszerűen annyit jelent, hogy tanulj Jézustól.


Na most, nézzük meg egy nagyon kicsit analitikusan Jézus viselkedésének egy részét, válaszolván a kérdésedre.

Jézus, mint egyén olyas valaki volt, aki a világot tökéletesen látta és értette a mag abszolút valóságában. Erre senki nem képes, de törekedni lehet, sőt kell felé.

Ebből következik maga az a hozzáállás, hogy mindig a másik megértésre törekszel te, mint ember. Tehát arra, hogy ha egy egyén tesz valamit, akkor megértsd, hogy ő azt miért cselekedte. S ha konkrétan meg nem is értenéd, de mégis tudd, hogy nagyon is megvan a háttere annak a tettének, mint pl.: neveltetés, környezet, temperamentum, élményrendszer, ítélkezésrendszer, stb. Tehát, hogy az az ember valahogy valamiért szerveződött, s ez által cselekszik valamilyen módon. Ha ezt megérted, többé nem nagyon tudsz haragudni igazán senkire, bár tetteit megítélheted, hogy jó-e vagy rossz-e, de magát az egyént már nem fogod vele azonosítani, mert tudod, hogy csak valamiért olyan, de nem feltétlenül szabad akaratából.


Jézusnak egy másik érdekes tulajdonsága, szintén személye abszolút jellegéből következik, hogy olyan, mint a fehér fény. Minden színt magába foglal, és mindenféle színű dolog visszaverhet belőle valamennyit. Értsd: Jézus annyira homogén személyiség volt, hogy mindenkihez tudott hasonulni, s ezáltal mindig mindenkivel úgy viselkedett, ahogy annak szüksége volt ahhoz, hogy megjavuljon, meggyógyuljon lelkileg.

Ez megint csak elérhetetlen számunkra, de ha az elsőt megérted, akkor meg fogod azt is találni, hogy azok felé, akik körülvesznek, hogyan viszonyulhatsz úgy, hogy ne elmélyítsd őket lelki gondjaikban, hanem inkább hasznukra, épülésükre légy jellemeddel, egyéniségeddel.


A harmadik, amit kiemelnék az Ő személyéből, az a szeretet.

Na most, tetszik tudni, a szeretet nem egy érzelem. Megnyilvánulhat érzelmekben, de ő maga nem érzelem. Pl.: éppúgy jöhetsz szeretetből egy együtt érző öröm, mint fájdalom, vagy akár harag is, mely konstruktív a harag célszemélyének (mondom: ha szeretetből jön).

A szeretet maga a jóra irányuló akarat. Tehát, amiről elébb írtam: keresni, hogy a másiknak mi az, ami fejlődésére, üdvére válik, és törekszel úgy cselekedni vele. Azt írom, "törekszel", mert nem tudsz abszolút jó lenni, csak akarhatsz, és csak is az akarat számít, mert az tesz azzá, aki vagy.

Akarat. S Jézus itt mutatja meg azt, hogy a kereszt táplálja, műveli ki az igazi szeretetet. Mert, ha az előzőeket megérted, kiviláglik előtted, hogy nem csak akkor szeretünk, amikor jól érezzük magunkat, nem azért szeretünk, mert boldogságot nyerünk általa, hanem mert így akarjuk. S akkor tudod, hogy a szereteted igaz, ha akkor is kitart, amikor szenvedések járnak, küzdelmek jönnek, semmi boldogság, csak fájdalom, nyugtalanság kísér, és semmi örömöd nincs szereteted tárgyában. Ha akkor is kitart, akkor igazi a szeretet, egyébként csak szalmaláng.


Írtak a szentek is könyveket. Ajánlom, hogy olvass ezekből. Olvass nagyon sokat Szent Pio atyáról! Keresd meg őt, sok mindent megértesz majd. Illetve olvass sokat Szókratészt, ő megtanít gondolkodni.

2017. szept. 17. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

11-es hsz


közönöm az írásod

Amiről a hármas bekezdésben írsz, az az a·gaʹpe(görögül)

Az a·gaʹpe „nem érzelgősségre utal, mely csupán személyes kötődésen alapul, ahogy azt sokan gondolják, hanem erkölcsi érzék vagy társadalmi normák által vezérelt szeretet, melyet készakarva táplálunk valamilyen alapelv miatt, kötelességtudatból, vagy mert tudjuk, hogy így helyes. Akiben ilyen szeretet van, az őszintén a másik javát keresi, szem előtt tartva azt, hogy mi a helyes. Az a·gaʹpe (szeretet) fölötte áll a személyes ellenségeskedésnek, és sohasem engedi, hogy a neheztelés miatt figyelmen kívül hagyjuk a helyes alapelveket, és rosszal viszonozzuk a rosszat.

Az a·gaʹpe mély érzéseket is takarhat. „Buzgó szeretettel [a·gaʹpe] legyetek egymás iránt” — tanácsolta Péter apostol a 1Péter 4:8-ban. Leszögezhetjük tehát, hogy az a·gaʹpe mind a szívet, mind pedig az elmét magában foglalja.


néhány hasznos bibliavers, mely rámutat, hogy milyen ereje van a szeretet e nemes formájának, és mi mindent foglal magában: Máté 5:43–47; János 15:12, 13; Róma 13:8–10; Efézus 5:2, 25, 28; 1János 3:15–18; 4:16–21.

2017. szept. 18. 10:23
 13/13 Kapitány_úr ***** válasza:

Igen. :)


Viszont hadd revideáljam magam:

előző kommentemben leginkább a másik üdvére válását emeltem ki a szeretetből. Viszont helyesebb lenne a kereszthordozást kiemelni.

Mindenféleképpen fenn áll a veszélye annak, hogy az egyén egyfajta "tartalék-krisztusként" fog az emberekhez közeledni, ami korántsem helyes, még ha látszólag gyümölcsöző is, hiszen nem őszinte, nem hagyja egyéned valóságát kiteljesedni, márpedig a helyesen értelmezett szeretet (minthogy alapja bölcsesség) ezt eredményezi.

Tehát óvatosnak kell lenni mindezek gyakorlása közben, hogy őszinte legyen az ember, és tanuljon, művelje magát, ne pedig szerepet játsszon, mint azt sokan teszik.

2017. szept. 19. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!