Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Buddhizmusban nem világos...

Buddhizmusban nem világos valami, aki ért a témához, írjon? + Lent.

Figyelt kérdés

Az világos, hogy magunk vagyunk felelősek önmagunkért, megvilágosodásunkért, hogylétünkért.


Azt is érteni vélem, hogy a buddhista filozófia szerint az istenek még nem léptek ki a szamszárából. (Tehát nem olyan értelmű az isten szó, ahogyan pl. a keresztények használják.)


Ami a kérdésem: Gautama Sziddhártha, a Buddha mit mond arról, hogy van-e egy "legfelsőbb lény"? Olyasmi, mint pl. a kereszténységben a Teremtő.


Erről mond-e valamit?


Úgy rémlik, hogy Indra kérésére forgatta meg a tan kerekét.


Akkor itt "kilyukadunk" egy hindu "eredetre"? Ísvara?


Ha nem, akkor hogy van ez?



2017. febr. 14. 19:49
 1/5 Alain Delon ***** válasza:
100%
Nincs.
2017. febr. 14. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 feketepeter ***** válasza:

Nincs. Az istenek is alavetettek a szenvedesnek, a szamszaraban elnek. A buddhista kozmologiaban hat letsik van, melyek kozott bolyonganak az erzo lenyek, es halaluk utan a hat letsik valamelyikere szuletnek ujra. (Az emberi letsik is ilyen.) Istenkent is ujra lehet szuletni, ha valaki nagyon sok jo karmat halmoz fel eleteben. De ez a nagyon sok jo karma is kimerul egy ido utan.


A buddhista kozmologia a buddhizmus keletkezesekor Indiaban elterjedt brahmanizmusbol szarmazik, ezert a hasonlosag a hinduizmussal.

2017. febr. 15. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Egy előadásban hallottam - úgy rémlik - hogy az előadó azt mondta, hogy Sziddhártha nem akart tanítani, de Indra kérlelte Őt és végül megtette.


Akkor ez honnan jöhetett? Ti nem hallottatok erről?

2017. febr. 20. 22:22
 4/5 Jorck válasza:

Én úgy tudom feltették neki ezt a kérdést, de nem válaszolta meg.


[link]


Korlátozott tudatom alapján én viszont úgy értelmezem ezt hogy ha elég "tiszta ,, minőségű tudatot sikerül elérnünk (vagyis elég közel kerülünk saját Buddha természetünkhöz), akkor megtudjuk erre a kérdésre a választ. Vagyis azért nem válaszolt rá, mert nem segítene semmiben a válasz, de mikor valakinek elég képzett lesz hozzá a tudata akkor meg már úgyis mindegy, mert tudni fogja a választ is a saját tapasztalata alapján.

A kérdés tehát kizárja a választ.

Viszont így aki meg kíváncsi rá, annak ösztönző erejű lehet a gyakorlásra.


Amúgy is Buddha azt mondta egyszer ha jól emlékszem (bocsi de emlékezetből írom):


~Egy őszi erdőben voltak és Buddha azt mondta: -látjátok itt minden felé a lehullott faleveleket?

Majd felvett egy marékkal és azt mondta.

Ez itt a kezemben amit tanítok nektek mert ez visz el a szenvedéstől való megszabaduláshoz.

De ha körbenéztek az erdőben lévő összes levél lenne akkor a tudásom, de többit nem tanítom mert felesleges a cél eléréséhez.


Vagyis tudta a választ de nem tartotta szügségesnek hogy elmondja, mivel aki eléri a Buddha állapotot rendelkezni fog a többi tudással is.


Bocsi ha kicsit kicsavartam a témát, jelenleg ennyit tudtam erre reagálni.


További szép estét. :)

2017. febr. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Szép napot neked, nektek is!
2017. febr. 23. 13:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!