Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan alakult ki és mikortól...

Hogyan alakult ki és mikortól történelmileg, hogy a katolikus templomokban szabad a szobrok tisztelete?

Figyelt kérdés

2017. márc. 11. 12:07
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
40%
Nem alakult ki, ezért időpontot sem tudok.
2017. márc. 11. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A románkorban jelentek meg olyan domborművek amivel oszlopfőket díszítettek, innentől beszélhetünk szobrokról, de mi a szobrokat SOHA NEM TISZTELJÜK.
2017. márc. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 szp72 ***** válasza:
78%

Pontosabban fogalmazva:


A katolikusok nem imádják azaz nem tisztelik istenként a képeket, így a szobrokat sem. Természetesen mindent lehet többé-kevésbé tisztelni vagyis megkülönböztetett bánásmódban részesíteni. Ha például nem hugyozod le lánchídi oroszlánt, akkor ezzel már valamilyen szinten tiszteled azt a műalkotást. Vagy ha megkoszorúzod a holokauszt emlékművet vagy virágot viszel oda akkor egy még nagyobb tiszteletben részesíted.


Szobrok már az Ószövetség idején a jeruzsálemi templomban is voltak. Természetesen a zsidók tisztelték a templomot és vele együtt minden berendezését: oltárt, ruhákat, edényeket, szobrokat stb.


Hogy mióta vannak a katolikus templomokban szobrok? Ezt nem tudom pontosan, de mozaik képek, festmények már elég régóta bizonyíthatóan vannak, a II-III. századból is vannak már leletek.

2017. márc. 11. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Elnézést, akkor rosszul tettem fel a kérdést!


Úgy értem hogy mikor alakult ki a katolikus egyházban hogy szabad szobrok előtt imádkozni?

Hogyan kerültek be a szobrok a katolikus templomokba?


Nem provokatív kérdésnek szántam, történelmileg érdekelne ha valaki tud rá válaszolni!


Tudom hogy a szobor előtti ima átszármazik arra akit ábrázol, én nem tekintem bálványimádásnak, nem azért kérdeztem!

Köszönöm!

2017. márc. 11. 13:01
 5/14 anonim ***** válasza:
72%

Ahogy a 3. válaszoló írta, 2-3. század. Az első ismert Jézus szobor a 3. századból származik (elefánt csontból készült Jó pásztor), 2. századból maradtak fent katakombákat díszító freskók és mozaikok, amik Jézust, az apostolokat vagy más szenteket ábrázolnak.

Ezek néhány század alatt sokat fejlődnek, ehhez szükség volt, hogy a katakombákból végre előjöhessenek.

2017. márc. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
73%
Nem a szobrot tiszteljük, hanem azt a személyt, akit ábrázol. Ez azért alakult ki régen, hogy az írástudatlanok is meg tudják érteni a bibliai eseményeket, és a szentek életét a festményeknek és szobroknak köszönhetően. Ma már csupán dekorációs célt szolgál.
2017. márc. 11. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
17%
Mindegy, hogy a szobrot, képet tisztelik-e vagy akit ábrázolnak. Ez akkoris Biblia, így Isten ellenes. Világosan benne van, hogy ne készítsenek ilyen szobrokat, képeket. Tök mindegy mi a céljuk. A katolikus egyház álkeresztény vallás.
2017. márc. 11. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
7%
* a katolikus egyház álkeresztény.
2017. márc. 11. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

"Mindegy, hogy a szobrot, képet tisztelik-e vagy akit ábrázolnak. Ez akkoris Biblia, így Isten ellenes."


Aham, "kár" hogy a Biblia mást állít. A nagy katolicizmus ellenességed mellett nem ártana, ha olvasnád is a Szentírást.


Kiv 25,18-22

Készíts vert aranyból két kerubot az engesztelés táblájának két végére. Állítsd az egyik kerubot az egyik végére, a másikat a másik végére. Az engesztelés táblájának két végére állítsd a kerubokat. A kerubok szárnya fölfelé legyen széttárva, hogy szárnyukkal befödjék az engesztelés tábláját, az arcuk pedig forduljon egymás felé. A kerubok arca tekintsen az engesztelés táblájára. Az engesztelés tábláját helyezd a láda tetejére. A ládába pedig tedd be a bizonyságot, amelyet adni fogok neked. Ott fogok veled találkozni, s a törvény ládáján álló két kerub között, az engesztelés táblájáról közlöm veled mindazt, amit általad Izrael fiainak mondani akarok.



Ez 41,17-20

A bejárattól egészen a templom belső részéig és kívül, és minden falon körös-körül, kívül és belül kerubok voltak meg pálmák. Egy pálma volt két kerub között, és mindegyik kerubnak két arca volt: emberi arca az egyik pálma felől az egyik oldalon, és oroszlánarca a másik pálma felől a másik oldalon. Így voltak ábrázolva körös-körül az egész templomban. A padlótól a kapu felső részéig kerubok és pálmák voltak kifaragva.



Józs 7,6

Józsue megszaggatta ruháját, s arcra borulva feküdt a földön az Úr ládája előtt egészen estig.

2017. márc. 11. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
#7 Akkor elmagyaráznád, hogy Isten maga miért adta ki parancsba az ószövetségben a híveinek, hogy a templomba kerüljenek szobor Kerubok?
2017. márc. 11. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!