Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Krisztus csak Isten egy másik...

Szp72 kérdése:

Krisztus csak Isten egy másik megjelenési formája?

Figyelt kérdés

Sok Szentháromságot védelmező hozzászóló írja ezt itt a GyK honlapon. Ezt mégis hogy értitek? Ez szerintem eléggé szabelliánus ízű kijelentés vagy teljesen az.


Szabelliosz a III.század körül azt állította, hogy ahogy egyetlen színész el tud játszani több szerepet különböző álarcot vagy jelmezt használva, úgy valójában az Atya, a Fiú és a Szentlélek is valójában ugyanannak az egyetlen Istennek a különböző megjelenési formái, különféle szerepei. Tehát tagadta, hogy hogy az Atya és a Fiú valóságosan különböző személyek lennének.


Isten meg tud jelenni sokféle alakban, közönséges emberként, királyként, égő csipkebokorként, vagy vakítóan fényes alakként, ezek az ő megjelenési formái.


Az ortodox katolikus tanítás szerint, amely a Niceai hitvalláson alapul, Krisztus nem pusztán Isten egy másik megjelenési formája, hanem egy tőle különböző személy, egész pontosan a Fia. Két különböző személy birtokolja ugyanazt az egyetlen istenséget, ugyanazt az egyetlen isteni lényeget. Egy hasonlattal élve ez olyan, mint amikor két emberi személy birtokolna egyetlen emberi testet. Egy ember két személyben. Isten persze nem ember, neki nem teste van hanem szelleme vagy más szóval lelke van. Az Atya lelke egy az egyben a Fiú lelke ez teszi őket eggyé.


A Szentlélek az általam legjobbnak gondolt teológiai magyarázat szerint az Atya és a Fiú egysége. Két személy egysége nem lehet se személytelen, se egyik se másik személy, hanem csak egy titokzatos harmadik.



#Szentháromság #szabellionizmus
2017. márc. 16. 21:03
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
97%

Hármasságok jellemzik a világot

Isten: Atya, Fiú, Szentlélek

Világ: tér, idő, anyag

Anyag: szilárd, folyékony légnemű

Tér: magasság, szélesség, mélység

Idő: múlt, jelen, jövő

2017. márc. 17. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

"Krisztus csak Isten egy másik megjelenési formája?"

Úgy mondanám, hogy Isten téridőben való fizikai megjelenési formája Jézus. Szellemi megjelenési formája a Szentlélek, Isten teljessége pedig felfoghatatlan. Az ember is test és szellem, tehát van egy nem anyagi részünk is. Persze ez sem ilyen egyszerű szerintem, alaposan leredukáltam ezt a kérdést

2017. márc. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 imakommandós ***** válasza:

Jól mondja Szp72, egy Isten van három személyben.

Ez pedig az írásnak egy titkos értelme, misztikum.


Nem lehet racionálisan levezetni a szövegből kényszerítő erővel a szentháromság titkát. Jézus is hol azonosítja magát Istennel, hol megkülönbözteti magát. Az evangéliumokban 19 olyan szöveghely van, amelyben az "Úr" szó alkalmazása Jézusra vagy egyértelmű azonositást, vagy erős összecsengést mutat az ószövetségi JHWH-val, vagyis az örökkévalóval.

Azt tudjuk, hogy az Istent soha senki nem látta, de a tükörképe emberként jelent meg, tehát nem eretnekség azt gondolni, hogy ha a Fiú férfi képében jelent meg akkor az Atya is antropomorf, viszont az Istenségről semmi formát nem tudunk, és ember nem láthatja meg élve.

2017. márc. 17. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
A Szentírásból teljesen világosan kitűnik, hogy 3 személyről van szó. Három külön akarat; az Atyának is külön akarata van, ahogy Jézusnak is. Szentlélekről pedig szintán úgy beszél Jézus és sok helyen olvashatjuk, mint aki külön akarattal rendelkezik (egy másik személy). Ettől még lényegükben lehetnek egy Isten. Egy másik buktatója ennek az eretnekségnek, hogy az Atya nem szülhette meg önmagát, mint ahogy az Írásban olvashatjuk.
2017. márc. 17. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

#3

„A "személy" szó meghatározása nem éppen egyszerű. Első megközelítésben mondjuk amolyan "értelmes tudat központ".”


Jó, nézzük akkor ebből a szempontból. Tehát azt mondod, hogy Jézus és az Atya nem lehet egy „értelmes tudat központjuk”, hanem külön-külön lehet csak „értelmes tudat központjuk”. Ebben az esetben fel kell tenni azt a kérdést, hogy vajon, ha Jézus és az Atya is szeretné, hogy egyek legyenek ebben is, akkor ki az, aki meg akadályozhatná őket ebben?



„Aki engem látott az látta az Atyát is."

„Ez a mondat tehát semmiképen sem jelenti, hogy én vagyok az Atya. Ez lenne a szabellionista eretnekség.”


Jézus nem az Atya, hanem egy az Atyával.



„azt jelenti, hogy a Fiú az Atya tükre. Ha tükörben látsz valamit, akkor nem csak a tükröt látod, hanem azt is amit tükröz.”


Ezt akár a sátán is elmondhatná magáról, hiszen ő az Isten majma, aki „tükrözi” az Istent a maga módján.



„Az Isten szót szabad és lehet a Szentháromságra érteni, amikor egyszerre gondolunk a három személyre. A Biblia azonban noha több esetben Istennek nevezi a Fiút is, legtöbbször csak és kizárólag az Atya személyét jelenti. Tehát Jézus ilyen értelemben és szóhasználatban nem maga az Isten, hanem a Fia.”


Az Isten kifelé EGYSÉG, BEFELÉ pedig hármasság. Nem volna szabad ezt a csodálatos egység kapcsolatot szembeállítani egymással, még látásmódunkban sem, mert ami egy, az valóban EGY.

2017. márc. 17. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

emánuel13-nak


Tulajdonképpen nem értem, hogy mit védelmezel és mit támadsz. Nem hiszed, hogy az Atya és a Fiú két különböző személy, vagyis hogy alapvetően többről van szó, mint két megjelenési formáról? Mert ugye ez az alapkérdés.


Mint mondottam a személy fogalmának meghatározása nem éppen könnyű feladat, de nagyjából mindenki érti, hogy mit jelent. Mivel ugye csak magunkból tudunk kiindulni, tehát a személy úgymond olyan, mint én, tehát egy értelmes létező, akivel kommunikálni lehet, akinek önálló szabad akarata van. Két személy attól lesz két különböző személy, hogy képesek külön-külön döntést hozni, képesek mást-mást akarni, noha szabadon dönthetnek amellett is, hogy ugyanazt akarják. A két személy attól két különböző személy, hogy képesek külön-külön birtokolni dolgokat, noha dönthetnek úgy, hogy megosztják amijük van, s közösen birtokolnak mindent.


Az Atya és a Fiú két különböző személy, s az Atya úgy döntött, hogy mindenét a Fiúnak adja, akinek az Atya nélkül nem volna semmije, mert a Fiú született az Atyától, s nem az Atya a Fiútól. A Fiú pedig szabadon úgy döntött, hogy mindenét visszaadja az Atyának, tehát az Atya és a Fiú között egy kölcsönös önátadás és szeretet kapcsolat van. Az Atya és a Fiú azért egy, mert teljesen közösen birtokolnak mindent, egyetlen lényt alkotnak, de ebben az egyetlen lényben a személyük különböző marad.


Ha például neked egy olyan fiad lenne, akinek mindent, tényleg teljesen mindent neki adsz, még a saját tested is, akkor egyetlen emberi lény lenne, akit két személy birtokol. Istennek azonban nem teste van, hanem szelleme vagy más szóval lelke. A Biblia pedig éppen arról beszél, hogy az Atya lelke egy az egyben a Fiú lelke is. Minden, ami az Atyáé az a Fiúé, vagyis a két különböző személy teljesen egy, mivel a lelkük egy.


Azt írod, hogy az Atya és a Fiú ha akarná lehetne egyetlen személy is. S tulajdonképpen én azt gondolom, hogy akarják is, akarják a tökéletes egységet. Atya és a Fiú tökéletes egysége maga a Szentlélek, aki nem az Atya, de nem is a Fiú, hanem a kettőjük tökéletes egysége, az ő közös Lelkük.

2017. márc. 17. 22:17
 17/18 anonim ***** válasza:

Kedves Szp! :)

Én azt mondom,hogy igen mivel (próbálok egy hasonlatot írni);- parázs ugye nincs tűz nélkül, de hamu sem lehet parázs nélkül.

Én kb így tudom megmagyarázni a Szentháromságot.

Tehát,hogy parázs is legyen meg hamu is legyen szükség van a tűzre, és ez a tűz az Isten.

Persze ezeket el lehet választani de de egyik a másik nélkül külön külön nem létezhet.

tulajdonképpen két "elemről" tudunk esetleg beszélni ami egy harmadik nélkül nem létezhet.

Én szerintem "mint ahogy te is mondod" Isten nem ember és ezért ne is próbáljuk megérteni lényét mert azt úgysem fogjuk tudni megérteni. De minden esetre az egy nagyon nagy hiba,hogy a Teremtő Istent (lásd jehova tanúi) korlátok közé szorítják.

2017. márc. 22. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Mt.19,26.Jézus pedig rájuk tekintvén, monda nékik: Embereknél ez lehetetlen, de Istennél minden lehetséges.

Mk.10,27.Jézus pedig rájuk tekintvén, monda: Az embereknél lehetetlen, de nem az Istennél; mert az Istennél minden lehetséges.

Lk.18,27.Ő pedig monda: A mi embereknél lehetetlen, lehetséges az Istennél.


Az ember csak a múlandóságban tud gondolkodni. Isten pedig nem ember, mert ő örökkévaló és Ő teremtett mindeneket minden, az egész teremtett világ Ő benne áll fenn.


Isten Jézus által teremtett mindeneket. Isten az akarat, Jézus az Isten akaratának végrehajtója, és a Szent Szellem pedig amiben és ami által egységessé lesz minden.


Jézus maga az Élő Isten testbéli kinyilatkoztatása, azaz Jézus személyében Isten testé lett érettünk. Azaz Isten megjelent köztünk testben, Jézus személyében.

Jézus pedig kinyilatkoztatta az Atyát az emberek számára saját személyében.


1Tim.3,16.És minden versengés nélkül nagy a kegyességnek eme titka: Isten megjelent testben, megigazíttatott lélekben, megláttatott az angyaloktól, hirdettetett a pogányok közt, hittek benne a világon, felvitetett dicsőségbe.

1Jn 4,2.Erről ismerjétek meg az Isten Lelkét: valamely lélek Jézust testben megjelent Krisztusnak vallja, az Istentől van;

1Jn.4,3.És valamely lélek nem vallja Jézust testben megjelent Krisztusnak, nincsen az Istentől: és az az antikrisztus lelke, a melyről hallottátok, hogy eljő; és most e világban van már.

2Jn.1,7.Mert sok hitető jött e világra, a kik nem vallják a Jézust testben megjelent Krisztusnak. Ez a hitető és az antikrisztus.

Jn.10,30.Én és az Atya egy vagyunk.

Jn.14,8.Monda néki Filep: Uram, mutasd meg nékünk az Atyát, és elég nékünk!

Jn.14,9.Monda néki Jézus: Annyi idő óta veletek vagyok, és még sem ismertél meg engem, Filep? a ki engem látott, látta az Atyát; mimódon mondod azért te: Mutasd meg nékünk az Atyát?

Kol.1,16.Mert Ő benne teremtetett minden, a mi van a mennyekben és a földön, láthatók és láthatatlanok, akár királyi székek, akár uraságok, akár fejedelemségek, akár hatalmasságok; mindenek Ő általa és Ő reá nézve teremttettek;

2017. ápr. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!