Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy hívő, újjászületett,...

Egy hívő, újjászületett, megszentelődés útján lévő keresztény "politizálhat"?

Figyelt kérdés

Kizárólag magát újjászületettnek valló keresztények válaszát kérném, figyelembe véve ezeket az Igéket: Róma 13.1-7; Titus 3.1-2!

Azt tapasztalom, hogy a keresztények egy része aktívan szidalmazza, gúnyolja a kormányt, ami ütközik a fenti Igékkel. Nem FIDESZ-es vagyok, hanem kíváncsi a testvérek véleményére. A kérdésben lévő "politizálhat" szót ennek fényében értelmezzétek, kérlek


2017. márc. 30. 12:22
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
100%

Keresztségben újjászületett, hívő vagyok.


A szidalmazás és a jogos kritikák megfogalmazása nem ugyan az. Természetesen helytelen megengedni egy bizonyos fokú hangnemet, már-már gyakori néhányaktól a káromkodásba átforduló megjegyzés például különböző hírek alatt. Ez nagyon helytelen.

Az idézett írások pedig nem 1-1 konkrét kormányról szólnak, hanem általában a hatóságokról.


Szóval ezen írások fényében nyugodtan mondhatunk kritikát, de ügyelni kell, hogy ne csapjon át szidalmazásba.

2017. márc. 30. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
57%

Szia!


Egy valóban Krisztust követő keresztény nem politizálhat.


A politika mindig is arra irányult, hogy (demokratikusan, vagy diktatórikusan) de megragadja a hatalmat.


Jézus apolitukus volt, közömbös volt számára a politika.

Pedig abban a korban sokkal jobban át volt szőve a mindennapok élete a politikával, mégis távolt tartotta magát a politikától, és amikor királlyá akarták koronázni, inkább "elmenekült" onnan.


Viszont a hatalmon lévők elő tükröt tartott (politikai hovatartozástól függetlenül), "a szúnyogot kiszűritek, a tevét lenyelitek" "elszeditek az özvegyek házát, és felélitek" "jaj nektek".

De a hatalmon lévők palotáiba nem ment, már csak megkötözött kézzel volt ott megtalálható.

2017. márc. 30. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
Ha politizálás alatt arra gondolsz hogy elmondja a véleményét, miért ne? Persze nem mindegy ezt milyen hangnemben teszi.
2017. márc. 30. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:

Lennek kérdésem az 1. válaszolóhoz:


"Az idézett írások pedig nem 1-1 konkrét kormányról szólnak, hanem általában a hatóságokról. "


A fejedelem alatt értem a mai kormányt, mert akkor ők voltak a "politikai" hatalom.

Akár ez is idevág:

1 Péter

2,13 Engedelmeskedjetek azért minden emberi rendelésnek az Úrért: akár királynak, mint felebbvalónak; [Róm. 13,1.5. Mát. 22,21. Tit. 3,1.]

2,14 Akár helytartóknak, mint a kiket ő küld a gonosztévők megbüntetésére, a jól cselekvőknek pedig dícsérésére.


Ezek mai megfelelői szerintem a kormány.


A kritikának a hívő részéről mi értelme van?


Kettes válaszolónak is köszönöm, egyetértek. Isten ítéli a kormányt, ember nem teheti, nem kritizálhatja, mert akkor Isten választottjainak megy neki


Azért, a ki ellene támad a hatalmasságnak, az Isten rendelésének támad ellene; a kik pedig ellene támadnak, önmagoknak ítéletet szereznek.

Mert a fejedelmek nem a jó, hanem a rossz cselekedetnek rettegésére vannak. Akarod-é pedig, hogy ne félj a hatalmasságtól? Cselekedjed a jót, és dícséreted lesz attól.

Mert Isten szolgája ő a te javadra. Ha pedig a gonoszt cselekszed, félj: mert nem ok nélkül viseli a fegyvert: mert Isten szolgája, bosszúálló a haragra annak, a ki gonoszt cselekszik.

Annakokáért szükség engedelmeskedni, nem csak a haragért, hanem a lelkiismeretért is.

Mert azért fizettek adót is; mivelhogy Istennek szolgái, kik ugyanabban foglalatoskodnak.


Isten majd gondoskodik az övéiről, ne a kormánytól várja a keresztény a szép életet

2017. márc. 30. 13:11
 5/34 A kérdező kommentje:

"Ha politizálás alatt arra gondolsz hogy elmondja a véleményét, miért ne? Persze nem mindegy ezt milyen hangnemben teszi."


Köszi. Kérdésem ugyanaz. Mi értelme a hívőnek? Hogyan halad ettől a krisztusi életben, a megszentelődésben?

"Mindent Isten dicsőségére cselekedjetek". Ezt hogy szolgálja?

2017. márc. 30. 13:12
 6/34 anonim ***** válasza:
100%

Mi értelme? Hát, az ember jó esetben gondolkodik is, és van egyfajta véleménye a dolgokról.

Ez helyzettől függően lehet jó vagy rossz is, hogy ezt megfogalmazza, illetve ahogy megfogalmazza az ember.

2017. márc. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 A kérdező kommentje:

"Mi értelme? Hát, az ember jó esetben gondolkodik is, és van egyfajta véleménye a dolgokról.

Ez helyzettől függően lehet jó vagy rossz is, hogy ezt megfogalmazza, illetve ahogy megfogalmazza az ember."

Nem általánosan kérdeztem, hanem a Biblia tanítása fényében. Te keresztény vagy amúgy?

Ha nem kritizálom a kormányt, attól még gondolkodhatok, de nem feltétlen Isten szerint, hisz az Ő abszolútuma alapján a kormány kritizálása helytelen, nem szolgálja a megszentelődésünket, sőt ...

Sok esetben a helyes életet tanítja a biblia számunkra, tehát sok esetben gondolkodni is tanít, azaz javítja a helytelen gondolkodást.


Általánosan értem, amit mondasz, világi szempontból még egyet is értenék

2017. márc. 30. 13:22
 8/34 anonim ***** válasza:
100%
A Biblia tanítása fényében is érdemes lehet rámutatni hogy a kormány (vagy bárki) miben megy rossz irányba. Lehet hogy a kormányt nem fogja meghatni, de a többi hívőnek adott esetben segíthet látni hogy pl egy lelkész, egy keresztény vezető véleménye mennyire egyezik a sajátjával.
2017. márc. 30. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
75%

Nem teljesen érted jól. A probléma abból adódik, hogy az ókorban a hatalom általában egy személyben összpontosult, akik különböző hivatalokon keresztül érvényesítették hatalmukat.

Jelenleg a hatalom 3 különböző ágra bomlik. Van a parlament, ami a törvényhozó, van a kormány, ami a végrehajtó és van bírói hatalom (igazságszolgáltatás). Tehát ha én kritizálom teljesen jogosan a fidesz kormányt, azzal nem szegülök ellent a hatalomnak. Attól még fizetem az adót és a hozott törvényeket elfogadom. Ha számomra nem felel meg, akkor a következő választáson pedig másra szavazok.


Ha nagyon szeretnéd beleerőszakolni az adott versekbe, akkor a parlament, a kormány és bíróság együtt, egységesen az a hatalom, amiről idéztél. Nem pedig a fidesz, ami még csak így önmagában nem is kormány. (Akár szidhatnám anélkül is a fideszt, hogy a kormányt szidom.)


Valamint IV. Károly elüldözése óta nincs felkent királya az országnak.

2017. márc. 30. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:

#8 ez így elfogadható számomra, köszi


#9, értem, és így valamennyire elfogadható, figyelembe véve az #1-es választ.


"Ha nagyon szeretnéd beleerőszakolni az adott versekbe, akkor a parlament, a kormány és bíróság együtt, egységesen az a hatalom, amiről idéztél. Nem pedig a fidesz, ami még csak így önmagában nem is kormány."

Így pontos, én is így gondolom! + rendfenntartó erőket is idesorolnám, stb...


Még egy kérdés: mindezt a kritikát facebookon posztolva mennyire keresztényi? Mert ez a kritika nem igazán jut el a célba

2017. márc. 30. 13:38
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!