Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » V. Károly miért ragaszkodott...

V. Károly miért ragaszkodott a reformáció idején a katolikus rendszerhez? Miért volt érdeke ellenállni a reformátorok tevékenységeinek?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 4. 13:06
 1/8 anonim ***** válasza:
Egy katolikus spanyol király, aki ugyanakkor német-római Habsburg-házi császár, mi máshoz ragaszkodna ?
2017. ápr. 4. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Te kipróbáltad már, hogy egy számodra fontos szempontot elvetsz, gyökeresen más nézetekre térsz át és ellenkezőjét vallod, mint addig? Na Károlynak ugyanezért nem ment. Továbbá ezen kívül voltak (és mindig lesznek) politikai érdekek. Mert hatalom nagy dolog.
2017. ápr. 4. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Elvben nem lehetséges, hogy teljesen egyetértett a katolikus Egyház tanaival, míg a reformátorok tanaival nem? Szerintem teljesen elképzelhető.

Inkább volt jellemző, hogy hatalmi érdekek mentén álltak például Luther mellé a német fejedelmek, hogy ezzel is protestáljanak a császár ellen, gyengítség az akkorra már meggyengült központi hatalmat és tovább függetlenedjenek.

2017. ápr. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Én a politikai érdekekre vagyok kíváncsi. Azt megértem, hogy katolikusként nehéz volt elfogadni a reformátorokat, de volt ennek politikai érdeke is?
2017. ápr. 4. 16:35
 5/8 anonim ***** válasza:

Ahogy láttuk VIII. Henrik esetében, igazából nem volt politikai indoka, hogy ellenálljon a reformátorok tevékenységének. Ráadásul uralma Európa túlnyomó részére kiterjedt (és azon túl a gyarmatok révén), így tartania sem kellett attól, hogy más országok ellene fordulhatnának e miatt. IV. Henriknek inkább lehetett félnivalója az invesztitúra háburú idején, amikor a birodalom kisebb és gyengébb is volt.

Tehát erre én nem látok politikai indokot, ami megállna a lábán.

2017. ápr. 4. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2017. ápr. 5. 08:46
 7/8 anonim ***** válasza:

Hogyne lett volna politikai indok!!!


Semmi másról nem szólt csakis politikáról. Vallásos köntösbe bújtatott hatalomról és politikáról.


Mi pénzt fizettek Európai országok a Pápaságnak, a Vatikánnak mindenféle címen. Ők meg rettegésben tartottak mindenkit az inkvizíció által.


A német földesuraknak is elegük volt a katolikus vallás kizsákmányolásából, ezért is pártolták és támogatták Luthert, aki a Biblia írásaival és igéivel, szembe tudott szállni a katolikus hazugságokkal és hamis tanításokkal. A német földesurak hatalmas lehetőséget láttak az elszakadásra, kiválásra a katolikus kizsákmányoló uralom alól. Sajnos aztán később ez parasztháborúhoz vezetett az 1500-as évek elején.

2017. ápr. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7

Mintha magad se tudnád, hogy politikai vagy vallási okok miatt. Egyszer kijelented, hogy csak politikáról szólt, utána pedig belevonod a Biblia értelmezését.


Egyébként nem ártana kicsit jobban ismerni a történelmet, mert elég nagy zöldség amit összehordtál, minden obejektivitást és tényt nélkülöz, pusztán az indulat érezhető ki. Például a német választófejedelmek (nem földesurakról van szó....) nem a pápa, hanem a császár ellen protestáltak. Semmivel jobban nem "zsákmányolta ki" őket a katolikus, mint az evangélikus egyház. Vagy azt gondolod, hogy a semmiből termett az új egyház szervezéséhez majd fenntartásához szükséges arany? Ne vicceljünk már. A tized is 10%, akár katolikus Egyháznak, akár az evangélikusoknak fizeti be az ember, gondolom a matematika sem változott hirtelen meg.


Szerintem, ha történelmi vonatkozású a kérdés, akkor azt kezeljük is úgy. Egyébként a kérdés a császárról szólt, arra nem nagyon válaszoltál.

2017. ápr. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!