Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok az alábbi...

Mit gondoltok az alábbi tanításról? Azt, amelyre a kérdésem irányul KAPITÁLIS betűkkel emelem ki, hogy elkülönítsem.

Figyelt kérdés

"A srutik [szentírások] és a bölcsek azt mondják, hogy az OBJEKTUMOK CSUPÁN MENTÁLIS PRODUKTUMOK. SZUBSZTANCIÁLIS LÉTTEL NEM RENDELKEZNEK. Vizsgálja meg a kérdést, és ismerje fel e kijelentés igazságát.

Mindebből pedig az következik, hogy AZ OBJEKTÍV VILÁG A SZUBJEKTÍV TUDATBAN LÉTEZIK. Vagyis az Önvaló az egyetlen valóság, az Önvaló az, ami az egész világot áthatja s ugyanakkor körülveszi. S mivel [az Önvalóban] nincs kettősség, a gondolatok sem fogják megzavarni békéjét. Ez az Önvaló megvalósítása. Az Önvaló örökkévaló, s így a megvalósítás is örökkévaló."


Ramana Maharshi tanításából egy részlet.


Ez most csak egy ezós maszlag, vagy annál több?



2017. ápr. 23. 11:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
68%

Hülyeség az egész, de nagyjából ennyit jelent:

Hogy a tárgyak (nagyon tág fogalomként) csak az elménk szüleményei, de nincs nekik alaki valósága (léte).

A megtapasztalható valóság, csak az egyén tudatában, elméjében létezik.

2017. ápr. 23. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
34%
Ez mekkora hülyeség. Már az első mondat baromság,úgy értelmezem hogy "a tárgyak csak a fejedben léteznek"... MASZLAG ez a "tanítás"!
2017. ápr. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Én ezt vallom:

a teremtmények nem rendelkeznek szubsztanciális léttel, vagyis létük csak a Teremtőtől függ. De objektívak, tehát alakkal, és önállóssággal is rendelkeznek, de nem 100% függetlenek a Teremtőtől.


Viszont ez sem azt jelenti, amire az idézett rész utal.

2017. ápr. 23. 11:40
 4/15 anonim ***** válasza:

Pont tegnap volt itt erről szó.

Amit idéztél, azok egy szolipszista gondolatai - méghozzá egy olyané, aki úgy gondolja, hogy őrajta kívül még egy isten is létezik.

Az isten gondolt el mindent, és az istenen kívül létezik még ő (a szolipszista), de ő is csak az istene gondolataiban - és rajtuk kívül senki más nem létezik.

2017. ápr. 23. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

#4


Igen, ez az ún. szolipszista/advaita nézet egyik tanítása.

Csak nem akartam ezeket a szavakat használni, mert azok néhány embert elijeszthetnek.


Itthon a Tradícionalisták (László András a mostani vezetőjük) képviselik ezt a nézőpontot leginkább. De ők elég szélsőségesek. Olvastam írásaikat is. Elhatárolódok tőlük.


Engem az idézett rész vallásfilozófiai/pszichológiai vetülete érdekelne továbbra is.

A szolipszizmus egy szélsőséges álomvilág, realitások nélkül? Vagy van alapja, még ha el is túlozzák?

2017. ápr. 23. 13:46
 6/15 KZitus ***** válasza:
0%

Szia


Mit gondolok róla? Amire a Biblia is figyelmeztet:Kolossé 2:8: „Vigyázzatok: valaki még netán zsákmányul ejt titeket a filozófia és üres megtévesztés által, ami emberek hagyománya szerint, a világ elemi dolgai szerint, és nem Krisztus szerint való.”

Azt gondodolom súlyos hiba lenne, ha a világegyetemben az Isten utáni legnagyobb személynek, Jézus Krisztusnak a tanítványaként az igazi bölcsesség megszerzése helyett inkább a csalóka emberi filozófiákat választanák!

Krisztus tanítása ettől sokkal egyszerübb :-) és megtanít a jelenlegi, és felkészít a jövőbeni életre.

2017. ápr. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 imakommandós ***** válasza:

" A szolipszizmus egy szélsőséges álomvilág, realitások nélkül? Vagy van alapja, még ha el is túlozzák?"


Semmi alapja nincs. Teljes blődség. Mondogathatná egy hóhérnak aki a nyakára teszi kötelet, hogy a kötél csak a tudatában létezik, csak egy "mentális produktum", de attól még fennakadna a kötélen.

2017. ápr. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 imakommandós ***** válasza:
Az viszont egy részigazság a nagy zöldségben, hogy az ember lelke örökkévaló.
2017. ápr. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 imakommandós ***** válasza:
43%
Általában az ezós maszlagokra jellemző, hogy van egy icipici részigazság a nagy maszlagba. Az én véleményem szerint azért, mert az ember szelleme éhes az igazságra, és ha nem lenne benne semmi az igazságból, akkor nem is lenne egyáltalán vonzó annyira. De a nagy része akkor is badarság.
2017. ápr. 23. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
51%
Én inkább a dvaitadvaita, esetleg a visistadvaita filozófiához vonzódom. Az advaitából kiábrándultam.
2017. ápr. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!