Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » "Három önteltség: "Jobb...

"Három önteltség: "Jobb vagyok", "Egyenlő vagyok", "Rosszabb vagyok". Mit jelent ez?

Figyelt kérdés
Buddhizmus.

2017. jún. 2. 15:07
 1/10 anonim ***** válasza:

"A mindenséggel mérd magad!"


József Attila

2017. jún. 2. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az összehasonlítgatás másokkal,a bőntudat következménye.


Amikor az ember bűntudatot érez,megpróbál mentségeket keresni,s az az,hogy mások sem jobbak.


A "Jobb vagyok"gondolkozás akkor jön elő,amikor nem akarom meglátni másokban,a jóságot.


Az"egyenlő vagyok",rendszerint a jogköveteléssel függ össze.Amikor azt érzem,hogy mások uralkodnak felettem.


A"rosszabb vagyok",szintén az önértékelgetés hamis kényszeréből adódik.


Ne szabjátok magatokat a világhoz,hanem változzatok meg,a ti gondolkozásotok megújjulása által!

2017. jún. 2. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Sületlenség. Az ember mindig hasonlítgatja önmagát a világhoz, ami körbeveszi. Ez teljesen normális és szükségszerű.

Ha nem így lenne alapvető fogalmak nem létezhetnének.

Például kihez/mihez képest létezne jó-rossz, szép-csúnya, kedves-gonosz.

Önteltség az, ha tagadod az emberi gondolkodás egy alapvető elemét.

2017. jún. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"Az ember mindig hasonlítgatja önmagát a világhoz"

Nein. Maradok József Attilánál.

2017. jún. 2. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

#4 Oké, Mr. Nein. Felteszem József Attila soha le sem írt, csak a mindenség tükrében jelzőket.

"Másokat így sorozhatok:

ez gazdag, az szegény."


Jézus.

2017. jún. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindegyikkel megkülönbözteti magát az ember másoktól, önmagát nem az egész részeként tekintve, hanem saját magát meghatározva viszonyítási alapként. Gondolom ez a buddhizmusban valóban durva önteltségnek számít.
2017. jún. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Összehasonlítások. Az egó kedvence.

2017. jún. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Lehet öntelten modani, hogy "jobb vagyok", de lehet egyszerűen tudni, hogy valamihez jobban értek és ezért az az én felelőségem, hogy vállaljam a feladatot.

Jobb vagyok sziklamászásban, ezért én megyek le megmenteni valakit.


Egyenlő vagyok - igen, egyenlőek vagyunk Isten előtt, mindannyiunkat szeret.


Rosszabb vagyok? tudjam felismerni a határaimat, de ne ócsároljam magamat.


Nem kell egymást minősíteni, inkább csak megbecsülni.


"Semmit nem cselekedvén versengésből, sem hiábavaló dicsőségből, hanem alázatosan egymást különbeknek tartván ti magatoknál."


Sajnos idegen tőlem ez a buddhista gondolat, ez a bibliai sokkal érthetőbb és életszerűbb számomra.

2017. jún. 2. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Mindhárom az egot élteti.Ha megfigyeled,az ego mindig kitalál valamit,ami által elkülönülhet másoktól.pl.csak nézz meg egyes idősebb embereket,akik pusztán a korukra hivatkozva lenézik a fiatalabbakat.És még rengeteg nevetséges indokot találnak ki az emberek.

Meglepő módon a "rosszabb vagyok" is csak egy egoista játék,az önteltség ugyanúgy meghúzódik mögötte.Ha egy önmagát rendszeresen ostromló embernek azt mondod,hogy "igen jól látod,te tényleg rosszabb vagy,egy szerencsétlen lúzer senki" akkor szépen meg fog orrolni rád.Pedig ő mondta saját magáról ugyanezt:)

2017. jún. 3. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindegyik meglátást!
2017. jún. 3. 12:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!