Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok, válaszolnátok az...

Katolikusok, válaszolnátok az alábbi kérdésre?

Figyelt kérdés

A dolgok nem fekete-fehérek, így nem kérek olyan válaszokat, hogy ez már megtagadás, nem is katolikus, stb. Az ember és a lelki élet eléggé összetett, egy folyamaton megy/mehet keresztül, így az ember és viszonyulása változhat.



Vannak itt olyan katolikusok, akik nem tudnak maximálisan azonosulni a vallásuk minden dogmájával, szabályával?


Pl. nem tagadja az áldozásnál az ostya és bor átváltozását, de kétségei mégis vannak.


Vagy évente csak egyszer megy el gyónni, mert kötelező, de valahol mélyen kétségei vannak, hogy tényleg csak felszentelt papok közvetíthetik a megbocsátást.


Vagy a képeket csak emlékeztetőnek, művészeti alkotásoknak tartja, és nem övezi részéről olyan tisztelet, mint amit elvárnak.


Van-e itt olyan katolikus, aki még papíron az, de másik felekezetbe (is) jár rendszeresen?



2017. jún. 11. 10:11
1 2
 1/18 misshutcherson válasza:
31%
Van. En peldaul nem ertek egyet olyan tanitasokkal, hogy a homoszexualisok bunosok, a nok a ferfiak alarendeltjei, az abortusz rossz... Liberalisnak mondanam magamat, es ezek a tanitasok szamomra undoritoak, nem tudom oket teljes szivvel elfogadni, azonban ertem, hogy miert kene igy gondolkodni.
2017. jún. 11. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Ilyen kétségeim vannak nekem is. Gyerekkoromtól kezdve vallásos neveltetést kaptam. Református általános iskolába jártam, annak ellenére, hogy katolikus vagyok, szóval volt egy kis belelátásom, hogy ők hogy látják ezeket a kérdéseket.

A gyónást nem értem. Utálok gyónni járni. Nekem ellentmondásos az, hogy ha Isten megbocsátja a bűneinket, ha őszintén megbánjuk, akkor mi szükség van egy harmadik személyre, azaz a papra? A képi ábrázolással nincs bajom, amíg nem megy át bálványimádásba, bár én nem nagyon tapasztaltam ilyet a környezetemben. Jobban belegondolva, az áldozás is logikai ellentmondás, de ezen már nem is gondolkozok. Ami még nagyon zavar, az a tárgyak szentelése. Barkaszentelés, pálmaszentelés, ilyesmik... Az eredendő bűnt is butaságnak tartom, ezzel együtt a csecsemő kori keresztelkedést is.

Sok elemét megkérdőjeleztem a vallásnak. Isten létezését vallom, de szerintem a katolikus vallás rengeteg középkorból megmaradt pogány elemet tartalmaz, amit én nem vagyok hajlandó vallani. Lehet mártírnak tartani, de ez van. Nem tudom melyik felekezethez kéne tartoznom ezekkel az elvekkel, de igazából nem is akarok egyikhez sem. Hiszen mindegyik ugyanabban az Istenben hisz, nem? Akkor mi értelme elkülöníteni őket? Ez is már csak az emberi hülyeség.

2017. jún. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Kifelejtettem, hogy én sem értem a homoszexuálisok utálatát. Hadd tartsák betegségnek, de nem szabadna, hogy ezért bármiféle hátrány érje őket. (Például, hogy tilos a melegházasság.) Én a házasság előtte szexuális életet sem kifogásolom.
2017. jún. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Azzal, hogy a kenyér és a bor Krisztus valódi Teste és Vére, teljes mértékben egyet tudok érteni, a Szentírásból is teljesen bizonyítottnak látom. Ez olyasmi, amihez szerintem nem férhet kétség. Már az első századokban így vallották a keresztények és a többég most ezt vallja.


A gyónás szintén szükséges és igazolt a Szentírás alapján, amennyire olvastam az Írást, a "magamban lerendezzük"-re nem találtam utalást, ellentétben a gyónásra, amit megtalálunk többek közt a Jakab levélben, vagy Jézus is személyesen mondja, amikor a tanítványainak átadja a Szentlelket.


A képeket viszont csak művészeti alkotásnak tartom. Hogy ne fogalmazzak félreérthetően, a szentekhez is csak nagyon ritkán *könyörgöm*, imáim Istenhez szólnak. De gyakran kérem a Szűzanya közbenjárását is, hogy imádkozzon értem Fiához.

Az sem különösebben jellemző, hogy pl. feszület vagy szentképek előtt imádkoznék, viszont az Oltáriszentségben jelenlévő Krisztus előtt szeretek és imádatban részesítem.

Amúgy a képek tisztelete nem elvárás az Egyházban. Sőt bűn is. Nem azonos a szentek tiszteletével, akikről a kép készült.


Más felekezetbe nem járok, utoljára gimmnazista éveim alatt voltam, mert evangélikus iskolába jártam.


Többen felvetették a homoszexualitást. Egyáltalán nem ítélem el őket, szerintem ez nem olyasmi, amit ők választottak. De a házasságukkal nem tudok egyetérteni, mert a Biblia kijelenti, hogy csak férfi és nő közt lehet. Viszont ha úgy óhajtják, akkor meg kell teremteni együttélésük törvényi feltételeit. De tudtommal Ferenc pápa is nagyon barátságos hangot üt meg velük, szóval az Egyház sem olyan elutasító, mint sokak szemében tűnik.

2017. jún. 11. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

A kétségekkel semmi gond nincs. Azért vagyunk emberek, hogy gondolkodjunk és kérdezzünk.

A dogma fogalma egyébként olyan hittételt takar, amit hitbeli együttműködéssel kell szemlélni. Tehát az nem baj, ha vannak kétségeid. Az a feladatunk a dogmával kapcsolatban, hogy tegyünk meg mindent annak megértésére. Tehát, ha lesöpröd, hogy ez hülyeség, akkor az valóban nem katolikus hozzáállás. De ha kétségeid vannak és utánaolvasol, az teljesen rendben van.

De sokminden függ attól, hogy mivel nem ért egyet valaki. Pl. a Szentháromság tanával nem egyet érteni azért nem ugyanaz, mint ha hidegen hagy, hogy van-e szobor a templomban...

2017. jún. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
A kenyér és bor átváltozását hiszem, de a gyónással nem tudok nagyon azonosulni, a képek, szobrok túlzott tiszteletével sem, a szentekhez való könyörgéssel sem, azzal sem, hogy mindent megszentelnek. Pl. Ma mondta a pap, hogy jövő vasárnap liliomszentelés lesz. Ennek nem látom értelmét. Levágsz egy virágot, ezzel megölve azt, és megszrntelik. Ez olyan, mintha egy döglött kutyát vinnél az oltárra megszenteltetni. Kicsit morbid a példa, de ez nekem nagyon furcsa. Viszont a kenyér és bor átváltozását hiszem, ezért nem tudom, kellene-e vallást változtatni. Az evangélikusok hittételeivel jobban tudok azonosulni, de ők meg nem hiszik, hogy az Oltáriszentségben Krisztus jelen van.
2017. jún. 11. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
A jövő vasárnap Úrnapja lesz, az Oltáriszentség ünnepe. Lehet úgy értette, hogy az Oltáriszentség számára készített virágos sátrakat is megszenteli a körmeneten.
2017. jún. 11. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a tényleg őszinte válaszokat!


Még egy kérdéssel kiegészíteném az eredetit, az eddigi válaszok alapján.


Szerintetek kell-e felekezetet váltani, ha több dologgal kapcsolatban is kétsége van valakinek a katolikus hittételekkel, dogmákkal kapcsolatban? (Tehát még nem tagadja, hanem nem tud többel azonosulni, ami kifejezetten katolikus - tehát pl. a Szentháromságban való kételkedés nem ide tartozna, mert az az egész keresztény hitet vonná kétségbe - jellegű.)

Szerintem nincs olyan felekezet, amelynek minden egyes hittételével, dogmájával teljesen azonosulni lehet, vagy más szempontból magyarázva a Bibliát (de keresztényi hozzáállással!) ne lehetne picit is rácáfolni.

Vagy szerintetek érdemes megmaradni a katolikus felekezetnél, és a többit rendezni a Jóistennel, ahogy a Bibliát egyre elmélyültebben tanulmányozzuk?

Elvégre egy a keresztség és Krisztus követője attól lesz valaki, hogy a nevére megkeresztelkedik, hisz a Szentháromságban, Krisztus feltámadásában, és közösséget vállal olyanokkal, akik a Krisztusi értékeket képviselik.

2017. jún. 11. 12:35
 9/18 anonim ***** válasza:
#7, nem, azt mondta, lehet vinni liliomot, és megszenteli.
2017. jún. 11. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Úgy látom, egy mellékszál indul el, a liliom szentelés kérdése. Ehhez ezt találtam hirtelen:


"Szent Antal mint Jézus legbensőbb barátja és tanításának ismerője, ma az Úr Jézus szavait idézi: ”Engedjétek hozzám jönni a gyermekeket.” Ősi ferences szokás, hogy szent Antal ünnepe körül, áldásban részesülnek a gyermekek és liliomokat szentelünk. Ezzel vállalkozunk arra, hogy a Krisztusi tanítás ösvényén akarunk járni. Olyan engedelmesek szeretnénk lenni, mint a kis Jézus, szeretnénk, ha életünk olyan kedves és illatozó lenne, mint a liliomok."


Forrás:

[link]


Lehetőleg, ne térjünk el a fő kérdéstől, vagy ha szükséges, akkor oké, de ne vesszünk el az egyéb mellékszálakban, ha lehet. Köszönöm szépen! :)

2017. jún. 11. 12:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!