Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyi alapja van az alábbi...

Mennyi alapja van az alábbi állításnak?

Figyelt kérdés

A római katolikus egyház inkább az érzelmekre hat, a szenvedést (Jézus szenvedését) jobban hangsúlyozza, bár nem tiltja a Biblia egyéni tanulmányozását (még esetleg bátorít is rá), de annak helyes értelmezésére kizárólagosan az egyház képes (annak ún. Tanítóhivatala), így ellenzik az egyéni értelmezést.


A református egyház tanítása során az érzésekre, érzelmekre nem akar annyira hatni, esetében az elme, ráció jobban egyensúlyba kerül.

Jobban szorgalmazzák a Szentírás egyéni tanulmányozását is, illetve azt vallják, hogy az egyszerű hívők is képesek a Biblia helyes értelmezésére, ha az imádságos szívvel, őszinte igazságkereséssel történik, ahogyan a Szentlélek vezeti a hívőt, és a Biblia magyarázza "önmagát".



2017. júl. 3. 15:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%
Én katolikusként azért nem ilyen kizárólagosan látom. Ha az egyház inkább az érzelmekre hatna, akkor nem lenne annyi teológiai szakirodalom, meg annyi prédikáló szerzetesrend.
2017. júl. 3. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

"Jobban szorgalmazzák a Szentírás egyéni tanulmányozását is, illetve azt vallják, hogy az egyszerű hívők is képesek a Biblia helyes értelmezésére, ha az imádságos szívvel, őszinte igazságkereséssel történik, ahogyan a Szentlélek vezeti a hívőt, és a Biblia magyarázza "önmagát"."


Ezzel egyetértek, de azért nem árt hozzáolvasni plusz dolgokat. Pl. akkori kor szokásai

2017. júl. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Alapja nem sok, értelme még kevesebb.


Például kezdetnek összefüggésbe hozod, a bibliatanulmányozást azzal, hogy az Egyház az érzelmekre akar jobban hatni.

E kettő közt az ég világon semmi összefüggés nincs. Az "érzelmekre akar hatni" pedig nem egy pontos, objektív, mérhető megállapítás. Bár az biztos, hogy a különféle szertartások sokkal kifejezőbbek, mondhatni "látványosabbak", de ez nem a legjobb szó rá.


Valamint, ha a reformátusok annyira szorgalmazzák a Biblia egyéni tanulmányozását és megértését, akkor miért van nekik több káté is? Ezekben részletesen magyarázzák, hogy a különféle dolgokat hogyan kell érteni.


Igazából feleselges külön kiemelni felekezeteket, egyik sem támogatja a szabad értelmezést. Csak némelyik szereti nagyon hangoztatni az "egyéni bibliakutatást" (nem a reformátusokra gondolok most). Amihez nagyon szívesen osztogatnak kiadványokat, vagy csinálnak megtévesztő internetes oldalakat (itt sem a reformátusokra gondolok).

2017. júl. 3. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem,az állítás korrekt.
2017. júl. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Egyéni vagy nem egyéni, ugyanaz.

"Isten szava", Avagy bennünk lévő istenek szavai, amik e tekintetben, ugyanazok, hiába vagyunk egyediek, mind szerető, végtelenül jót akaróak vagyunk. Ez a szentlélek, szeretet.

Ha igazán tisztán szeretnénk, hiedelem nélkül, és megfelelő tudással, hogy értsük, nem kell értenünk semmit sem másikban, csak szeretnünk őt, hisz nem tehet arról ki ő, s csak legjobban akarjuk neki, hogy megtanulja, ne legyen rossz ember, avagy visszataláljon önmagához, avagy emberi tökéletes énjéhez, kiben nincsenek negatív torzulások, akkor bibliát is könnyen értelmezed, hiába próbál emberek negatív agymosására törekedni, mert szívvel gondolkodva ki vehetjük belőle tanító jelleget, ami istent, avagy szeretet tanítja, AMI ugyanaz, mint egyetlen értelmezés, mi helyes s habár azt is negatív agymosóan tanítják, lényege, mi isten(ek, tiszta, üres, telivégtelen jóság s szeretet) szava, ugyanaz.

2017. júl. 3. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Ugyan nem vagyok katolikus és sokmindenben nem értek velük egyet,de erről,amit leírtál egyből az jutott eszembe,mintha kaptál volna pár szórólapot,hogy osztogasd már ki az embereknek,mennyivel jobbak a reformátusok a katolikusoknál. Még ha jobb is,örüljetek neki,de ne kérkedjetek vele. Az önajnározást a különböző felekezetek részéről mindig is gusztustalannak tartottam.
2017. júl. 4. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#6


Nem értem, milyen önajnározásról beszélsz.

Én egyik felekezethez sem tartozom.

Ezért nem is nagyon ismerem azokat.

Amikor szóba került a téma, akkor röviden így foglalták össze - nem teológiai magaslatokban szárnyalva, hanem - a hétköznapokra kivetítve.

2017. júl. 4. 08:44
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem természetes az, hogy mindegyik felekezet igyekszik a saját maga fennmaradásának érdekében „kereteket” kialakítani, és ezt a "keretet" fenntartani, mert különben szétesne (véleményük szerint), maga a vallási felekezet is. Ezért alakítanak ki olyan szabályokat, kereteket (pld. a Biblia értelmezésének kisajátítása). Szerintem ebben a legnagyobb szabadságot pontosan a katolikusok adják, mert ők nem vettek el a Bibliából semmit sem, hanem „hozzá adtak”, a protestánsok pedig ehhez képes elvettek.

Ha Jézus tanítása szerint értelmezzük a Bibliát, benne pld. a reinkarnációra vonatkozó tanítását Keresztelő Jánossal kapcsolatban (ti. ő Illés volt), akkor ebben a katolikusok „hajlékonyabbak” (pld. ismerek olyan katolikus papot, aki elfogadta és tanította a reinkarnációt), míg a protestáns felekezetek és a szekták azok, akik „tűzzel-vassal” akadályozzák Jézus erre vonatkozó tanítását.


De pld. egyik ilyen fontosabb „keret”, az engedelmeskedtetés, engedelmeskedni kell az elöljárónak, a vezetőknek, engedelmeskedni kell a „véneknek” pld. a Tanúknál.


Addig amíg ez a „keret” Jézus tanításának kibontását, Jézus megismerésének elősegítését szolgálja, addig nem is volna baj. De amikor már jobban képviseli ez a keret önmagát, jobban képviselik a vallási felekezetek a saját maguk fennmaradásának érdekeit, mint Jézust, akkor már akadályozza Jézus tanításának terjedését, akadályozza a Szentlélek kiáradását, megújító erejét. A Szentlélek a szabadság LELKE, nem tud működni ott, ahol korlátozzák. Engedelmeskedni pedig az Istennek kell, nem pedig a különböző vallási hierarchiáknak.



Jézus sem engedelmeskedett az Atyának, hanem hallgatott az Atyjára. Óriási különbség van a kettő között, mert az engedelmeskedtetéssel a felelősség át van hárítva arra, akinek engedelmeskedik valaki.


Az engedelmeskedtetés egy sátáni találmány, a pokolban mindenki engedelmes a főnöknek, mert különben megnézhetik magukat, de egy vallási felekezetben már nem így kellene lennie.

2017. júl. 4. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom honnan veszed ezt a sok hülyeséget (de tudom, egy eretnek tanítótól a web-hang oldalról), amit az engedelmességről írsz, teljesen a Bibliától elrugaszkodott, sőt ellentétes gondoltat.

Maga a Szentírás mondja Krisztusról, "Megalázta magát és engedelmeskedett mindhalálig, mégpedig a kereszthalálig."

2017. júl. 4. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%

#9


Amit idéztél a Bibliából, az Szent Pál a Filippibeliekhez írt leveléből van.


Ebben a vonatkozásban is Jézus tanításából kell mindig kiindulni, és az szerint értelmezni ezt a helyzetet is, mivel Jézusnál Jézusibb Jézus nincs senki sem, még Szent Pál sem.

Jézus pedig egyértelműen és világosan a tanítványai lelkére kötötte, hogy "közöttetek azonban ne így legyen", "ti testvérei vagytok egymásnak".


Sajnos azt kell mondanom, hogy ha az engedelmeskedtetést ki lehetne vonni a különböző vallási szervezetekből, akkor megszűnne az a sátáni erő, amely összetartja ezen alá-fölé rendeltségre épülő szervezeteket.


Egyúttal arra szeretnélek kérni, hogy a lekezelő minősítésektől (pld. "ezt a sok hülyeséget") tartózkodjál, mert nem illő, és csak magadnak ártasz vele, nekem nem, mert "aki szereti az Istent, annak minden a javára válik".


Isten áldjon:

Emánuel

2017. júl. 4. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!