Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaz a Biblia ezen része?

Igaz a Biblia ezen része?

Figyelt kérdés
Az állatoknak nincsen lelkük, azért teremtettek, hogy szolgálják az embert, ez valóban így lenne?

2017. júl. 20. 10:26
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Elnézést, nem tudtam.. :S

Csak hallottam, hogy így van és kíváncsi voltam rá. Köszönöm a válaszokat.

2017. júl. 21. 08:30
 12/17 anonim ***** válasza:
Az állatok szolgálnak minket,de ez nem zárja ki,hogy van lelkük.Néztél már bele egy kutya szemébe?
2017. júl. 21. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:

„A lélek szó a lélegzettel összefügg a "szegény pára" (régi szóhasználat az állatokra) a lélekre utal a lélegzeten keresztül, a "kilehelte lelkét" is.”


A lélek, ha a lélegzettel függ össze, az elveszíti misztikus jellegét. A légzés levegővétel, oxigén felvétel. A légzés az élő szervezetek nagy részére jellemző életműködés. A légzés a szervezet energiatermeléshez szükséges oxigén felvétele. Az állatok légzése és a növények légzése alapvetően különbözik, és megint más a mikroorganizmusok légzése. Oxigén, azaz levegővétel nélkül nincs a sejtekben anyagcsere, megszűnik az életképesség. Ehhez nem kell biblia csak értelem. Értelem nélkül nincs ember, a gondolkodásnak, az emberi elme megismerő tevékenységének megnevezése. Valójában pedig az emberi elme egy, nem oszlik részekre, hanem egységes rendszer, az értelem, ész, érzelem, akarat, fantázia, emlékezet, stb. jelenségek összefoglalásai. A bibliában megtalálod az „ember biológiája” fejezetet, akkor szóljál.

2017. júl. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 szenes43 ***** válasza:

Természetesen a Biblia Isten Szava. Ő diktálta le azoknak akik lejegyezték (evangélisták) és akik összeállították. Ne úgy olvasd mint a napi sajtót mert magán hordja 2000 év súlyát.

Egy biztos,kiállja a vizsgálódást az alábbi felsorolás: 4 alapvető létezési forma felett oszlik meg a természet. Kő,növény,állat s ember. Ezeknek kellene egymás mellett és nem egymás rovására élni.

2017. júl. 21. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

13 A lélek SZÓ a lélegzettel függ össze, és nem veszít el semmit,csak ha a materialista leírás elfeledkezik a szellemi mivoltunkról (lélegzet régies alakja: "lélekzet") Itt élünk a Földön, testünk van, 'lélekzünk', gondolkodunk - kell hozzá a légzés is, szellemünk és lelkünk, testünk is van és együtt működik:) Szellemi lények vagyunk, akik megtapasztaljuk, milyen emberként élni - és nem fordítva, ahogy az ezósok szeretik megfordítani a dolgokat, hogy "emberek vagyunk és vannak spirituális tapasztalataink"


Szabó Lőrinc: "Chandogya upanishad ragadott meg többek között: Uddálaka Áruni beszélgetése a fiával, Svetaketuval. Oldalakon keresztül folyik az oktatás, a világ lényegének keresése"

[link]


"folyamok futnak keletnek, nyugatnak

és megnyugodnak;

melyik melyik volt, nem tudja a tenger.

Én is megteltem már az örök eggyel:

egy az anyag s minden más csak ruhája,

lelkünk öltözik, ez a könnyü pára,

érzed-e, Szvétakétu?


Vágd meg e fügét! Mi van benne? Csak mag?

Vágd szét a magvat!

Mit látsz? Semmit? – Ez a semmi a magban,

ez nő meg fává, ez a láthatatlan:

ez a lélek, a mindenség csirája,

ez a valóság, ez a könnyü pára,

tudod-e, Szvétakétu?"

2017. júl. 21. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Kedves 5-ös!


Szerintem részben tévedsz.

Az egyik állítás, amire a kérdés vonatkozik egész konkrétan kiolvasható a bibliából:

Ter. 1:26. És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, a barmokon, mind az egész földön, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon.

Nem mellesleg a kérdés nem állította, hogy "a végsőkig kirabolni, tönkretenni" kellene, az állatokat. Csupán szolgálatot említett.


A léleKzet valóban összefügg a lélekkel. Hogy manapság G vel írják, az csak szomorú jele nyelvünk, illetve használói degradálódásának. A légzés szó valóban a levegő rövid "lég" alakjából képződik, de a léleGzet sehogy nem képezhető a levegőből, csak a lélekből.


A tóra azaz az ószövetség pentateukosza az ember életre "lehellésekor" a ruah héber szót használja, ami nem a közvélekedés szerinti hallhatalan, emberi testünktől független lelket jelenti, hanem az az éltető erőt, ami a testünket és -a zsidó "filozófia" szerint- az állatok testét is mozgatja. Görögben ez az anima, amiből ugyebár az angol "animal" is ered. (a magyar állat szónak viszont teljesen más filozófiája van)

...és igen, ha valaki, legyen az ember vagy állat, kileheli azt amit isten belé lehelt, akkor a teste nem "él" tovább.


Tehát kedves kérdező, a válasz: Az állatok alánk rendeltsége független a lélek kérdésétől.

Az ószövetségi elképzelés bizonyos teológiák szerint nem ismer olyasmit, amit mi léleknek gondolunk, és amivel különböznénk az állatoktól.

2017. júl. 22. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

az Ter 1:26, hogy uralkodjanak rajtuk nem jelenti hogy azok szolgálják az embert, szerintem.

Uraltságot jelent - mint egy szakrális királyságnál az uralkodó - de az alattvalók élik a saját életüket és nem "azért vannak", hogy szolgálják az uralkodót.

(Az a kirablás meg azért jött, mert a föld élővilága halálosan szenved az ember rablásaitól - az valóban szorosan nem tartozik ide, csak következménye annak, hogy ez a középkorban még élő óvó szemlélet kihunyt, ahogy előrenyomultak a gazdasági érdekek)


szóval ez így nincs sehol, hogy azért teremtettek, hogy szolgálják az embert... mint minden teremtmény, létükkel dicsőítik Teremtőjüket..


-és majdnem, fordítva van: az ember uraltságával és archaikus érzékeivel feladatul kapta a szolgálatát az ártatlan és a technika miatt kiszolgáltatott állatoknak - ezért írtam, pásztora


A pápának van egy olyan címe: Szolgák szolgája - ez hasonló okokból alakult.


Egy nagyon fontos rész: az állatoknak a Nevet az ember adta! (az Ósz-ben a Név eleve a legfontosabb princípium)

---------------


„A lég, a fellegek, az erdő,

Mikéntha minden zengene…

A föld, a csillagok, a tenger,

Minden szívemmel van tele.

És mintha mind lobogna, égne;

Rajongna, élne szikla, rög…

Állat, virág, fa, sőt az ember

Érezne tégedet, Örök!…

[…]

És mintha mind belém ömölne,

Az óceán s a csillagok,

Szín és sugár, dal, illat, éter:

Úgy érzem, én minden vagyok."


(Komjáthy Jenő: Az örök dal, részlet)

2017. júl. 22. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!