Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az állatoknak van szabad...

Az állatoknak van szabad akarata a hívők szerint? Főleg a keresztyény véleményre vagyok kíváncsi

Figyelt kérdés

2017. szept. 13. 23:53
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
83%
Az állatok ösztönlények, így nincs emberi értelembe vett szabad akaratuk. Ez nem vallás kérdése, hanem tudományos tény. De ezzel megegyezően vélekedik a kereszténység is.
2017. szept. 13. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
50%

Minden élő alá van valakinek rendelve.

Az ember is és az állat is. Ahogy az előttem szóló írta, az állatokban a gének ösztönösen vannak beállítva, bizonyos dolgokra. Persze annyira nincsenek megkötve, mert szabadon lófrálhatnak. És élvezhetik azt a pár évet, amit megadatott nekik.

Emberi szemszögből, sajnálatos, mert aki szereti az állatokat azok, mint ahogy Én is, szeretnénk ha örökké élhetnének.

De minden élőnek meg van a rendeltetése. s ezt el kell fogadni.

2017. szept. 14. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Az állatokat ösztönök irányítják,és nem értelmük.


Értelem nélkül nincs szabadakarat.

2017. szept. 14. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
17%

Akkor milyen akarata van azoknak az állatoknak, amelyeknek nincs értelmük? Merthogy VAN akaratuk, az 100%

Amúgy van elég sok értelmes állat is.

2017. szept. 14. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
66%

Szabad akaratuk nincs, elég ha megfigyeli valaki a kutyáját, macskáját, mennyire "automatán", reflexekből működnek, viselkednek



#4 furcsa,a mit írsz, mert másik kérdéseknél meg tagadod, hogy az embernek lenne szabad akarata ...

2017. szept. 14. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

Nem igazán vagyok biztos ebben, azért kérdezek.

No meg azt sem árt tudni, hogy a másik mire gondol.

2017. szept. 14. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 Pietrosol ***** válasza:
63%

Szia Kérdező!


Tisztáznád a szabad akarat fogalmát?


Egyébiránt elég sok faj rendelkezik éntudattal és a gondolkodás, döntés, emlékezés képességével.

2017. szept. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
89%

Nincs és nem is lehet abszolút értelemben vett szabad akaratuk, hiszen eredetileg is az ember akarata alá lettek rendelve, ez kiderül az 1Mózes 1,28-ból:


"Szaporodjatok és sokasodjatok, és töltsétek be a földet és hajtsátok birodalmatok alá; és uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon."


De mindazt megtehetik, amit az ember és az ösztöneik megengednek nekik. Az öszönökről Jakabnak az a véleménye, hogy megszelídíthetőek:


"Mert minden természet, vadállatoké, madaraké, csúszómászóké és vízieké megszelídíthető és meg is szelidíttetett az emberi természet által."


Tehát igaz, hogy az állatokat az ösztöneik vezetik, de az ösztönök felülírhatóak. Mellesleg az embert sem az értelme vezeti, hanem a szíve. Sok esetben az ember már azelőtt hajlik valamire, hogy megértette volna, sőt sokan meg is hozzák a döntést, és csak utólag keresnek ürügyet a döntésük helyességére. Erre rengeteg példát tudnék hozni akár a személyes életemből is, de másokéból is.

2017. szept. 14. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Nem. Az értelem és a szabad akarat a szellemi lélek, a szubjektum (én) képessége, a szubjektumből ered, nem a tudat alattiból. Ilyen az állatokban nincsen.


"Egyébiránt elég sok faj rendelkezik éntudattal és a gondolkodás, döntés, emlékezés képességével."


A becslőképesség (vis aestimativa, ami nem egyenlő az emberi értelemmel semmilyen szinten), az emlékezet, a képzelet, a vágy stb. érzéki-materiális képességek, amelyek anyagi eredetűek.


Nincs szükség szubjektumra a fenti képességek előhozatalához.


"Szabad akaratuk nincs, elég ha megfigyeli valaki a kutyáját, macskáját, mennyire "automatán", reflexekből működnek, viselkednek"


Nem. Ez Descartes tévedése volt. Attól még, hogy nincs szellemi lelke az állatoknak, attól még organikus, immanens működésű lények, nem pedig robotok.

2017. szept. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 Pietrosol ***** válasza:

#9!


Bizonyos fajok éntudata már nem is kérdés, hanem tény. Már hangyákkal is végeztek olyan kísérletet, amelyben egy kék festékpöttyel a fejükön tükör elé állították és a hangya nem a tükörről, nem másik hangyáról, hanem a saját fejéről próbálta levakarni a foltot. Ergo tudta, hogy a saját fején volt a folt.


Delfinekkel is végeztek választásos kísérletet, ahol bizony előkerült a vacillálás, másként a nem tudom válasz.


Szerintem a kerek-perec kijelentések helyett nézz utána a dolgoknak, mielőtt állást foglalsz.

2017. szept. 15. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!