Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha valaki betér a (chabad...

Ha valaki betér a (chabad ortodox) zsidó vallásba, azt tényleg nem fogadja el a közösség igazából "igazi" zsidóként?

Figyelt kérdés

Én be szeretnék térni a zsidó vallásba, annak a chabad

ágába, ami az ortodox zsidók egyik ága.

Viszont azt olvastam néhány helyen, hogy a született zsidók közül sokan nem fogadják el a betérteket "igazi" zsidóként. Ez mennyire igaz?

Érezni a közösségben, hogy a betérteket másként kezelik?


A betért keresztényeket mindenki keresztényként fogadja el, ahogyan a betért muzulmánok is teljes értékű muzulmánok.


A zsidóknál hogy van ez?



2017. okt. 30. 22:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A Chabadhoz nem értek, de általában a zsidósághoz igen. A betért teljes értékű tagja a közösségnek, sőt, a legnagyobb illetlenség emlékeztetni arra az embert, hogy betért. Ideális esetben a közösség nem is tudja a tagjairól, hogy ki az aki betért, és ki nem, hacsak nem válik gyanússá, hogy "túl jól tudja" a dolgokat. :D

A Chabad ugyan sok mindenben nagyon más, mint a mainstream zsidóság, de szinte biztos vagyok benne, hogy ebben ők sem másabbak. Azt azért vedd figyelembe, hogy idióták minden közösségben vannak. Én Németországban élek, itt is van valami fazon, aki állandóan a betértek ellen ágál (ismeretlenül is), de olyan színtiszta gyűlölettel, mintha legalábbis az életére törnének...

2017. okt. 30. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Miért más nagyon a chabad?
2017. okt. 31. 07:15
 3/6 anonim ***** válasza:
Hát én úgy jellemezném a chabadot mint a keresztényeknél a jehova tanúit vagy a hit gyülekezetét.
2017. nov. 1. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem egy egyszerű kérdés, de megpróbálok válaszolni. Nagyon erős a személyi kultusz az utolsó rebbe irányába. Olyan erős, hogy gyakorlatilag a messiásnak tartják. Ez egy nagyon érdekes jellegzetessége ennek a közösségnek, hogy úgy tartják, minden generációban megszületik a messiás, de csak akkor fogja felfedni magát, ha az emberek megérettek rá. Ha ez nem történik meg amíg az illető ember él, akkor talán a következő generációban. Ez speciel egy olyan dolog, ami tudtommal semelyik egyéb zsidó felekezetben nincs, legyen az modern ortodox, bármelyik egyéb haszid közösség, konzervatív, vagy reform. Mint mondtam, nem vagyok nagy szakértője a Chabadnak, de úgy tudom sok egyéb olyan dolguk van, ami más közösségekben nem létezik. Legalábbis erre következtetek abból, hogy általában nagyon lenézik a "chabadnikokat" a más ortodox felekezetek, a többi haszid felekezet pedig egyenesen ki nem állhatja őket (bár ők úgy vettem észre, hogy szinte minden haszid felekezettel hadilábon állnak, ami nem a sajátjuk).
2017. nov. 2. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

1)) A betérteket illetően teljesen elfogadhatod, amit # 1/4 Időpont 10-30 22:49 írt.


2) Ami a Chabadot iléleti, túlzás, hogy nagyon más, # 3/4 Időpont 11-01 19:26 pedig végképp szamárság.


Az viszont tény, hogy más ortodox közösségeknek számos fenntartásuk van velük szemben. Azt nem tudom megmondani, hogy a Chabad betérést mennyire fogadják el más ortodox köyösségek, igen tanult izraeli barátomtól kérdeztem egyszer ( engem nem érint, de ismerek Chabadnál betérteket ), azt mondta, közössége válogatja, egyik igen,.másik nem.


( Hány zsainit épít 2 zsidó egy lakatlan szigeten? - 3-at: 1 az egyiknek 1 a másiknak és kell 1, amibe a léáőbukat sem tennék soha :D )


Ami az utolsó Lunavicsi Rebbét illeti ( "A Rebbe" ), # 4/4 Időpont 11-02 00:27 téveds abbanh, hogy Messiásnak tekintenék, legeláabb is a ( Chabad ) mainstream, mert egyik főszabály: a Messiás nem hal meg, a Rebbe pedig - mint ismeretes - sajnos már nincs köztünk, így nem lehetett a Messiás a Chabad szerint sem. Persze életépben sokan reménykedtek ebben.


Mégegyszer: a betért minden tekintetben teljesen egyenrangú a született zsidóval. Ha jól emléákszem, egy nagytudású rabbitől hallottam, hogy maga Maimonidesz ( a legnagyobb középkori zsidő valládfilozófus ) írta: a betért valójában még közelebb van I-tenhez, mint mi, mert nálka ez a kapcsolat friss, "vadonatúj", míg esetünkben már kissé "megkophatott". Hisz voltaképp szintén betértek vagyunk, csak ezt kb 3500 éve tettük, amikor a Szináj alatt aut mondtuk: naszé vnismá vgyis megtesszük és meghallgatjuk. ( Mózes második könyve, 24. fejezet, 7. vers )

2017. nov. 25. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 MQDA ***** válasza:

Szia!

Talán nem későn írok.


Röviden tömören. A betértekről: "Egyetlen betért többet ér I-ten szemében, mint az egész zsidó nép a Szináj-hegynél." - Res Lakis illetve arról aki megszégyenít bárkit is: "Jobb beugrani egy tüzes kemencébe, mint nyilvánosan megszégyeníteni valakit." -Rav-


Magam is lubavitchi-i (Chabad) chassid vagyok. Igen a mainstream Chabadban nagyon tiszteljük a Rebbét -és az összes Rebbét is-. A többi vádaskodást és csúsztatást a fentebbi hasonlításban elutasítom. A Chabad világszinten elismert és megbecsült más chassid és ortodox csoportok által, tehát a Chabadon keresztüli betérés is széles körben elfogadott.

Üdv: Dani

2018. jan. 10. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!