Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Izrael állam elismeri azokat,...

Izrael állam elismeri azokat, akik az ortodox zsidókhoz térnek be?

Figyelt kérdés

Tehát nem a reformközösséghez vagy a neológhoz, hanem az ortodox zsidókhoz.

Ezeket is elismeri Izrael állam, ha valaki "alijázik", vagy csak az ultra-ortodox betéréseket ismerik el? (pl a Chabad közösséghez)



2017. nov. 1. 23:07
 1/10 A kérdező kommentje:
Pl: Izraelita Közösség (ortodox közösség)
2017. nov. 1. 23:11
 2/10 anonim ***** válasza:
tudtommal Izrael állam nem különösebben foglalkozik ilyesmivel egy nem vallásos zsidó ha izraelbe akar költözni is az állam ezt igyekszik neki minél inkább megkönnyíteni, mondhatni egy szekuláris állam amiben rengeteg a zsidó és azon van hogy megvédje a zsidókat, ha valaki betér egy ortodox zsidó közösségbe és ott elismerik zsidónak szerintem nyilvánvaló hogy izrael állam is el fogja ismerni, és ha mondjuk oda akar költözni mert szerinte neki ott a helye vagy mert ahol lakik ott zaklatják, megtámadják stb (pl Párizsból Malmö-ből költöznek mostanában sokan izraelbe) akkor izrael állam valószínűleg be fogja fogadni
2017. nov. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Én úgy tudom, hogy például a betérteknél a neológ/eform betérteket nem ismeri el Izrael állam zsidónak, ezért nem alijázhatnak, nem kapnak (azonnal) állampolgárságot.


Az ortodoxokat elismerik? ha valaki nem ultra-ortodox

2017. nov. 1. 23:19
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy általános félreértés. Izrael állam gond nélkül elismeri a reformbetérést is, ezért maga az alijázás egyáltalán nem gond. Ami problémát okoz, az a későbbiekben a házasodás, a születendő gyermekek vallásjogi státusza, és később a temetkezés, mert ezek a területek a rabbinátus kezében vannak. Izrael egy érdekes kombinációja a szekuláris és a vallási államnak, van is ebből kifolyólag bőven gebasz, de mint mondtam, speciel az alijázásnál nem érdekes, h milyen betért vagy.
2017. nov. 2. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Kerdezo, rosszul tudod.

Izrael Allam gond nelkul elismer minden zsidot zsidonak. Mar pedig aki betert - akar Habad, akar Reform, akar valamelyik masik szervezetnel - az zsido.

Pont.

2017. nov. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
44%

" az alijázásnál nem érdekes, h milyen betért vagy."


Ez így ebben a formában nem igaz. Aki születésétől kezdve zsidó, annál lényegtelen, hogy neológ, reform, ortodox, vagy akármi. Szabadon alijázhat és megkaphatja az állampolgárságot.

De Izrael állam az állampolgárság, meg a "kit tekintünk zsidónak" kérdésben a reform zsidókhoz (meg ha jól tudom a neológokhoz) való betérteket nem ismeri el! Még az ortodox közösségek, meg az Izraellel kapcsolatos kulturális csoportok/zsidók sem ismerik el a reformközösségek betértjeit.

Ennél fogva ők nem alijázhatnak, nem kaphatnak állampolgárságot azonnal.

Ennek egy nagyon egyszerű oka van: A reform zsidókhoz nagyon könnyű betérni. Ripsz-ropsz el lehet intézni ezt Magyarországon is, és ők elfogadnak olyan dolgokat is (pl apai ági zsidóság, nem csak anyai ági), amit más közösségek nem fogadnak el. Egyrészt emiatt, másrészt pedig amiatt, mert meg akarják akadályozni, hogy sokan megélhetésből, állampolgárság miatt térjenek be a zsidó vallásba.


Ha a reformokhoz betértet zsidónak el is ismerik, de alijázni nem alijázhat!

2017. nov. 3. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
77%
Pedig nincs igazad, reformbetértek is alijázhatnak, elég sok ismerősöm megtette, egyik sem lett elutasítva. Még olyan ismerősöm is volt, aki már azelőtt elindította a folyamatot, hogy a beit din elé állt volna, na ezt még én is elég nagy pofátlanságnak tartottam. Gond nélkül megkapta az engedélyt, és a mai napig Izraelben él, teljesjogú állampolgárként. Olyan persze előfordulhat, hogy egy túlbuzgó izraeli ügyintéző, akinek esetleg személyes fenntartásai vannak a reformmal kapcsolatban, kihasználva a hatalmi pozícióját megpróbálja megfúrni az egészet, de ezt néhány telefonnal a megfelelő helyre el lehet simítani, pontosan azért, mert maga Izrael állam, minden zsidót egyenrangúnak tart.
2017. nov. 3. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Én pedig egy hivatalos honlapon azt olvastam, hogy a betérteknek másfél évet várniuk kell a betérés pillanatától, hogy alijázhassanak.
2017. nov. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Elozonek

Link? Hol az a "hivatalos honlap"?

2017. nov. 4. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Neológ betéréssel lehet alijázni. Én is azzal csináltam. Reformmal viszont nem. Akkoriban mikor jöttem az volt a kapott tájékoztatóban hogy csak a Síp utcait fogadjàk el. Akkor van gond ha házasodni akar az illető mert ahhoz már ortodox kell. Úgy mentem ortodox betérésre hogy a belügyből kapott papíron az volt hogy vallása zsidó ès származàsa zsidó. Csak kicsit ellentmondàsos... ez van ha a dolgok egy része az állam a másik része meg az egyház kezében van. Káosz. 😊
2017. dec. 2. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!