Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kereszténység és ünnepek?

Kereszténység és ünnepek?

Figyelt kérdés

A történet a következő. Kereskedelemben dolgozom, egy osztályt vezetek, és éppen a karácsonyi dekorációkat csináljuk. Van több Jehova Tanúja kollegám, többel nagyon jó kapcsolatom van, nem is beszélünk a vallásról munkában, de most kicsit érdekes dolog történt.


Éppen 2 kolleganő volt ott, egyikük Tanú. Én tipikusan nem hozok fel bizonyos dolgokat, mert nem akarok senkivel vitába keveredni, tőlem aztán mindenki azt hisz, amit akar. De a másik kolleganő nem igen van tisztában bizonyos Tanú dolgokkal, és elkezdte mondani, hogy mennyire szép vallási ünnep ez, amire a Tanú kolleganő rendesen rátámadt, hogy utána kéne néznie az igazságnak, és hogy ez nem vallási ünnep. Nem akartam nagyon firtatni a dolgot, mondtam, hogy zárjuk le azzal, hogy az vallási ünnep, amit egy bizonyos vallás ünnepnek tekint. De hogy a Biblia sehol nem ír ilyet, folytatta a Tanú kolleganő.


Na szóval ez érdekelne, hogy hol ír ilyet a Biblia? Hol tilt bizonyos ünnepeket? Hiszen csak azt írja, hogy minden olyan nap, amit "ünnepnek" tekintünk, az az Úrról szóljon. Szerintem a karácsony attól függetlenül, hogy sokan nem azért ünneplik, elég sokan vagyunk, akiknek az Úrról és a szeretetről szól. Akkor ez most miért lenne rossz? Értem, hogy pogány ünnep az eredete, de ez nem számít, hiszen mi nem azért emlékezünk meg erről a napról, mert az egy pogány ünnep, hanem Jézus Krisztusról emlékezünk. És attól, hogy ezt a szeretet ünnepének is tekintjük elég sokan, az nem azt jelenti, hogy másik napokon nem szeretjük egymást ugyanúgy. Mert utána meséltem ezt egy másik Tanú kolleganőmnek, akivel sokat szoktam beszélgetni Bibliai témákról is, és ő ezt is felhozta. Mondjuk ő kinevette a helyzetet, hogy ennyire ránk förmedt a kolleganő.

Azt sem értem teljesen, hogyha én tiszteletben tartom, hogy nekik heti 2 gyülekezetbe járásuk van, és biztosítom is nekik az ezekre a napokra való pihenőnapokat - mindig megoldom más kollegákkal, pedig néha nehéz, de úgy gondolom, hogy ha nekik ez kell, akkor csinálják - de ebben a helyzetben nem vettem észre azt, hogy tisztelnék más nézetét.


Amúgy egyszer volt egy másik történet, ugyanez a kolleganő volt az egyik szereplő, és én egy másik kolleganővel beszélgettem, mert a nyakláncomat kérdezte, hogy mit jelképez ( egy Buddhista mantra volt a nyakláncomon, ami minden érző lénynek áldást kíván ), és akkor erre a kolleganőm mondta, hogy neki van egy keresztje, és hogy a keresztelése óta viseli, és hogy ez mennyit jelent neki. Majd a Tanú kolleganőm hirtelen megjelent, hogy ő nem szereti a kereszteket, mert magyarázott valami olyasmit, hogy milyen érzés lehet Istennek az, hogy a Fiát megölték a kereszten, és akkor azt kell nézegetnie. Majd hozzátette, hogy amúgy sem kereszten ölték meg Jézust, hanem kínoszlopon. Én nem akartam belemenni a vitába, hiszen munkahely, mondtam neki, hogy nagyon szívesen beszélgetek munkaidőn kívül a Bibliáról, de most nem szeretnék belemenni. Ő erre azt mondta, hogy ő nem akar más nézeteket meghallgatni, mert neki teljesen jó az, amit ő vall.


Ebbe meg az volt a fura, hogy ha beszélgetnénk róla, akkor akármelyikünk szerezhetne új ismereteket a dolgokról. A másik, amit nem értek, hogy miért fontos az, hogy hol halt meg Jézus? Mondjuk ennek a témának utánanéztem eléggé ez a beszélgetésünk után, és továbbra is megvagyok győződve a keresztre feszítésről.

Ami még érdekes lehet itt, hogy a Szentháromság témáról azt szoktam itt olvasni, hogy a Tanúk azt mondják, hogy többszáz évvel Krisztus halála után hozták csak be a Katolikusok ezt a tanítást. De mi van a kereszttel? A régi keresztények keresztre feszítésről vagy kínoszlopra feszítésről beszéltek?



2017. nov. 27. 20:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%

A Jehova Tanúinak véleménye nem érdekes keresztény témáról. Miért? Mert noha magukat keresztényeknek tartják, valójában NEM azok. A kereszténység alaptanítása: Jézus Krisztus teljesen Isten és ember egyszerre. Ez a lényege! Ők nem hiszik,nem hiszik, hogy

Krisztus az inkarnálódott Logosz

- ezért nem keresztények.

Nem kell őket bántani, de vitázni sem kell.

2017. nov. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
88%

A tanúk kicsit ferdítenek. Szerencsére nagyon gazdag irodalom maradt fent az első századok keresztény íróitól, így nem a sötétben tapogatódzunk. Valamint számtalan régészeti lelet is segít igzaságot tenni.


Például maga a Szentháromság dogmája valóban később fogalmazódott meg, azonban már az 1. században Istennek vallották Krisztust.

Ennek az az egyszerű oka, hogy sok-sok dogmát akkor fogalmaznak meg, amikor egy addig bevett tanítást megkérdőjeleznek. Így a Szentháromságot dogmával is megerősítették az ariánus eretnekség idején.


A kereszt szintén viszonylag egyszerű. Ezt a Biblia szövegén számos történelmi lelet is igazolja. Például egy nagyon ismert és bevett mód volt a keresztrefeszítés a Római Birodalomban. Avagy már a legelső századokból maradt régészeti lelet, melyeken egyértelműen a keresztet használják, nem valami oszlop félét. Sőt, még egy római gúnyrajz is maradt fent a megfesztített Krisztusról, keress rá Alexamenosz nevére. Ez feltehetően az 1-3. század között készült.


Az ünnepekről röviden annyit, hogy nem tiltja ezeket. Így nem is tudna senki tiltó verset idézni.

2017. nov. 27. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
74%

Kettős mércéjük van és annyira különbözni akartak másoktól, hogy még a kínoszlop iszonyatos buta meséjét is kitalálták. A sok ostoba meg nem néz utána a történelmi tényeknek. Kereszten ölték meg Krisztust, ahogy a többi elítéltet is abban az időben.

Rossz helyzetben vagy. Mert szólnod kéne nekik, hogy az őrtorony sátáni tanításait hagyják munkahelyen kívül, de akkor meg elkezdenek sipákolni, hogy üldözve vannak és ezzel csak még jobban erősíted bennük ezt az elmebajt.

2017. nov. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
21%

Kedves Kérdező!


Az ünneplés kérdését jól látod.

Bár Jézus valamikor októberben született,pontos idejét Ő elrejtette előlünk.Nincs utalás arra,a Bibliában.

A társadalom,ezt a pogány ünnepet tartja,amit mi keresztények megtölthetünk Krisztus követőihez méltó tartalommal,s ez így rendben van.


A Tanuk,rendszerint becsületes,szorgalmas emberek,akiknek értékes munkájuk van,de alapos agymosásokon esnek át hétről hétre.Nem lehet saját véleményük,gondolataik,melyek az Őrtorony társaságétól eltérnek.Fanatizmusukat folyton táplálják.

Aki nem elég felkészült a Bibliából,azt könnyen megvezetik tévtanaikkal.Meggyőzni őket tévedéseikről igen nehéz,szinte lehetetlen,kivéve azokat,akik képtelenek bábukként ugrabugrálni mások esze után,illetve személyes konfliktusaik vannak(voltak)Tanukkal.


Ne várj tőlük toleranciát bármely más hittel szemben!


Kereszt:


Amennyiben kínoszlopra szegezték volna fel Krisztust,néhány perc alatt megfulladt volna,és lehetetlen lett volna mindazt elmondania,amit a szemtanúk lejegyeztek. A kínoszlop hamis elképzelése,csupán a keresztényektől való elkülönülésüket szolgálja.Egy csont,amin rágódni,marakodni lehet.(Ilyen csont Isten "Jehova"neve is.)


Mandalák viselete.


A mandalák,a keleti vallások követői meditációinak művészi alkotásai.Amennyiben nem mélyedünk el azoknak spirituális üzenetében,nincs semmi ártó erejük.Némelyik különlegesen szép,és igazi művészeti értéket képvisel.

2017. nov. 28. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
A nyakban viselt kereszt Isten számára nem a szenvedés, a gyalázat, hanem a diadal jele, amit a gonosz fölött alkotott. Győzelmi jel, ekként viseli.
2017. nov. 28. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Teli napforduloval fuggenek ossze az ev vegi unnepek, igy volt ez az osi termeszeti nepeknel is es erre a hagyomanyra ultette ra sok vallas, a maga kis tortenetet.
2017. nov. 28. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
18%

Teljesen egyet értek a 4-s válaszolóval abban, amit a Tanúkról írt. Az ő szervezetük sajnos nem egy Istentől vezérelt szervezet, mert sok olyan tanításuk van ami nem egyeztethető össze a Bibliával. Ennek okáért már van saját Bibliájuk is, melyben megváltoztattak ezt-azt, hogy az állításaikat könnyebb legyen alátámasztani.

A karácsony eredete tényleg pogány, tehát nem keresztény ünnep, ellentétben a Húsvéttal. Jézus tényleg nem télen született, tehát nem ünnepelhetjük a születésnapját. Megemlékezhetünk Róla, de nem a születésnapját hangsúlyozva, inkább a második eljövetelét várva.

2017. nov. 28. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Alex Fly ***** válasza:

A jehovistákat nem véletlenül szokták a "tagadás apostolai" névvel illetni. Tagadnak mindent, amire a kereszténység épül. Olyannyira különbözni akarnak a keresztényektől, hogy mindennel ellenkeznekb aminek bábármi köze is van hozzá. Ez a magyarázata a kereszthez, az ünnepekhezb a szokásokhoz stb. való viszonyulásuknak.

Annyira el akarnak különülni a romlott világtól, hogy direkt mennek szembe még a legalapvetőbb dolgokkal is. Nem kelltúl nagy jelentőséget tulajdonítani nekik, szerencsétleneknek meg van a maguk baja...

2017. nov. 28. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Sok mindenen lehet itt vitatkozni, az ünnepekről is. Felőlem aki nem akarja megtartani a karácsonyt, az ne tartsa meg, nem árt ezzel senkinek.
2017. nov. 28. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 imakommandós ***** válasza:

Beirod a biblia keresőbe ünnep, es voálá:


Kol 2:16 Senki azért titeket meg ne ítéljen evésért, vagy ivásért, avagy ünnep, vagy újhold, vagy szombat dolgában:


A biblia alapvető irasmagyarázati szabálya, hogy nézzük meg ki beszél, kinek beszél, és miről.


Itt Pál apostol beszél aki a "körülmetéletleneknek" (pogányoknak) hirdette az evamgéliumot es tanitotta őket (ihletetten) Isten rendelkezéseire a gyülekezetekben, itt éppen a Kolossei gyülekezetet. Ezért amikor Pál itt ünnepről beszél, akkor nem a törvényről beszél, mert azt a pogány hátterű keresztényeknek nem kellett megtartani. Ide bele lehet érteni ezért a pogány hátterű keresztény ünnepeket is nyugodtan. Mint pl a karácsony ami valamikor nap-éj egyenlőség meg fény ünnepe volt, de mára keresztény tartalmú ünnep lett, mert Jézusnak, Isten Fiának a világba jöveteléről emlékezünk, illetve ennek örülünk. Lényegtelen, hogy pontosan mikor született Jézus, ha tudnánk, akkor arra az időpontra tennénk.

2017. nov. 28. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!