Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetek keresztszülő anélkül,...

Lehetek keresztszülő anélkül, hogy meglennék keresztelve?

Figyelt kérdés

Egy nagyon jó barátom és a párja felkért, hogy legyek a hamarosan születendő gyermeküknek a keresztapja. Viszont én nem vagyok megkeresztelve, tehát pogány vagyok vagy minek hívják. Semmiképpen nem akarok felvenni semmilyen vallást, (nem vagyok ellene, csak egyszerűen nem érdekel ez a dolog) viszont szeretném elfogadni a felkérésüket. Olvastam, hogy elég ha csak az egyik keresztszülő van megkeresztelve, ennek mennyi lehet az igazságalapja? De olvastam azt is, hogy manapság már meg sem kérdezik a papok, hogy a leendő keresztszülő egyáltalán meg van-e keresztelve.

Válaszaitokat előre is köszönöm!😊



2018. jan. 4. 20:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Itt meg sem kérdezik a papok, hogy ki milyen vallású, meg van-e keresztelve és azt sem, hogy házasok-e a leendő keresztszülők egyáltalán. Nem tudom máshol ez hogyan működik, az itteni református keresztelőkön nincsenek akkora vallási megkötések.
2018. jan. 4. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Engem egyszer fel akartak kérni egy görög katolikus keresztelőre így, de ott kellett volna előtte oktatásra járnom meg keresztelkednem, így nem vállaltam.
2018. jan. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Három gyerek keresztanyja vagyok, de csak egy kis faluban kérték el a keresztlevelemet. (Írnom kellett a budapesti Szent István Bazilikába, ahol megkereszteltek, hogy küldjenek másolatot, mert elkallódott a költözéseknél.)

A másik kettőnél meg sem kérdezték.

2018. jan. 4. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Mivel nem vagy megkeresztelve, így általában nem lehetsz. Legalább is ott nem, ahol picit is komolyan veszik a keresztelést. Szóval a papok mindig megkérdezik, láthatóan 1. válaszból a lelkészek nem mindig.


Ha a feleséged lesz a keresztanya, akkor állhatsz vele ott, bár tudtommal hivatalosan csak egy keresztszülője lesz így is. Ettől még hívhat téged "keresztfaternak".


Ha más lenne a keresztanya, akkor lehet érdemes mondani a barátodnak, hogy te sajnos nem vagy megkeresztelve, nem vállalod, hogy megkeresztelkedsz, ezért keresztszülő sem tudsz lenni. Ettől függetlenül még szeretheted ugyan úgy majd a kis lurkót.

2018. jan. 4. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!😊 Akkor nagyon úgy tűnik ez főként a papok hozzáállásától függ. Egyébként a leendő szülők tudják, hogy nem vagyok megkeresztelve, így együttesen szeretnénk úgymond “kijátszani a rendszert” 😄 20 éves vagyok, feleségem nincs, nem hozzám köthető szenély lesz a keresztanyja 😊
2018. jan. 4. 20:35
 6/15 anonim ***** válasza:
67%

Mi értelme van ennek így?

A keresztszülő legfontosabb feladata a gyerek vallásos nevelése.

Tényleg komolyan kérdezem: mi értelme van csalni?

Istent akarjátok becsapni, a papot, vagy pedig kit?

A rokonságot?

2018. jan. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
87%
Hivatalosan nem lehetnél. Aztán lehet, hogy a pap nem fog rákérdezni, meg vagy-e keresztelve, mert jóhiszeműen alapnak tartja. Viszont én sem értem, mi értelme van így. A keresztszülő feladata, hogy segítse a szülőket a gyermek vallásos nevelésében. Ha nem vagytok hívők, minek az egész? Hagyományból? A buli meg a családi ebéd miatt? Ennek nem az lenne a lényege, hanem az, hogy a baba helyett megvalljátok a hiteteket, és megígéritek, hogy vallásosan nevelitek a gyerkőcöt.
2018. jan. 4. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
85%

"így együttesen szeretnénk úgymond “kijátszani a rendszert"


Ez azért sokat elárul. Javasold a szülőknek, tartsatok inkább névadó bulit.

2018. jan. 4. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!😊 Jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor ennek így mi értelme, mivel nem azt a célt fogja szolgálni a keresztszülőségem, mint amire egyébként ki lett találva. Viszont azt gondolom, hogy én már az a generáció vagyok, ahol ez a keresztgyerek/keresztszülő dolog már nem azt jelenti, mint mondjuk 20-30-50 évvel ezelőtt. Nyilván van kivétel, vannak olyan családok ahol mai napig fontos a vallásgyakorlat, de a környezetemből én nem ezt tapasztalom. Szerintem ez ma már egyfajta bizalom jele a szülőktől a leendő keresztszülő felé. Én személy szerint ebben nem látok rosszat, még akkor sem, ha tényleg nem azt a célt fogja szolgálni, amit vallásilag kellene. 🙂
2018. jan. 4. 22:38
 10/15 anonim ***** válasza:
55%

Az én keresztlevelemet Kolozsváron állították ki latinul, a keresztanyám római katolikus, a keresztapám pedig a férje, aki izr., vagyis zsidóként van bejegyezve. Mindez a kolozsvári Szent Mihály templomban zajlott, háborús időkben.

A keresztszülőséget nyugodtan vállald el, az hogy elvállaltad és a jó szó, baráti viszony, együttlét a fiatal szülőkkel már megéri.

2018. jan. 4. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!