Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetek keresztszülő anélkül,...

Lehetek keresztszülő anélkül, hogy meglennék keresztelve?

Figyelt kérdés

Egy nagyon jó barátom és a párja felkért, hogy legyek a hamarosan születendő gyermeküknek a keresztapja. Viszont én nem vagyok megkeresztelve, tehát pogány vagyok vagy minek hívják. Semmiképpen nem akarok felvenni semmilyen vallást, (nem vagyok ellene, csak egyszerűen nem érdekel ez a dolog) viszont szeretném elfogadni a felkérésüket. Olvastam, hogy elég ha csak az egyik keresztszülő van megkeresztelve, ennek mennyi lehet az igazságalapja? De olvastam azt is, hogy manapság már meg sem kérdezik a papok, hogy a leendő keresztszülő egyáltalán meg van-e keresztelve.

Válaszaitokat előre is köszönöm!😊



2018. jan. 4. 20:05
1 2
 11/15 Andizsuzsi ***** válasza:
73%
Akinek nem fontos a vallásgyakorlás, az miért keresztelteti meg a gyerekét vajon? A kérdésedre az adott plébánián kapsz pontos választ. A mi papunk biztos nem engedné, hogy keresztszülő legyél.
2018. jan. 5. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor nagyon úgy tűnik ez főként a papok hozzáállásától függ."

Nem, ez a kánonjogi előírástól függ. A keresztszülőség egyik feltétele, hogy az illető meg legyen keresztelve.

Ha ezt nem kérik igazolni, akkor az azért van, mert jóhiszeműen feltételezik, hogy aki meg akarja kereszteltetni a gyerekét az ezzel tisztában van.

Viszont:

-nem kell két keresztszülő, elég egy.

-sőt, igazából nem kánonjogi előírás, hogy kötelező, hogy keresztszülő legyen, csak nagyon ajánlott. Én római katolikus keresztény vagyok, és nincs keresztszülőm. De ettől még érvényes a keresztségem.

-aki nincs megkeresztelve, vagy nem római katolikus vagy egyéb módon nem felel meg a keresztszülőség feltételeinek, azokat keresztelési tanúként be lehet vezetni az anyakönyvbe. Erre sok példát tudok, nálunk mondta az atya, hogy ahol látja vagy tudomása van arról, hogy a keresztszülő "nem felel meg", ott keresztelési tanúként írja be.

2018. jan. 5. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
31%

Kedves Kérdező!


Úgy tűnik,nincs fogalmad a "kereszt szülői hívatásról".


Annak eredeti jelentősége abban állt,hogy a keresztszülő támogatta a szülőket a gyermek krisztusi életben való nevelésében.Erre rendszerint olyan keresztényeket hívtak meg,akik példamutató módon élték meg Krisztus követését,és a gyermekekhez is jó pedagógusokként viszonyultak.


A komcsi időszakban,engem is felkértek "nevelőszülőnek",de sógórnőm tűzzel-vassal tiltakozott,hogy "komcsikereszfiam"nevelésébe bármilyen mértékben is beleszóljak.Elvárásai szerint a "komcsikeresztszülői"hívatásom,az ajándékozásban merülhetett ki kizárólag.

2018. jan. 6. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
78%
Azt hiszem,a "komcsikeresztszülőt""névadószülőnek"nevezték.
2018. jan. 6. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
3%

Kedves 20 éves kérdező,


Keresztapa szeretnél lenni, nem vagy megkeresztelkedve és nem érdekel a vallás. Továbbá szeretnétek "úgymond 'kijátszani a rendszert'".


Amit érdemes tudni, hogy Isten előtt a csecsemőkeresztség eleve semmi értékkel sem bír. Akkor sem, ha ilyen, a vallásos rendszert 'kijátszó' keresztszülők vannak jelen, mint temagad, akkor sem, ha a vallásos rendszer szabályait betartók. Isten előtt csak a keresztelkedő hite által végrehajtott keresztség értékes. Régen az ilyen embereket anabaptistáknak hívták, most a Baptista Egyház, és a Pünkösdi Egyházak követik ezt az Isten által rendelt gyakorlatot.


Segíthetsz a névadásban, és a gyermek felnevelésében, a szülőkkel koordinált módon, ezek szép dolgok!

2018. jan. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!