Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mózes első könyve plágium?

Mózes első könyve plágium?

Figyelt kérdés
2018. jan. 18. 18:43
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Miért lenne az? Többnyire a zsidóság őstörténetével foglalkozik, nem hiszem, hogy előtte megírták volna már.
2018. jan. 18. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
20%

Teljesen kizártnak tartom,hogy plágium!


Az eredet történet,az egész emberiség eredetét írja le,nem csak a zsidókét.


Minden azonosság,az eredettörténet valóságát igazolja,amit más emberek-népek -másként őriztek meg.Ez is igazolja,hogy nem plágium.

2018. jan. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 KZitus ***** válasza:

Szia


Már annyi mindennel vádolták a Bibliát! :-(

Maga Isten íratta le: "A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, valamint a fegyelmezésre, hogy azt tegyük, ami igazságos." 2Tim 3:16


Ebben benne van a válasz a kérdésedre. Elhiszed Istennek?

2018. jan. 19. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
42%

"

A Genezis egy teljesen monoteisztikus isképet közvetít, amíg az Enuma Elish világosan politeisztikus szemszögből íródott meg.

Az Enuma Elish világosan egy mitológiai írás, a Genezis azonban nem csak hogy nem mitológiai, hanem egy határozottan anti-mitológiai leírás, tulajdonképpen egy, a létező pogány mitológiák ellen írt polémia. A Genezis világossá teszi azt, hogy az emberek által imádott istenségek nem többek, mint az egy igaz Isten által megteremtett lények.

Az Enuma Elish-ben, ahogyan minden más közel-keleti teremtéstörténetben, a teremtés konfliktusok, háborúk és nagy robajok által valósul meg. A Genezis teremtéstörténe viszont mélységes békét és nyugalmat érzékeltet. Szemben a konfliktusokkal és háborúkkal, itt minden Isten elrendelő szavára áll elő; Isten kijelenti, és az megtörténik.

Az Enuma Elish-ben az istenek fegyverei a varázslatok, inkantációk, amik azt érzékeltetik, hogy ezek az istenek is ki vannak téve bizonyos erőknek, illetve ők is egy bizonyos erőnek az alárendeltjei. A Genezis Istenének ereje az általa kijelentett dolgok azonnali megvalósulásában manifesztálódik, ahol a természet és minden erő az Istent szolgálja.

A babiloni istenek különböző természettel és tulajdonságokkal rendelkeznek, egyik sem teljesen „teljes”, és egymásra vannak utalva. A Genezis Istene mindenek felett áll, nincs senkire utalva és különbözik minden teremtménytől.

A Genezis leírása egy rendszerezett teremtést vázol fel, ami magában foglalja a természet harmonikusan felépített világát is. Az Enuma Elish nem tér ki a teremtés olyan fő aspektusaira, mint a növényvilág és állatok teremtése, az „emberi lények” teremtése pedig kisérletezések hosszú sorának eredménye.

A Genezisben az embert Isten teremtette meg, s ez az agyagból [anyagból] megformált, léttel felruházott ember azzal a céllal lett megalkotva, hogy uralja a teremtést. Az Enuma Elish-ben az „embert” az istenek teremtették, anyagból és az istenek véréből [vagyis feltehetően genetikai manipulációk által], azzal a céllal, hogy az isteneket szolgálja.

A Genezis első fejezetei egy valós teremtéstörténetet tárnak elénk. Az Enuma Elish-ben a teremtett rend eszközként van felhasználva, aminek egyetlen igaz célja az, hogy Mardukot (Nibirut) istenítse, illetve a panteon fejeként mutassa fel, s mint ilyen, nem más, mint egy mitológiai propaganda.


A két verzió összehasonlítása után láthatóvá válik, hogy nem lehet egyedül csak a hasonlóságokat figyelembe venni, mert a fennálló különbségek legalább olyan mérvadóak és jelentőségteljesek. A Biblia Istene egy egyedüli Isten, Aki a maga határozott akarata szerint és adott rendnek illetve rendeltetésnek megfelelően alkot, s Aki egyedül a Szentírásban nyilvánította ki Önmagát, és a teremtéssel, illetve az emberrel kapcsolatos tervét.


Az Enuma Elish pedig istenek sokaságát vázolja fel, akik meglehetősen szeszélyesek, viszályokban állnak egymással, és háborúk, erőszak által próbálják keresztülvinni az akaratukat.


A Genezis páratlan szóhasználattal vázolja fel Isten teremtését, ahol az archaikus és árnyalt nyelvezet rendkívül mély és összetett, többrétegű tartalmat képes tükrözni, aminek pontos megértéséhez már az Isten Szelleme szükséges."


forrás: churchofgod.hu

2018. jan. 19. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
65%

#4

A részleges plagizálás is ugyanúgy plagizálás.

2018. jan. 19. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
7%

"A részleges plagizálás is ugyanúgy plagizálás."

Láthatjuk viszont, hogy a Teremtés könyvének semmi köze a sumér mítoszhoz. Mondjuk megértem, hogy miért akarják ezt a hazugságot életben tartani...

2018. jan. 19. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
42%

"Mondjuk megértem, hogy miért akarják ezt a hazugságot életben tartani"

Vallástörténeti szempontból érdekes kérdés. Így kijelenteni viszont hogy hazugság, csak mert az egyértelműen egy kaptafára épült történetek mellett azért különbségek is vannak, hát...


Röviden, csak nézd meg az özönvíz mítoszt! Szinte teljesen megegyezik. És ez kizárólag a sumér és keresztény kettősről mondható el, azaz valaki nyilván a másikról másolt.

És minthogy kereszténység még nem is létezett amikor Mezopotámia már igen, hát..

2018. jan. 19. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
49%
Természetesen,az nem fér bele egyetlen istentelen szűk agyába sem,hogy mind a sumérok,mind a zsidók eredet története egy valóságból eredt,amit két nép két különböző szemlélettel fogalmazott meg,adott át az utókornak.
2018. jan. 20. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

# 8/8 Időpont tegnap 06:18 -el értek egyet.


Amúgy Mózes öt könyvét Mózes írta le, de azt írta le, amit az Örökkévaló mondott neki. Azért nem plágium, mert, bár Mózes első könyvében nem szerepel a fordulat, de a többinek sok fejezete úgy kezdődik,hogy


"így beszélt az ÚR Mózeshez: zólj Izráel fiaihoz, hogy ..."


Tehát VAN FORRÁSMEGJELÖLÉS.


++++

"kereszténység még nem is létezett amikor Mezopotámia már igen"


Kicsit kéne tájékozódni. Mózes nem volt keresztény, mivel Mózes korában és még utána kbn 1500 évig kereszténység nem létezett. A keresztény Bibliába úgy került, hogy Jézus, akit a keresztények követnek, zsidó volt, így termépszetesen a keresztény Biblia tartalmazza a teljes Zsidó Bibliát, így Mózes öt könyvét ( a Tórát ), ami abban az időben a törvény votl.


Egyébként Ábrahám Mezopotámiában született, nagyjából Hammurabi korában, onnan ment az ÚR parancsára Kánaánba. A hagyomány szerint ő már ismerte a Tórát, így akár el is mondhatta Mezopotámiában, amit azután némi hibával ott lejegyeztek, csak elfeledkeztek a forrásmegjelölésről ( szerencsére, mivel az ő szövegük - mint ismeretes - hibás ) :) ( :P ) .

2018. jan. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!