Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A református vallás tényleg...

Iljicsa kérdése:

A református vallás tényleg több személyiségfejlődést, önfejlesztést kínál, mint a katolikus?

Figyelt kérdés

Katolikus családból származok, életem első felében csak a katolikus vallást, misét ismertem meg.

A katolikus misékre felnőttkorom óta ritkán járok.

Néhány Hetednapi Adventista mise-sorozaton is részt vettem felnőtt koromban,

ami azt helyezte előtérbe, hogy hogyan éljünk boldogabban. Ez nagyon tetszett!

Az utóbbi években néhány református misét is meghallgattam, láttam.

Megdöbbenve vettem észre, hogy a REFORMÁTUS misének sokkal több hasznos,

a való életben használható mondanivalója volt, mint a KATOLIKUSnak.

Jól ereztem magam tőle!

Elnézést kérek az igazi, mélyen vallásos emberektől, remélem nem bántom meg őket a szavaimmal!

Nem akarom a vallásokat lefokozni, csak más szemmel nézek rajuk.

Én a vallásokat a SZEMÉLYISÉGFEJLŐDES, ÖNFEJLESZTÉS szempontjából szoktam értékelni.

Szeretem az önfejlesztő könyvirodalmat, hanganyagokat.

A vallásokat aszerint nézem, hogy mennyit tudok hasznosítani belőle a hétköznapi életben.

Úgy, ahogyan az önfejlesztő könyvekből és a hanganyagokból tudok tanulni.


Most gyermekünk iskolaválasztása előtt állunk.

Mivel az a közösség, amely a személyiségfejlesztéssel, önfejlesztéssel foglalkozik,

azzal csak korlátozottan tudunk kapcsolatot tartani, illetve ők inkább az üzleti élettel foglalkoznak,

ezert a gyerekünk számára a legjobb gondolat formáló közösségnek egy vallásos iskola tűnik.

Ez áll a legközelebb a könyvekből megismert gondolkodásmódhoz.

Lehetőségünk van katolikus vagy református iskolát választani.

A családom néhány tagja elfogultnak tűnik a katolikus vallás irányában.

De ha a reformátust választanánk, azért nem bántanának érte.

Már mindkét iskolában voltam nyílt napon, de nem sikerült dönteni.

A katolikus iskolában több az ismerősünk, barátunk, ami nagy előny.

A szívem viszont a református fele húz, de sajnos azt meg nem ismerem eléggé.

Sem az iskolát, sem a közösséget, sem a vallást.

Azon gondolkodok, hogy melyiket iskolát válasszuk.


Másnak is az a tapasztalata, hogy a református mise használhatóbb gondolatokat ad, mint a katolikus?

Vagy ez csak a papon múlik? Ahány pap, annyiféle szertartás?

Tudok róla, hogy a papokat néhány évente át-athelyezik egy másik városba.

Lehet, hogy a városunk református papját is elküldik néhány év múlva egy másik városba.

Aki helyette jön, várhatóan hasonlő szinvonalú értéket fog nekünk átadni a református miséken, mert ez szorosan hozzátartozik a református szellemhez;

VAGY

egy másik paptól mar ne számítsak ennyi személyiségfejlesztő gondolatra, eddig csak szerencséje volt a varosunknak egy ilyen pappal?


Elnézést kerek, hogy minden esetben misét, papot írtam, ott is ahol esetleg más szót kellett volna használnom.



2018. jan. 31. 19:26
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
95%

Az biztos hogy:

1) A református Istentisztelet az az igehirdetésről szól. A katolikus mise középpontjában pedig az áldozás van.


2) A reformátusok jobban ösztökélik az embereket Bibliaolvasásra, meg "önállóságra" a vallásgyakorlás minden terén, pl. hogy eleve nincs más kötött ima a Miatyánkon kívül...


De ezen kívül egyik keresztyén egyház elsődleges célja sem az önfejlesztés (legalábbis nem úgy mint ahogy én feltételezem hogy te mit gondolhatsz alatta), hanem hogy közelebb hozzon Krisztushoz.

2018. jan. 31. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 KZitus ***** válasza:
28%

Szia


Én is hozzád hasonló tapasztalásokat szereztem. Beszélgettünk is erről egy reformátussal, és megegyezett a véleményünk abban, hogy a reformátusok sokkal többet olvasák a Bibliát(erre vannak buzdítva), és ez erősebb hatással van a személyiségfejlődésükre.

Persze minden alól van kivétel.

2018. jan. 31. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 HaEv ***** válasza:
98%

Kedves Kérdező!

Szerintem egyik sem és mindkettő. :)

A katolikusoknál is sok "út" van - az egyiket például katekumenális útnak hívják. Egy nagyon jó barátnőm jár egy ilyen közösségbe a férjével és gyerekeivel - fantasztikusan jól nevelt és fejlesztett gyermekeik vannak! Református istentiszteletről is lehet úgy kijönni, "mintha mi-se történt volna". ;) Az a lényeg, hogy az a közösség, ahova jársz, ott családként befogadnak-e és meg tudod-e élni őszintén azt, aki éppen vagy Isten miatt.

Több évig voltam iskolatitkár, láttam pár ilyen "választást".

Egészen más dolog, amikor a gyermekednek hittant választasz!!! Fontos, hogy az iskolában ugyanazt hallja, amit otthon! Ezért ha neked mindegy, melyik felekezetet választod, hallgasd meg a nyílt napon melyik hittan tanár, sőt az osztályfőnök hogyan beszél - és ezek alapján válassz! Amelyikkel te egyet értesz! Jövőre újra választhatsz, ha valami nem jó! De ismétlem, az a fontos, hogy az iskolában lehetőleg ugyanazt hallja, amit otthon - mert ha meghasonlik, az nem lesz jó NEKI! És persze, otthon mindig beszéljétek meg, ha kérdései vannak.

Így nem választhatsz rosszul.

2018. jan. 31. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
55%

Szia!


Római katolikus vagyok "papíron", de már jó ideje református istentiszteleten veszek részt, református közösségben szolgálok (pl. idősek, betegek látogatása és hasonlók).

Azt tapasztaltam, hogy a református istentiszteleteken az Ige, Jézus Krisztus áll a középpontban és nincs olyan istentisztelet, amelyről úgy jönnék el, hogy nem kaptam valamit, amit a hétköznapokban tudok alkalmazni.


A rk. szertartás számomra egy megüresedett váz, kiüresedett szertartás.

A református istentiszteleten "érezhető az erő".


34/N

2018. jan. 31. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
60%

Ha nem érted a mise lényegét (láthatóan fogalmad sincs), akkor teljesen mindegy hova jársz. Akár életviteli tanácsadóhoz is járhatsz.


Szentmise pedig csak katolikus és ortodox liturgiában van, a többi helyen legfeljebb istentisztelet, vagy még az sem. Ahogy papok is csak a katolikus és ortodox egyházakban vannak, máshol legfeljebb lelkészek, vagy még azok sem.

Tudom, hogy a végén elnézést kértél a helytelen szóhasználat miatt, de így pont a lényeg "lényegtelendik" el.


A prédikáció bár fontos, de messze nem a legfontosabb eleme a szentmisének. Egyébként van borzalmasan prédikáló református lelkész is, ahogy van nagyon jól prédikáló katolikus pap is. Ez személytől függ, független a felekezettől.


Nem beszélve arról, hogy legalább 3 felekezetet említettél meg, pl az adventisták olyan távol vannak a reformátusoktól, mint Makó Jeruzsálemtől.

2018. jan. 31. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
31%
Igen, elég nagy baj, hogy a mise legfontosabb eleme nem a prédikáció, hanem mindenféle humbug. Mert Isten biztosan annyira emberi, hogy ilyen olyan dolgokat tesz szentté. Az az igazság, hogy ti meg Istentől vagytok annyira messze, mint Makó Jeruzsálemtől.
2018. jan. 31. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
54%
Jézus az utolsó vacsorán is bizonyára fél órát prédikált és életviteli tanácsokat osztott az apostoloknak.
2018. jan. 31. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
81%

Kedves HaEv!


Én is járok a Neokatekumenális Úton, a hit átadása a családban valóban egy fontos dolog (és ennek mindenhol így kellene lennie). Egy dolog a hittan, de gyerekkorban, különösen a kamaszkorig a szülők az elsődleges példa. Ha ők beszélnek Istenről, mutatják, hogy ez fontos nekik, akkor a gyereket is jobban fogja érdekelni, mintha csak az iskolában/templomban hallana róla. Ennek a módja lehet különböző, nálunk pl. vasárnaponként a reggeli dicséret volt az elsődleges alkalom erre, de természetesen az se árt, ha minden nap végén együtt imádkozik a család.


Én úgy látom, hogy ami még az igehirdetésnél is fontosabb a hívők számára, az a közösség. Ha a gyülekezet tényleges közösség, és nem csak random emberek, akik semmilyen kapcsolatban nincsenek egymással, akkor sokkal inkább átélhető egy olyan mise/istentisztelet is, ahol egy kevésbé jó "szónok" beszél. Békülésnél sem mindegy, hogy egy vadidegennel fogok kezet, vagy olyan valakivel, akit ismerek, netán még okunk is van arra, hogy kibéküljünk. És amit te is említettél, hogy vannak olyan emberek az életedben, akikkel őszintén beszélhetsz a hitedről, a nehézségeidről, kérdéseidről.


Amúgy katolikus és református (ilyen gimnáziumba jártam) misén (istentiszteleten) is hallottam már jó és rossz (vagy unalmas) prédikációt, ez nem vallásfüggő. Ha annyira zavar, lehet templomot/gyülekezetet váltani, felekezetet nem szükséges, és csak ezért nincs is értelme.

2018. jan. 31. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
61%
#7: Az evangéliumban elég hosszan beszél Jézus az utolsó vacsorán. Persze a lényeg akkor is utána jött...
2018. jan. 31. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
33%

#7

A zsinagógában szeretett beszélni. Meg zsinagógán kívül is. Az igehirdetés nem valami utólag kitalált okoskodás...

2018. febr. 1. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!