Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidóságon belüli karaiták...

A zsidóságon belüli karaiták és rabbaniták rakhatnak az ajtófélfára mezúzát vagy számukra ez nem előírás?

Figyelt kérdés

2018. febr. 2. 20:30
 1/4 anonim válasza:
Szia a karaiták rakhatnak, hiszen a Tórát ők is szent könyvnek tartják. De viszont kik azok a rabbaniták?
2018. febr. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én se értem, kik a "rabbaniták".


A mezuza a Tóra parancsa ( 5Mózes 6:9 ), tehát miden zsidó számára KÖTELEZŐ.

2018. febr. 3. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
75%

A karaiták csak az írott tant (Tóra), a rabbaniták pedig az írott és a szóbeli tant (halacha) is elfogadják. Mivel az ajtófélfa megjelölése (mezüze) tórai parancs, ezért a karaiták és a rabbaniták számára is kötelező. Az már más kérdés, hogy ma sok zsidó nem tesz ki kívülről is jól látható helyre mezüzét, de ez nem vallási, hanem biztonsági kérdés, sokan félnek az atrocitásoktól, én is jártam már úgy, hogy vki megrongálta. Ha ez rendszeresen fordulna elő, lehet én is meggondolnám a kitételét.


Az is jó kérdés, hogy a karaiták milyen formában "jelölik meg" az ajtófélfát, a klasszikus tok + pergamentekercs már egy értelmezése a szóbanforgó tórai szakasznak, az pedig, hogy minden szoba ajtajára kerül mezüze, már végképp nincs leírva a Tórában, szóval ezzel nem tudom, hogy állnak a karaiták.

2018. febr. 4. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Bár igen, kirakhatnak. De nem "kötelező". Tehát alapjárat nem raknak ki. A karaiták az "imarúdra" (מזוזה) vonatkozó részt úgy értelmezik, mint az imaszíjra (תפילין) vonatkozót. Szimbolikusan.


Vannak olyanok, akik a tízparancsolat (עשרת הדיברות) egy "másolatát" rakják ki.


Illetve vannak olyanok, akik konkrétat raknak ki (leginkább Izraelben).


+ A "vádakkkal" ellentétbe nem raknak az ajtófélfára "szemlélőrojtot" (ציצית).

2019. márc. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!