Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha egy keresztény egyházat...

Ha egy keresztény egyházat nem szándékszom támogatni egy forinttal sem, nem is tartozom a közösségükbe?

Figyelt kérdés
vidéki kisvárosi környezetben élek, nemrég került itt a református gyülekezet élére egy új vezető, és meglepett hogy egyébként is úgy jár itt éves szinten szedni a megbízott emberke a pénzt "egyházadóként" mintha kötelező lenne még mindig, holott már rég csak önkéntes alapú egyházközségi hozzájárulás van, de idén verte ki a biztosítékot hogy azzal jött ide hogy 4 ezer személyenként. 3 fős háztartásban élek szüleimmel, ők eddig helyettem is befizették hiába kértem őket hogy ne, idén jött ez a pont hogy azt mondják hogy ez nekik is sok, (főleg úgy hogy ők sem járnak templomba, olyan összevisszaság ez) így hát kettejüket befizették és közölték hogy a fiú munkanélküli ezvan kimaradtam belőle. én megmondom nem is szándékszom fizetni a jövőben sem, mivel nem veszek részt az egyház dolgaiban, nem járok templomba, semmi sem köt ehhez a valláshoz amit rámhúztak mikor még nem tudtam róla dönteni. kérdésem ha ezek után -lehet furán hangzik is- bármi okból kifolyólag én részt szeretnék venni egy templomi szertartáson kívülállóként, én onnan ki lennék nézve? gyerekkori emlékeim vannak mikor elmentem apámmal és sorra dobálták a perselybe a pénzt, ha simám kisétál valaki elítéli magának ez a kis közösség? nem veszem a szívemre, tiszteletben tartom más vallási nézetei csak érdekelnek a reakciók
2018. febr. 7. 20:38
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%

Így van, akkor nem tartozol abba a közösségbe.


Hogy jó-e az ottani módszer vagy sem, azt nem tudom. Nálunk úgy van (katolikus falu), hogy évetne mindenki annyi hozzájárulást fizet be, amennyit gondol. Van egy püspöki javaslat, az éves nettó fizetés 0.5%-a (emlékeim szerint), de ez sem kötelező. Bár egyáltalán nem tartom túl soknak, számtalan helyen tiezdet szednek és sokszor bruttó (adózatlan) fizetés után, kötelező jelleggel.


Minden közösségnek vannak kiadásai, amit fizetni kell, például fűtés, villany, templom felújítás, rendezvények, stb...

Már az őskeresztény gyülekezetekben is úgy volt, hogy a közösség minden tagja hozzájárult a közösség fenntartásához és működtetéséhez saját képességei szerint. Ha te ezt megtagadod, akkor nem vagy a közösség tagja sem.


Természetesen ettől függetlenül elmehetsz istentiszteletre, jó eséllyel nem is fognak kinézni. De egy közösséghez tartozni nem merül ki ebben. De úgy látom, hogy te nem is szeretnél abba a közösségbe tartozni, így lényegtelen.

2018. febr. 7. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
25%
Lacika, semmi sem kötelező, de a temetésedről előre gondoskodj.
2018. febr. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem járulsz hozzá a közösség fenntartásához, akkor nem vagy tagja a közösségnek.

Ha meg -amint mondtad- semmi nem köt téged a valláshoz, akkor meg pláne nem.


De természetesen nyitva áll az ajtó bárkinek, a keresztyénség lényege épp az hogy Isten szava MINDENKINEK szól, nem csak egy zárt közösségnek.

2018. febr. 7. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
34%
A temetés ingyenes, de általában kibaxnak a hozzátartozókkal és követelik az egyházadót visszamenőleg..
2018. febr. 7. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
21%

Azt ugye tudod, hogy ha bármiféle adót fizetsz, abból nagyon szépen kapnak az egyházak is.

MÉG EZEN FELÜL egyházi adót szedni az már tényleg pofátlanság.

De megteszik.


Tehát, ha adófizető vagy, akkor eleve már befizetted az egyházi adót (több egyháznak is).

Akkor is, ha ateista vagy.


A németeknél ez jobban meg van csinálva. Ott tényleg csak attól szednek egyházi adót, aki hívőnek is vallja magát, és csak annak az egy egyháznak adják oda.

2018. febr. 8. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
18%

'Ha nem járulsz hozzá a közösség fenntartásához, akkor nem vagy tagja a közösségnek. '


Ez vicces, mert ahogy előttem írták minden adófizető minden közösséghez hozzájárul - ettől még persze nem tagja.


Református egyház van a kérdésben, csak tavaly:2,93 MILLIÁRD ft támogatás és persze nem övék a legnagyobb


+ persze a felajánlott adó 1%

+ kevés a hívő van egy havi apanázs mellyel az állam kiegészíti a fizut

+ temetési pénz


Nem dolgom megítélni: ez sok vagy kevés,jól vagy rosszul használják fel - bár a számláimat egyszerűbb volna befizetni, ha nálam maradna az adómból ezek az összegek.

2018. febr. 8. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%
Kedves 5-ös, az eltérés okát a 20. század történéseiben kell keresni, Magyarországon a kommunisták a 2. vh után azzal kezdték, hogy minden földet, ingatlant, anyagi javat elszedtek az egyházaktól. Ez tőlünk nyugatabbra nyilván nem történt meg. A rendszerváltáskor az egyházakat már nem tudták direktben kárpótolni, visszadni nekik az elvett javakat, ezért kapnak éves hozzájárulást az államtól. Ezt katolikus oldalon a Vatikáni Szerződés garantálja, de úgy tudom a többi nagy egyházzal is van hasonló jellegű megállapodás.
2018. febr. 8. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
Az pedig természetes kellene hogy legyen, hogy azt az egyházat anyagilag is támogatom, aminek tagja vagyok, ha használom a szolgáltatásait, akkor meg pláne. Ez még csak nem is kizárólag a vallások jellemzője, ha egy klubba jársz, ott is van tagsági díj, mert ki kell bérelni a termet, adminisztrációs és eszközköltségek vannak, stb.
2018. febr. 8. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
32%

Ja, csak közben az egyházak visszakapták a javak nagy részét, ÉS igen erősen megnövelték az éves hozzájárulást IS.

Csak szólok, hogy más nem nagyon kapta vissza, amit elveszített a háború alatt vagy után.

Valamint más nem adómentes.

2018. febr. 8. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%

Szóval egyetértesz abban, hogy a magyar és nyugati helyzet nem összehasonlítható, illetve az állam nálunk jogosan támogatja az egyházakat?


A közfeladatokat ellátó egyházi épületeket nagyrészt visszakapták, illetve kártalanítást fizettek érte, viszont az egyházi földbirtokokat (amelyből az egyházak a fenntartási költségeik nagy részét fedezték a 20. század közepéig) azóta se kapták vissza. Körülbelül 1 millió kat. holdnak megfelelő földterületről van szó, ennek közel 90%-a katolikus egyházi tulajdonban volt, mielőtt 1945-ben elvették tőlük.


Hogy ezek visszaszolgáltatásának hiányában az egyházakat megilleti a folyamatos támogatás, az szerintem nem kérdés, a mértékén persze lehet vitatkozni.


A nagymamám családja nemesi, tőlük is elvették minden birtokukat és ingatlanjukat, ráadásul ki is lettek telepítve Békés megyébe, csak 10-15 évvel később költözhettek vissza Pest környékére. A rendszerváltás után ő is kapott életjáradékot, de nyilván annak mértéke messze nem volt arányos az elvett javak értékének nagyságrendjével. Persze az, hogy ők rosszul jártak, nem kell, hogy azt jelentse, hogy az egyházaknak is ugyanúgy rosszul kell járniuk.

2018. febr. 8. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!