Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyi valóban fiatal (kor)...

Mennyi valóban fiatal (kor) keresztyén van az oldalon akik erre a témára válaszolgatnak?

Figyelt kérdés

2018. febr. 27. 17:25
1 2 3
 11/22 anonim válasza:
17/F, az utóbbi időben kezdtem el válaszolgatni
2018. febr. 27. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%
Én pl 22 vagyok.
2018. febr. 28. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
45%
Talán „keresztény”, nem „keresztyén”!
2018. febr. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
77%

#13, nem mindegy? Mind a kettő pontosan ugyanazt jelenti. :)


Merete, én téged idősebbnek gondoltalak valamiért. :o KZitust meg olyan 30 körülinek. :o

2018. febr. 28. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
26 vagyok, és én is szoktam válaszolni. :)
2018. febr. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
44%

#14 >>#13, nem mindegy? Mind a kettő pontosan ugyanazt jelenti.>>


És a "kereszty" az mi a lótúró, amiből származtatják?

2018. márc. 1. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

#16


"A keresztyén szó alapja a görög krisztianosz, ami Krisztus követőjét, tanítványát jelenti. A görög szó a szláv nyelveken keresztül került a magyarba. Ezért a szláv krisztyán először kirisztyán, majd keresztyén lett.


A magyar nyelvben nagyon sokáig a keresztyén szót használta mindenki még a reformáció után is. Nem volt felekezeti különbség a szóhasználatban. Pázmány is a keresztyént használta, de Káldi György 1626-ban kiadott első teljes magyar nyelvű katolikus bibliafordítása is ezt a szót használta. A keresztyén szó használatának helyességét egyébként még az 1967-ben kiadott katolikus fordítású Biblia magyarázata is helyesnek tartja, amikor azt írja, hogy a keresztyén szó jelentése „szóról szóra annyit jelent, mint Krisztus követője, tanítványa, híve”.


Hogy megjelent a keresztény változat, azt „természetesen” a hitvitáknak köszönhetjük. Katolikus papok kezdték el használni a 18. században, azzal a teológiailag helytelen indokkal. hogy az igazi egyház elnevezése a kereszt szóból ered. A római és görög katolikus egyházak papjai aztán lassan ezt a formát kezdték használni, míg a két nagy (református és evangélikus) protestáns egyház maradt (vagy sokan használják) a keresztyén változatnál.


Tekintettel arra, hogy Magyarország lakosságának döntő többsége katolikus, a MTA helyesírási szótára a keresztény szót tekinti hivatalosnak, de engedi, így nem tekinti helytelennek az eredeti szóhasználatot. tegyük hozzá, hogy az Akadémia a szóhasználatot nem teológiai szempontok szerint vizsgálja."


[link]


Ezt más források is megerősítik. De hadd ne másoljak be 1000-t. :)


Kérdésre válaszom:

35/N

2018. márc. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Én 29 vagyok.
2018. márc. 2. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
0%

#16 Nem etimológiát kértem, hanem magyarázatot! Kit érdekel, hogy hangzott 1600-ban? Az Akadémia állásfoglalása legalább hivatalos. Ennyi erővel "köröszt" is lehetne, mégsem írjuk így le annak ellenére, hogy néhány tájegységben így ejtik. Ad abszurdum lenne, ha mindenki tetszése szerint variálhatná a nyelvet, melynek az a célja, hogy megértsék egymást az emberek. Mondhatnád angolul is, hogy "cross" például.


Vagy akkor legyen meg az összes permutáció, így például:


keresztény

keresztyén

keresztén

keresztyény


Vagy legyen krisztián vagy Kriszti-ánusz vagy hasonló badarság.

2018. márc. 2. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
Azert írtam keresztyént mert a protestánsok így írják! :)
2018. márc. 2. 22:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!