Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit szólnátok hozzá, ha a...

Mit szólnátok hozzá, ha a Pápa úgy döntene, hogy visszahozza a Tridenti Misét állandó gyakorlatnak? Örülnétek vagy nem?


2018. márc. 21. 16:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
86%
Na kíváncsi vagyok, hány GYK-s tudja, mit jelent ez. Én úgy tudom, jelenleg is engedélyezett a régi forma használata. Én nem szólnék hozzá semmit, mert már nem járok misére. Gondolom, a hívők nagy része nem örülne a hosszabb szertartásnak.
2018. márc. 21. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Valóban, jelenleg is engedélyezett a tridenti liturgia. Egyébként nekem nem lenne ellenemre. Ha a világ minden egyes részében ugyan az lenne a mise szövege, az is csak erősítené az Egyház egyetemes jellegét. Bár most is ugyan az, csak anyanyelven folyik, a tridenti meg ugye latin.
2018. márc. 21. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
45%
Nem, nem akarok latin nyelvű liturgiát, sem háttal misézést. Örülök, hogy megváltoztatták. :)
2018. márc. 21. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
31%
visszatérne az a latin szöveg, amit a nép "hókusz-pókusz"-nak nevez. :)
2018. márc. 21. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
71%

Valami félreértés lehet, mert nem a misét nevezték annak, hanem csak Krisztus azon szavait latinul, amikor azt mondta: Ez az én testem.


Persze ennek etimológiai eredete közel sem bizonyított, noha elég logikusnak tűnik.

2018. márc. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
10%

ezt a részt nevezi a nép hókusz-pókusznak, bár sokszor az egész misére is értik, ahogy a viccben is szerepel:


Hogyan jön ki a pap a miséről? - Mintha mi se történt volna.

2018. márc. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
60%
Kétlem, hogy a pápa egyedül dönthet ilyen súlyú kérdésben, és egyébként sem valószínű, hogy bármikor visszatér hozzá az Egyház. A gondolattal persze eljátszhatunk. Személy szerint én nem örülnék neki. Voltam már jópár külföldi misén, és nem okozott gondot követni úgy se, hogy nem beszélem a nyelvet. Aki szeretné, az nyugodtan csinálja.
2018. márc. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
61%

Sőt trienti, hogy még pontosabbak legyünk. (A tridenti egy rosszul magyarosított átvétel, mivel a város, ahol volt ez az emlékezetes zsinat Trient vagy olaszosan Trento.)


Voltam már ilyen misén, engem nem zavarna, ha szélesebb körben elterjedtebb lenne. Nagyon szép volt. Csak sajnos ma már olyan kevesen olvassák (érteni meg pláne még kevesebben) a latin szöveget, hogy az átlag hívő követni nem tudná... Sajnos. Ez a mi szegénységi bizonyítványunk.

Ettől függetlenül, ha nem is mindenhol kötelezővé tenném, de jobban propagálnám és gyakrabban adnék neki teret.

Egyébként jól írték előttem: visszahozni nem kéne, mert hivatalosan eltörölve sosem volt.

2018. márc. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Egyébként olvastam olyan véleményeket, hogy a Tridenti Mise, átszellemült hangulata mellett azért is hasznos lenne, hogy átlagemberek megtanuljanak valamennyi Latint, ami végülis sosem árt. Hallottam olyan hagyományos katolikusokról, akik sosem jártak latin nyelvórákra, mégis egy alapszinten ismerik a nyelvet, mert rendszeresen részt vettek és ministráltak tridenti misén.
2018. márc. 21. 21:19
 10/14 anonim ***** válasza:
19%
engem speciel nem zavarna a tridenti mise, mert nem járok misére.
2018. márc. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!