Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Katolikus vallás azért...

A Katolikus vallás azért népszerűbb, mint a Református, mert a katolikusoknál "jobb a műsor? "

Figyelt kérdés

Ateista vagyok, tehát a felekezetek teológiai oldala annyira nem hat meg, viszont tudom értékelni a művészi, igényes, teátrális dolgokat.


A YouTube-on időnként szoktam kíváncsiságból miséket megnézni, a katolikus templom a sok díszével, szobrával, festményével, meg maga a mise hangulata a dallamossággal, a szép papi ruhákkal, az érdekes szertartásokkal még számomra, ateista számára is élvezhető élmény, különösen ha régi rítusú tridenti latin misét, vagy görög katolikus misét látok. Már-már vetekedik, sőt időnként túl is szárnyalja az István a Király rockopera papos részeit (Veni lumen cordium!) meg ilyesmi.


Viszont ott vannak a Reformátusok. Ez elvileg egy kevésbé szigorú, de érzelemmentesebb vallás, mint a katolikus. Ott a hívek bemennek egy "tárgyalóterembe", szól pár nem túl dallamos orgonaének, a lelkész darál, azt vége. Még sosem bírtam végignézni a YouTube-on egy református istentiszteletet, 10-15 perc után kénytelen voltam kikapcsolni, de a katolikus mise nézését egyszerűen nem bírom abbahagyni. Mintha valami fantasy-világ elevenedne meg előttem, mint a Warcraft vagy a Narnia.


Van még az Ortodox liturgia, az még a katolikusnál is "szuperebbnek" tűnik.



2018. ápr. 12. 23:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
68%
Ez manapság mehet "tetszik - nem tetszik" alapon is, de régen sok múlott azon hogy az uralkodó / a földesúr milyen vallású... A Habsburgok például erősen katolikusok voltak, és nem mindig örültek a protestantizmusnak.
2018. ápr. 12. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
36%
mert mindig is katolikus ország voltunk. a protestantizmus Erdélyben volt erősebb, de Erdélyt sajnos elcsatolták.
2018. ápr. 13. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
61%

#1, oké, de ma szabadon válthatunk vallást. :)


Nem hinném, hogy manapság a "műsor" miatt lennének katolikusok az emberek, engem például idegesít a sok szobor, meg a sok dísz, régebben át is akartam térni evangélikus vagy református vallásra. Az, amiért maradtam, és örülök, hogy maradtam, az a katolikus teológia. Szerintem pl. az Eucharisztia katolikus ertelmezese sokkal inkább megfelel a Bibliában leírtaknak, mint a protestáns. Meg könyörgöm, ez a predesztináció dolog annyira nem biblikus. De abban igazad van, hogy a református istentisztelet, és úgy a református felekezet sokkal mereveb, ridegebb úgymond. :)

2018. ápr. 13. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Történelmi okai vannak. Az ritka, hogy valaki tudatosan választ magának vallást tetszés alapján. Az emberek általában beleszületnek a vallásukba, és vagy gyakorolják, vagy nem. De az tény, hogy a katolikusok temploma és szertartása látványosabb.
2018. ápr. 13. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
90%

Mindig a Katolikus Egyház volt a nagyobb összességében. Csak néhány területen volt protestáns többség.

Inkább azt kéne vizsgálni, hogy melyik felekezetben van több felnőtt megtérő, akik mondjuk korábban semmilyen vallási nevelést nem kaptak és ismeretlen számukra a kereszténység, illetve mely felekezetből van a legkevesebb "elhagyás".


A szertartásokról: a liturgia nem önmagáért van. Nem a látvány és a szórakoztatás a célja. Az ortodox és a katolikus liturgia (akár a mai, akár a trienti) komoly tartalommal bír. Ha a szentmisében nem lenne jelen valóban Krisztus, akkor az egész nem lenne más, csak színház.

2018. ápr. 13. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
28%
Történelmi okai vannak. A katolikus Habsburgok üldözték a reformátusokat, ezért nem terjedt el Magyarországon annyira.
2018. ápr. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Magyarországon elterjedőben volt a reformáció és sok katolikus át is tért, mert a reformációban benne van az 'eleve elrendeltetés' tana, ami 'felmentést' ad a katonáknak a harccal járó ellenség lemészárlásáról, így mivel itt háborús helyzet volt (törökök), népszerűbb lett, szemben a katolikussal, ami szerint ezek a katonák a poklon égtek volna el.

Aztán az ellenreformációban a katolikusok változtattak a dolgon, és a harcban elkövetett gyilkolás elfogadott lett (elvégre ez a katona munkája), így sokan visszatértek a katolikushoz. Továbbá, ahogy felül is írták, a katolikus Habsburgok nem igazán szerették a protestánsokat (akárcsak a többi abszolutizmusra törekvő uralkodói dinasztia), mert a protestánsoknál nem 'bűn' megbuktatni egy rossz uralkodót, míg a katolikusoknál a hagyomány szerint az uralkodók "Isten kegyelméből" uralkodnak, így nem is szabad(na) nagyon lázadozni.


Legalábbis mi így tanultuk töri órán.

2018. ápr. 13. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon elterjedőben volt a reformáció és sok katolikus át is tért, mert a reformációban benne van az 'eleve elrendeltetés' tana, ami 'felmentést' ad a katonáknak a harccal járó ellenség lemészárlásáról, így mivel itt háborús helyzet volt (törökök), népszerűbb lett, szemben a katolikussal, ami szerint ezek a katonák a poklon égtek volna el.


Tehát például a Hunyadiak azzal a tudattal mentek háborúba, hogy ha elesnek, akkor a kárhozat vár rájuk? A katolikus egyház nem tanított ilyet, a középkorban még fegyvereket is megáldottak a papok a pogányok elleni háborúra.

2018. ápr. 13. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Hm... igazad van. Akkor nem tudom mit kavartam össze...

Köszönöm a javítást! :)

2018. ápr. 13. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
69%
Mert mind a katolikus, mind az ortodox liturgia egyszerre rendkívül szimbolikus és nagyon valóságos is. Szimbolikus, mert minden apró részletnek van bibliai tartalma, jelentése, végigkísérjük Krisztus életútjánok legfontosabb eseményeit. Illetve valóságos, mert Isten valóságosan megjelenik az Eukarisztiában. Ez pedig együttesen egy nagyon erős, m agával ragadó élmény. Hogy ezért népszerűbb-e, azt nem tudom, én nem a népszerűségi oldalról közelítem meg a dolgot, hanem hit szempontjából.
2018. ápr. 13. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!