Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Adventista egyházak mit...

Az Adventista egyházak mit vallanak?

Figyelt kérdés

Nem igazán tudok sokat róluk. Háromságot vallják? Mert akkor furcsa, hogy Jézust teremtett személynek állítják (Mihály ark angyal). Sabbathoz miért ragaszkodnak? Hogyan evangelizálnak? Jótékonykodnak szervezetként pl.: ételosztás? Háború idején bevonulnak? Ez főként a "Fegyvertelen katona" című film miatt kezdett foglalkoztatni. :)

Főleg Adventista egyház tagjainak a válaszára lennék kíváncsi!



2018. máj. 18. 10:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
73%

Mint megkeresztelt (de már a felekezetbe ritkán járó) adventista tudok válaszolni a kérdéseidre hitelesen:


"Háromságot vallják?"


>Igen.


"Mert akkor furcsa, hogy Jézust teremtett személynek állítják (Mihály ark angyal)."


>Szerintük Mihály nem egy arkangyal, hanem maga a Fiú Isten, Jézus Krisztus. Akinek a "Mihály" az egyik neve. Attól tehát, hogy Mihályt Krisztussal azonosítják, a Szentháromságról szóló tanítás nem sérül.


"Sabbathoz miért ragaszkodnak?"


>Azért, mert értelmezésük szerint a 10 parancsolat még mindig érvényes az összes paranccsal együtt.


"Hogyan evangelizálnak?"


>Nyílt előadásokat tartanak.


"Jótékonykodnak szervezetként pl.: ételosztás?"


>Amikor a KERAK-ban voltam, ott részt vettem ilyen jótékonysági eseményeken. Később átmentem a HNA-hoz. ott nem emlékszem ilyenre, de nyilván a világszéles egyházban van jótékonykodás


(Amúgy: HNA = hetednapi adventista egyház - a világszéles egyház. KERAK = keresztény advent közösség, amely a HNA-ból kibált adventista felekezet)


Ha van még kérdésed, írhatsz.


Üdv, egy szinte ex-adventista.

2018. máj. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
37%
Amit E. G. White anyó az ő kómájában álmodott. Pl. hogy a Jézuska nem ivott bort.
2018. máj. 18. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#1 A hadviselésre még kíváncsi volnék.

Illetve most ez a majdnem ex-adventista dolog is érdekel. Mi váltotta/váltja ezt ki belőled?

2018. máj. 18. 16:34
 4/11 A kérdező kommentje:
#2 E.G White? Sokszor olvastam már ezt a nevet, de fogalmam sincs ki ő. Ő alapította a felekezetet? Kómájában álmodott? Bővebben is érdekelne a storyja.
2018. máj. 18. 16:37
 5/11 anonim ***** válasza:
58%

Üdvözletem.


Az 1. válaszoló vagyok.


Egyúttal egy privát levélre is reagálnék, mert ott is hasonló kérdést kaptam.


Röviden a lényeg:


Rájöttem, hogy az adventizmus (és úgy az egész kereszténység) nem az én utam. Nem tetszik az életstílus, és a tanításokkal sem értek egyet teljesen. Ettől függetlenül viszont továbbra is hiszek Istenben, de nem vagyok már gyakorló adventista, és kereszténynek sem nevezem magam.


Teológiai kérdésekre viszont szívesen válaszolok, egyébként a Bibliát is szoktam olvasni, csak már nem mondja meg nekem senki, hogy miként értelmezzem.

2018. máj. 18. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
75%

Ellen White-al kapcsolatban, hogy hiteles forrást kapj:


Az adventizmus a Miller mozgalomból alakult ki, ahol a "nagy csalódás után" többféle ágazat keletkezett. Az egyik ilyen volt az, akik azt mondták, hogy Miller számításai helyesek voltak, de az eseményt magát - miszerint Krisztus 1844-ben visszajön - helytelenül határozta meg. Később ez a kis csoport volt az, aki azt tanította, hogy abban az évben kezdődött el a vizsgálati ítélet, belőlük lett a hetednapi adventista egyház.


Ellen White is a Miller mozgalom tagja volt, és véleményem szerint az adventista alapítók közé lehet sorolni, férjével, James White-al együtt, aki ha jól emlékszem, lelkész volt az Egyházban. Viszont Ellen White-nak mélyebb jelentősége van az adventista gondolkodásban. Úgy hiszik ugyanis, hogy ő próféta volt. Maga White asszony rengeteg látomásról számolt be, amikről azt állította, hogy Istentől kapta. Éppen ezért az adventisták a Biblia mellett az ő írásait is olvassák, vagy legalábbis ajánlják olvasásra, azzal a kritériummal, hogy a Biblia White írásai felett áll, amiket "bizonyságtételeknek" neveznek.


Azt gondolom, lehet kételkedni abban, hogy Ellen White próféta volt-e vagy sem. Az viszont kétségtelen, hogy az egész életét Isten szolgálatában töltötte, tisztességes, hívő asszony volt, akinek voltak nagyon jó meglátásai annak ellenére, hogy nem volt tévedhetetlen.


Egyik fő művét, amely "A nagy küzdelem" címet viseli, ma is fantasztikus műnek tartom, olyannak, amit mindenkinek el kellene olvasni legalább egyszer. Mondom ezt úgy, nem értek egyet mindennel, ami a könyvben le van írva.

2018. máj. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az infót! :)

És egyébként a politikától elhatárolódnak vagy mérsékelten állnak a dologhoz?

Van olyan, hogy bizonyos pártokra való szavazásra buzdítanak? Bár én nem hallottam ilyet, de érdekelne.


Valójában az keltette fel az érdeklődésem, hogy beszélgettem egy Adventistával és nem tudom, hogy volt e valamilyen kiváltsága a gyülekezetében, de nagyon jól értette a Bibliát. Látszott, hogy elég mély ismerete van, és ez szimpatikus volt a számomra.

2018. máj. 18. 19:58
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Szerintem ez azért felekezettől is függ. Azt mondják a KERAK konzervatívabb, mint a HNA és szerintem ez így is van. A HNA-ban tudomásom szerint nem buzdítanak arra, hogy a politikai állásfoglalásra, de nincs is megtiltva a szavazás. A KERAK-ban szerintem elhatárolódnak a politikától, figyelembe véve azt, hogy az egyik ott lévő tekintély könyvében volt egy olyan szakasz, ahol éppen azt fejtette ki, hogy miért nem politizálhatnak a keresztények. Megjegyem, hogy egyszer beszéltem egy reformos adventistával (a hetednapi adventista reform mozgalom szintén egy különálló adventista felekezet), ő hivatkozott Ellen White egyik írására, ami alapján úgy vélekedett, hogy nem kell politizálni.

2018. máj. 18. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
33%

Kérdező: "Az Adventista egyházak mit vallanak?"


Kdves kérdező!


Azt, hogy a Hetednapi Adventisták mit vallanak, annak nagyon sok helyen utána tudsz nézni a NET-en.

A Jehova tanúi vallás ebből a vallásból alakult ki.

Be másolok egy linket, ebben a könyvben szó van a Hetednapi Adventista vallásról. Olvasd el figyelmesen!


[link]

[link]

2018. máj. 19. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 követ62 ***** válasza:

Egyet értek az #1-es hozzászólóval, csak néhány plussz infót tennék hozzá.


"...furcsa, hogy Jézust teremtett személynek állítják (Mihály ark angyal)"

Jézus csak a tanuk és az unitáriusok szerint teremtmény.

DE NEM AZ! Hanem szerintünk a második isteni személy.

Viszont sok "funkciója", neve van. Egészen a szolgasorig alázta meg magát. Jelképezte a templomban a kárpit a kenyerek. Ő a Jópásztor, az aklon az ajtó. Kő. De egyszerübb, ha nem sorolom.

[link]

Többekközött a neve Immánuel: jelentése Velünk az Isten. Akkor miért ne lehetne az is a neve, hogy Ki olyan mint Isten? Az az Mihály. És, ha lehet kő akkor miért ne lehetne küldött, követ = angyal (ld:Jel.1:1)?

A Mihály név ötször jelenik meg a Bibliában és leginkább akkor amikor népe mellett kell kiállni, vagy Sátánnal viaskodik.

És ugyan kinek kellett Sátánnal viaskodni? Természetesen Istennek.


"Sabbathoz miért ragaszkodnak?

"Azért, mert értelmezésük szerint a 10 parancsolat (amit Isten a saját ujjával kőbe vésett 2Móz 31,18

"Mikor pedig elvégezte vele való beszédét a Sinai hegyen, által adá Mózesnek a bizonyság két tábláját, az Isten ujjával írt kőtáblákat.") még mindig érvényes az összes paranccsal együtt."


Valamint: Isten az édenben adta (I.Móz.2:1-2) NEM A ZSIDÓKNAK, hanem mivel az első emberpárnak, így az egész emberiségnek.

Döntő momentum lesz az utólsó időben (Jel.14:7,12)

Valamint az új Földön is (Ésa.66:23) szombatot fogunk tartani. Akkor itt és most miért ne lenne érvényben? Csak át kell gondolni KI ADTA A SZOMBATOT és ki adta a vasárnapot!? Valamint kire hallgatunk?


"Hogyan evangelizálnak?"

Könyv osztás, vagy aki akarja vehet is. Szórólapok osztása. Lehet a táborainkba is eljöhet, nyaralni. Balatonlelle, Bózsva.

De leginkább személyes életünkkel igyekszük jó keresztényi példát mutatni a hétköznapokban, ami remélhetőleg felkelti az érdeklődést a hitünk iránt is.


"Jótékonykodnak szervezetként pl.: ételosztás?"

Van egy segélyszervezetünk ami a 4. v. 5. legnagyobb a világon az ADRA. Természetesen Mo-on is jelen van. Így mindnenütt segítünk ahol szükséges és tudunk.

A világ több pontján műkönek korházaink, iskoláink ahol és aki rászorul annak ingyenes a szolgálat.


"Háború idején bevonulnak? Ez főként a "Fegyvertelen katona" című film miatt kezdett foglalkoztatni. :)"

Nálunk az egyház központilag nem telepszik rá az egyének lelkiismeretére. Mindenki maga dönt az Úr parancsát figyelembe véve válalja-e a katonai szolgálatot bizonyos helyzetekben.

Viszont nem csak Desmond Doss vett részt hítét megélve a háborúban.

Franz Hasel történetét lánya Susi Hasel irta meg.

Az ő apja is fegyvertelenül vett részt a háborúban, ráadásul a hitleri hatseregben (megtartva minden szombatot és élve tért haza). Az othon maradt családja élete sem volt könnyebb. Ugyais az anya nem lépett be a náci pártba. Onnantól minden rossznak ki voltak téve. Mivel itt nem volt állami kitüntetés és nem élték át annyian mint Dossnál, nem akarta senki megfilmesíteni a könyvet.


De magyarkén sincs szégyenkezni valónk. Két nevet is tudok mondani: Michnay László:

[link]

és Kubinyi Zoltán:

[link]

Rajtuk kívül is tudok arról, hogy voltak akik szanitécként szolgáltak.

2018. máj. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!